YERLİ OTOMOBİLE YAKINDAN BAKIŞ: TASARIM VE DİĞER TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Daha ilkin birçok değişik örneğini, tasarımını gördüğümüz yerli otomobil projelerimizde, son olarak oldukça başarı göstermiş bir proje 27 Aralık 2019 Cuma günü güzel bir halde, hepimizin bilmiş olduğu suretiyle tanıtım konferansı yapılarak görücüye çıkarıldı.
Organizasyonlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da vardı. Birçok devlet adamı, iş adamları hazır bulunmuş oldu. Halkımızın yoğun ilgisini görmüş oldu. Tanıtımı, sunumu ve öteki özellikleriyle tamamen pozitif yönde geçen konuşma Türkiye tarihinde şimdiden yerini aldı. Bu yazımızda yerli otomobil ile ilgili detaylar olan teknik özellikleri ve tasarımıyla ilgili bazı konulardan bahsediyor olacağız.
Fikri ve sınai haklarının tamamen ülkemize ilişik olduğu otomobile genel manada şöyleki bir bakıldığında tüm özelliklerinin oldukça şık ve çağdaş bulunduğunu söylemek mümkün. Kalite anlamında da oldukça yüksek seviyede bir otomobil.
Yerli ve elektrikli otomobil ToggC sınıfı SUV segmentinde olan araca baktığımızda kendi sınıftaki araçların hepsinden daha büyük. İçten yanmalı motor teknolojisinin olmadığı bu vasıta tamamen elektrikli olma hususi durumunu taşıyor. Dış tasarımda en dikkat çeken özelliklerden bir tanesi kapı kollarının olmaması. Kapı üstünde kolların olduğu bölgeye hafifçe basıldığında çıkan kapı kolunu çekerek kapılar açılıyor.Yerli otomobil Togg fiyatlarıYerli otomobil tutarları hemen hemen belli olmadı.2022 senesinde seri üretime başlanmadan ilkin fiyatlar ve öteki tüm teknik detayları paylaşılacak.Gene dış tasarımında gözü yormayan ve yalın bir tasarım mevcut. Esasen büyük olan aracı, yan taraflarında bulunan çizgiler, daha büyük ve otomobil dünyasında kaslı olarak tabir edilen bir görünüme kavuşturmuş. Ülkemizin esin kaynağı olmuş nadide sembollerden bir tanesi olan lale figürü de bu otomobilin jantlarında ve ön ızgaralarının tasarımında kullanılmış durumda.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Motoru ısıtmadan hareket etmek zararı olan mı?Ön tarafta lale figürlü ızgaralar ile farlarında birbirleri ile oldukça güzel uyum sağlamış olduğu görülüyor. Açıkçası dış tasarım olarak neredeyse hiçbir ayrıntının göze batmadığı benzer biçimde oldukça iyi bir idrak oluşturduğu da en belirgin özelliklerinden bir tanesi. İç tasarımda da detaylara girdiğimizde göze oldukça hoş gelen Anadolu Selçuklu motiflerini kapılarda görmekteyiz.Cam açma düğmeleri de kullananların standart alışık olduğu tasarımların haricinde bir yapıya haiz. İç tasarımda dijital aynalar göze çarpmakta ve bu dijital ayna hususi durumunun opsiyon olarak alınabileceği söylendi. İç taraftaki ön panelde bulunan 3 ekran, daha ilkin hiçbir otomobilde görülmeyen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Vites ve öteki tüm kumandalar da oldukça kolay ulaşılabilir şekilde tasarlanmış ve kullanımı oldukça rahat sağlanabiliyor. Ön tarafta hem sürücü hem de yandaki yolcu için oldukça geniş ve rahat bir oturma alanı sağlanmış.Direksiyonun kesik ve iç tarafındaki ahşap yapısı, aracın iç ambiyans ışıklandırması hem sportiflik açısından hem göze oldukça hoş görünmesi açısından güzel bir detay. Aracın arka tarafında da boyu uzun olan kişiler için bile oldukça kafi bir diz mesafesi sunduğunu ve geniş oturma alanı bulunduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Öteki teknik özelliklerini de maddeler halinde şu şekilde sıralayalım;İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Subap Erimesi Sebepleri Nedir?Yerli otomobil Togg özellikleri5 değişik model (C-SUV, C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV),
200 ve 400 beygir motor gücü olmak suretiyle iki alternatif,
500 km ve süratli şarjla 30 dakikanın altında şarj imkânı,
400 beygirde 0-100 km/s hızlanması 4,8 saniye,
Yazılımların otomatik güncellenmesi,
Holografik asistan (Yol durumlarının sürücüye ışın yolu ile bildirilmesi) – Dünyada ilk,
Ön panelde geniş 3 ekranlı tasarım – Dünyada ilk.
Tüm bu özellikleriyle göz dolduran Türkiye’nin otomobilinde anlattığımız bu detaylar, tam olarak tamamlanmadığından, bazıları zaman içinde değiştirilip, geliştirilebilir. Mesela iç tasarımdaki dijital aynaların dışa dönük yapısının bundan değişik olarak içe gömülü şekilde yapılacağı, TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Endüstri ve Tecim A.Ş.) CEO’su Gürcan Karakaş tarafınca açıklandı.Tüm çalışanlara ayrı ayrı canı gönülden teşekkür ediyor, destek olan her insana kucak kucak sevgilerimizi gönderiyoruz.Mevzu başlıkları ( Mevzuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )
Yerli ve elektrikli otomobil ToggYerli otomobil Togg fiyatlarıYerli otomobil Togg özellikleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir