Volkswagen Eski Batarya Projesi

Volkswagen, eski batarya projesi ile eski bataryaları fabrikalarında değerlendirecek. Günümüzde elektrikli araçların bazı sorunları mevcut durumda. Fakat bunlardan en önemlilerinden birisi ise batarya ömürlerinin kısa olması. Bataryaların belirli bir süre kullanılmasından sonrasında kapasitelerinde azalmalar meydana gelmekte. Bundan dolayı araçların menzillerinde azalmalar oluşmakta. Kapasitelerde gerçekleşen azalmaların peşinden ise bataryalar değiştirilmekte. Değiştirilen eski bataryalar ise büyük bir atık problemine sebep olmakta. Bu mevzuda ise Volkswagen mühim bir proje geliştirdi. Bu proje ile şirket, ömrü azalan bataryaları tekrardan hayata kazandıracak.
Volkswagen, Eski Batarya Projesi İle Güç Depolama Konteynerleri Oluşturuyor
Volkswagen Zwickau fabrikasında, Güç Depolama Konteyneri (PSC) kuruldu. Bu konteyner ise, 96 tane ID.3 ve ID.4’ten alınan eski bataryalardan oluşmakta. Volkswagen, Eski Batarya Projesi ile kapasitesi azca olan eski piller powerbank görevi görmekte. Eski bataryalardan oluşan konteyner ise toplamda 570 kWh’lık güç depolayabiliyor. Ek olarak firmanın elektrikli otomobil fabrikasında kurulan güç konteyneri 150 kW’lık şarj istasyonlarını destekliyor ve enerji dalgalanmalarını engelliyor. Güç konteynerleri ise süratli şarjın olmadığı noktalarda kullanılacak. Bu sayede hizmet olmayan noktalarda süratli şarj hizmeti olacak ve maliyetlerde azalacak.

Volkswagen ise bu mevzuda bir izahat yapmış oldu. Şirket, açıklamasında ‘Yeni PSC’nin en büyük pozitif yanları süratli şarj altyapısının ve düşük kapasiteli şebeke bağlantısının olduğu yerlerde bile kurulabilmesidir. Büyük bir pil depolama ünitesi olan PSC, bir trafo istasyonuna uygun maliyetli bir alternatif sunuyor. Elektrik şebekesine aşırı yük bindirmeden kısa sürede büyük miktarlarda enerji sağlanmasına olanak tanıyor. Öteki bir pozitif yanları ise enerjinin geçici olarak depolanmasına izin vermesidir. Aksi takdirde, hiçbir vasıta şarj olmuyorken bile bekleme işlemi esnasında ortaya çıkacak yüksek temel maliyetlerden kaçınılmalıdır.’ dedi.
Volkswagen, Eski Batarya Projesi ile eski ve kapasitesi düşük bataryalar atık olmaktan çıkacaklar. Öteki taraftan ise VW, istasyonlarının maliyetini azaltacak.
Satılık Tüm Elektrikli Vasıta İlanları⇒

Bir cevap yazın