Supap iticisi (Fincan, Tapet, Lifter) Nedir?

supap iticisi fincan tapet lifter nedir 5f852151909d2
Supap iticisi (Fincan, Tapet, Lifter) Nedir?

Supap iticisi, supaplar ile kam arasındaki parçadır.

Supap iticisi (Fincan, Tapet) Nedir?

Supap iticileri supapların üzerinde (külbütörlü sistemlerde külbütör kolu ile kam mili ve ya supap arasında) bulunur ve eksantrik mili kamları bu iticilere basar ve bu sayede supaplar açılır. Fincan yada tapet de denen bu iticiler mekanik ve hidrolik olarak ikiye ayrılır.

Mekanik iticiler zamanla kamların bastığı yerlerden aşınır ve ya genleşme nedeniyle supap boşluğu oluşur. Bu boşluğun belli periyotlarla supap ayar vidaları vasıtası ile giderilmesi gerekir. Supap boşluğu oluştuğunda fincanlar ses yapmaya başlar. Supap boşluk ayarı yapılarak ses giderilebilir. Eğer fincanlar çok aşınmışsa değiştirilerek sorun giderilir.

Hidrolik iticiler ise yağ basıncı ile çalışır. Yağ basınçlı fincanlar sayesinde supap boşluğu otomatik olarak ayarlanır. Supap boşluk ayarı gerekmez. Eğer fincanlardan ses geliyorsa fincanların içerisine yeterli yağ giremiyor ve yağ basıncı oluşmuyor demektir. Bu durumda ya fincanların yağ girişi tıkanmış, fincanların içerisine tortu birikmiş olabilir. Fincanlar sökülerek temizlenebilir yada fincan mekanizmasının (fincan içerisindeki çekvalf) bozulma ihtimalide hesaba katılarak yenisiyle değiştirilebilir.

Fincan boşluğu oluşması ve ses yapmaya başlaması durumunda supap zamanlamaları bozulacağından araçta performans düşüklüğü ve rölanti bozukluğu meydana gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir