Teknik Bilgiler

Yeni Seat Ateca nasıl bir arabadır?kullanıcı yorumu alınır mı ?

Yeni Seat Ateca Sürüş İzlenimleri
Yeni Seat Ateca direksiyonuna Türkiye’nin otomotiv duayenlerinden Murat Tosun geçti ve değerlendirdi. İşte Murat Tosun yorumuyla Seat Ateca.
Seat Ateca kompakt SUV sınıfında adını sıklıkla duyduğum modellerden biri. İddialı özellikler ve günümüz fiyatlarına göre uygun etiketiyle ön plana zorlanmadan çıkar. Onu satın alınları mutlu edecek bir araç.
Tasarım Özellikleri
Seat Ateca markanın karakterli tasarım anlayışının en önemli modellerinden biri. Seat Ateca makyajlanmasıyla birlikte görünümüne çekici dokunuşlarla bulunulmasıyla birlikte karşıma çıktı. Havalandırma ızgarası ve köşelerdeki sis farı çerçeveleri geniş tasarlanıp aracın güçlü görünmesini sağlamış. Altındaki gri renkli koruyucu ve çamurluk kenarlarındaki siyah plastik kaplamalarla off-road aracı algısına sevdiğim bir gönderme yapıyor. Tıpkı karakterli bir tasarıma sahip olan farlarında olduğu gibi stoplarda da LED aydınlatma ile marka silueti başarılı bir şekilde devam ettirilmiş.
Arka taraftaki Ateca imzalı logo da göze iyi görünen detaylar arasında yer alıyor. SUV sınıfının en yeni üyelerinden olan Seat Ateca güçlü görünmeyi başaran tasarımı sayesinde Seat marka tutkunları ve kompakt SUV severler tarafından kısa sürede ilgi görmeyi başarmıştı. Makyajlanmasıyla birlikte gördüğü bu ilginin daha da artmasını bekliyorum.
Seat Atecaİç Mekan Özellikleri
Seat Ateca’nın yaşam alanında geçtiğimde Leon ile olan akrabalığı hemen dikkat çekiyor. Modeller arasında Seat’ın da ortak parçalar kullanması son derece doğal bir durum. En baştan şunu söylemek istiyorum Ateca’nın iç mekanı oldukça geniş ve konforlu. Hem ön hem de arka koltuklarda tatmin edici bir genişlik sunan Ateca diz ve baş mesafesi olarak kullanıcısına ve yaşam alanını kullanan yolculara sıkıntı yaşatmıyor. Malzeme kalitesi ve işçilik bakımından sorunsuz bir SUV.
Kullanılan plastiklerin dokunma hissi son derece yüksek. Yaşam alanının derli toplu bir tasarım anlayışıyla inşa edilmiş olması da sevdiğim özelliklerinden oldu. İç mekanda eşya gözleri açısından tüm ihtiyaçlara cevap veren Ateca, bagaj kullanımı konusunda da sevdiğim araçlardan biri oldu. Bu arada aracı ister Xperience donanım paketiyle ister FR seçeneğiyle satın alın son derece yüksek bir donanım seviyesine sahip olmuş oluyorsunuz. İki donanım paketi arasında görünüm konusunda da değişim yaşatıyor olması da önemli artıları arasında yer alıyor. Herkes FR versiyonunu konuşurken Xperience donanım paketiyle de çekici bulduğum bir kompakt SUV oldu.

1 of 8

Motor Özellikleri
Volkswagen Grubu’nun en verimli ünitelerinden biri olan 150 HP güç üreten 1.5 litrelik EcoTSI motor seçeneği Seat Ateca’da yer alıyor. Bundan önce yaptığım testlerin çoğunda beğenimi zorlanmadan kazanan bu motor seçeneğine 7 İleri DSG Otomatik şanzıman eşlik ediyor. DSG şanzımanın seri ve sarsıntısız vites geçişleri ve motorun uyumunun yüksek oluşu bir SUV’dan çok ateşli bir HB içinde olduğunuzu sanmanıza neden oluyor. Alt devirlerden itibaren güç üretme konusunda eksiksiz olan motor neredeyse son hızına kadar nefesini hiç kaybetmeden ilk ve ara hızlanmalarda çok iyi işler başarıyor.
Açıklanan fabrika verileri bilgilerine baktığım zaman 1498 cc hacmindeki turbo benzinli motor seçeneğinin 150 HP güç ve 250 Nm tork ürettiğini görüyorum. DSG şanzımanın da performansa sağladığı önemli etkiyle Seat Ateca 202 km/s maksimum hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştiriyor. Ortalama yakıt tüketimi testimde karşıma çıkan sonuç 7.3 litre oldu. Benim için iyi bir sonuç olarak notlarım arasında yer aldı.
Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri
Seat Ateca sportif tasarımı ve performanslı motorunu dinamik bir sürüş karakteriyle tamamlıyor. Orta sertlikte ayarlanmış süspansiyon sistemi, virajlarda yolu sorunsuz bir şekilde tutmasını sağlıyor. Direkt direksiyon sistemi ve hızlı çalışan vites kutusu ile performanslı kullanımlarda da işini çok iyi yapıyor. Volkswagen Grubu’nun sürüş sistemlerinin getirdiği avantajı sonuna kadar kullanan Ateca, hafif arazi şartlarıyla da zorlanmadan başa çıkıyor. Aracın orta konsolunda yer alan farklı sürüş modları sayesinde Ateca farklı kimliklere bürünüyor.
Ekonomik tüketim istediğiniz zaman ekonomik, performanslı kullanım istediğiniz zaman iddialı olan seçenekler arasından kendinize uygun olanı seçebiliyorsunuz. Gerek otoyol gerekse şehrin kalabalık caddelerinde yaptığım sürüşler sırasında aracın sessiz kalması ve bu özelliğini rüzgarlı havalarda da koruması beğenimi kazandı.

Yeni Seat Ateca

1 of 2

Güvenlik Özellikleri
Seat Ateca EuroNCAP tarafından yapılan çarpışma testinden 5 yıldız alarak ayrıldı. Bu test sırasında yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 93, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 84, yaya yolcu güvenliğindense yüzde 71 aldı. Güvenlik yardımcılarından aldığı sonuç ise yüzde 60 oldu. Makyajlanmasıyla birlikte güvenlik yardımcıların sayısı arttı.
Yeni Seat Ateca Yorumları
Karşılaştığım sorulardan biri özellikle son iki yılda hangi kompakt SUV modeli satın almalıyım oluyor. Her kompakt SUV modelin kendine has özellikleri var ama fiyat performans söz konusu olduğunda Seat Ateca benim tavsiye ettiğim modeller arasında yer alıyor. Günümüz fiyatlarına baktığım zaman sunduklarının yanında iddialı bir fiyat etiketi olduğunu görüyorum.
Seat Ateca Fiyat Özellikleri
Seat Ateca günümüzde tek motor ve şanzıman seçeneği, iki farklı donanım paketiyle satışa sunuluyor. Yüksek donanım özelliklerine sahip olan araç iki donanım paketinde de 345 bin TL etiketle satışa sunuluyor.
Seat Ateca Teknik Özellikleri

İkinci El Otomobil Fiyatları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün