Plaka Değişimi Nasıl Yapılır Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar

plaka degistirmek

Plaka Değişimi Nasıl Yapılır Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar 2020

Plaka değişiklik yapmak amacıyla lüzumlu olan her şey, plaka yenileme tutarı ve başka tüm verilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz!

Plaka değişimi, ikinci el araç satın alımında yapılması ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Bu aşamada plaka yenileme prosedürü ile karıştırılmaması gerekir. Plaka değişimi, ikinci el bir araç satın aldığınızda ya da değişik bir şehre taşındığınız da meydana gelen informasyon farkılıkları sebebiyle yapılır. Plaka yenileme ise okunmayan, hasar görmüş ya da yıpranmış plakalarda uygulanır.

Peki, plaka değişimi iyi mi yapılır? Öncelik ile satış adımında noterde plaka değişiklığı isteği iletilir. Eğer satış esnasında bu talep belirtilmezse ondan sonra plaka değişimi yapılamaz. Sonrasında lüzumlu belgeler hazırlandıktan sonrasında bir ay içersinde Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Tescil birimine müracaat yapılır. Birimin ikamet adresiniz ile aynı yerde olması gerekir. Bunun amacıyla lüzumlu evraklar şunlardır:

· Nüfus cüzdanı ya da Yeni Kimlik Kartı (Üstünde T.C. Kimlik Numarası yazmak mecburiyetindedır),
· Aracın eski trafik belgeleri ve plakası,
· Mecburi garantiye ilişkin poliçe,
· Geçici tescil belgesi ya da noter satışı ile ilgili belgenin aslı ve fotokopisi,
· Şoförler odasından alınan nakil dosyası,
· MTV borcunun ödenmiş olduğuna dair belge.

Her şey tamamlandıktan sonrasında Şoförler Odası Plaka Basım Merkezi’nde plaka bastırılabilir. Tüm bu işlemler amacıyla plaka değişiklığı tutarı 2018 senesinde toplam 283 TL’dir. Orjinal plaka tutarları ise 35-40 TL içinde değişiyor. Fakat bu fiyatın her yıl değiştiğini hatırlatmakta yarar var.

Eğer ikinci el araç satın alımında plaka değişimi ile uğraşmak istemiyorsanız, buna mecburi değilsiniz. Hem de aldığınız aracın plakası ile ikamet ettiğiniz şehrin plakası aynı olmasa da değişiklik yapmak mecburiyetinde değilsiniz. Vasıta satın alımı olmadan hazzı plaka değişiklığı gerçekleştirmek ise bazı koşullara bağlıdır. Bunun amacıyla aracın bir tanıdığa ya da akrabaya devri, plakanın çalınmış olması ya da ikametgah değişiklığı halleri olması gerekir.

Yeni plakalar 2018

Yönetmelikte oluşturulan değişiklık ile eş güdümlü 2018’de yeni plakalar, 10 X 10 mm alana sığacak şekilde, yatay 100 mm dikey olarak ise 50 mm Aralıklarla gene eden kare kutucuklar içersinde ay senedız ve TR güvenlik işaretleri yer edinen bir folyo ile kaplanıyor. Bu sayede güvenlik işaretleri kimyasal ya da fizyolojik yollar kullanılarak çıkarılamaması hedefleniyor. En muhimi ise plakanın kopyasının üretilemeyecek olması.

Plaka yenileme nerede yapılır?
Yazının başlangıcında da bahsetmiş olduğumuz benzer biçimde, plaka yenileme, plaka değiştirmeden değişik bir işlemdir. Yalnız aracın plakası eskidiğinde, muayeneden geçemeyecek hale geldiği vakit yapılabilir. Plaka yenileme prosedürü amacıyla evvelce Güvenlik Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesinden buluşma alınır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, araç ruhsatı ve fotokopisi ile eski plakalar hazır olduğunda randevuya gidilir. Sonrasında yeni plaka Şoförler Odasına bağlı plaka basım merkezlerinde yaptırılabilir.

Muayeneden geçmeyen plakalar

Devletimizde araç plakaları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Derneği doğrultusundan TÜVTÜRK Vasıta Muayene Kriterlerine uyularak hazırlanıyor. Aşağıda emare edilen standartların haricinde kalan plakalar muayeneden geçemiyor:

· Plakada cam ya da folyo benzer biçimde kaplamalar olması,
· Plaka üstünde boya, boya kalıntısı, eğim, aşınma, bükülme ya da çöküklük olması,
· Plakanın kenarındaki çizginin kesilmiş olması ya da şeklinin değiştirilmesi,
· Kare plaka benzer biçimde hususi ölçü ile yapılmış olması,
· Plaka üstünde çivi ya da vida benzer biçimde objeler yer almış olduğu amacıyla harf ya da rakamların okunamaması.
İstediğim plakayı iyi mi alırım 2018?
Pek oldukca kişi aracının kendine hususi olmasını ister ve bunu plakasına da yansıtır. Kendisini tarifleyen bir plakaya haiz olabilmek amacıyla ise bazı hususi işlemleri yapması gerekir. Öncelik ile, araç satışı yapılmadan tercih edilen hususi plaka, Güvenlik Müdürlüğü Tescil Bürosu’ndan ayırtılır. Sonrasında plaka amacıyla Güvenlik Müdürlüğü’ne plakanın özelliğine bakılırsa 100 TL ile 30.000 TL içinde ödeme yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir