Kalitesiz Yağ Filtresi Kullanırsak Ne Olur?

kalitesiz yag filtresi kullanirsak ne olur 5f8523db2fc56

Kalitesiz Yağ Filtresi Kullanırsak Ne Olur?

Kaliteli yağ filtreleri motor prevent edildiğinde içindeki yağı boşaltmazlar. Bu sayede bir sonraki ilk (soğuk) çalıştırmada motor daha hızlı yağlanabilir.

Bu tür arızalarla karşılaşmamak için kaliteli filtre kullanmak çok önemlidir. İyi bir filtre için biraz fazla para ödeyebilirsiniz fakat uzun vadede kalitesiz filtrenin yol açacağı arızalardan ve bu arızaların neden olacağı ekonomik kayıplardan korunmuş olursunuz. Aynı zamanda uzun vadede aracınızın motorunun ömrünü uzatmış ve performansını korumuş olursunuz.

Yine bu atık maddeler filtre tarafından iyi bir şekilde süzülmezse yağın yağlama özelliğini daha çabuk kaybetmesine neden olurlar. Bu durumda motor turboda yetersiz yağlama yüzünden arızalar meydana gelebilir.

Yağlama sistemi hareketli engine parçaları arasındaki sürtünmeyi ve aşınmayı minimuma indirir. Yine engine parçalarından kopan alloy parçacıklarını, paslanma ve aşınma sonucu ortaya çıkan diğer atık maddeleri motordan temizler. Piston ve silindir yüzeylerinin aşınmasına neden olabilirler. Bu durumda yanma odasına yağ kaçması ve kompresyon kaçağı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Turbo yatağının aşınmasına neden olarak turbonun daha erken arızalanmasına neden olabilirler.

Yağ filtrelerinde filtre tıkandığında motorun yağsız kalmaması için skip valffleri bulunur. Bu valfler filtre tıkandığında devreye girerek motorun yağsız kalmasını engellerler. Kalitesiz filtrelerin skip valfleri zamanla arızalanarak açık kalabilir. Bu durumda yağ filtrelenmez ve kirli yağ bütün engine parçalarına ulaşır. İçinde metal parçacıklar vb. Atıklar bulunduran yağ engine parçalarına zarar verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir