Volkswagen Beetle “Think Small”

1945‘lerde Volkswagen Beetle için meydana getirilen pazarlama emek harcaması oldukça ses getirmişti. Volkswagen tarihinde oldukça mühim bir yere haizdir. Volkswagen’ın bugünlere adım adım gelişinin temellerinden biride bu emek harcama olduğu söylenebilir. Otomotiv devinin yapısal olarak değişimine de sebep olmuştur. Bazı kaynaklara nazaran 21.5 milyondan fazla satarak dünyanın en oldukça satılan otomobilleri içinde yer ediniyor.
Beetle için Ufak Volkswagen için Büyük Adım

İkinci Dünya savaşından bir süre sonrasında ABD Birleşik Devletlerinde üretici, halk üstündeki enerjisini yitirdi. Artık kuvvetli olan halktı. O yıllarda yaşanmış olan Baby Boomer şu demek oluyor ki bebek patlaması ile insanoğlu daha geniş araçlara yöneldi fakat Beetle ufak ve garip görünümlüydü. Bu durum Volkswagen’ın arabayı satmasını zorlaştırıyordu.
1945‘lerde Volkswagen ABD Birleşik Devletlerindeki tüketicilere Beetle’ı tanıtmak ve satışlarını arttırmak istiyordu. Fakat Beetle Amerikan aile yapısına uygun gözükmüyordu. Amerikalılar daha oldukça büyük ve geniş otomobil alışkanlığına sahipti. Bundan dolayı otomobilin büyüklüğü statü, zenginlik ile ilişkiliydi. Fakat Volkswagen Beetle’ın fena şöhret, (İkinci Dünya savaşının üstünden azca süre geçmesi ve Volkswagen’ın Alman menşeili olması) ve ucuz, ufak ve mütevazi olması tercih edilmeme nedeniydi. Bu da insanların Volkswagen Beetle’dan uzaklaştırıyordu.
 Volkswagen’den “Think Small”

Volkswagen, Beetle’ı pazarlaması için alanında usta olan bir reklam ajansına (DDB-William Bill Bernbach) gider. Ajans mütevazi ve yürekli birkaç duyuru hazırlar. Volkswagen, reklam için dürüstlüğü ön planda tutmak ister şu sebeple otomobil çirkin, ufak ve sadeydi. Öteki yönden ise rakiplerine oranla ucuz, dayanıklı, daha azca yakıt harcıyor ve onlardan daha farklıydı. O dönemin şartlarına nazaran ince esprili bir üslupla “Think Small” şu demek oluyor ki “Ufak Düşün” sloganıyla hem dürüst hem de sektördeki iri ve büyük araçlara ince bir gönderme yapıyordu. Think Small oldukça ses getirince ve satışlar artmaya başlayınca serinin devamı olan “Lemon” gelir. Lemon ilanıyla üretim esnasında oluşan sorunları anlatmaya emek harcayarak çürük ve üretim hatalı anlamı verilmeye çalışılmış. Bu sayede başarı daha da devam etmiş.

O dönemin şartlarında Ford şeklinde büyük markalar tanıtım için çok önemli reklam bütçeleri ayırırken; Wolkswagen, Beetle için oldukça azca bir bütçe kullanarak büyük işler yapmış. Dünya üstünde pek oldukça şahıs Beetle’la beraber Volkswagen’ı tanımış ve satış rekorları kırmıştır. Otomobil hayranı ve dünyaca meşhur sanatçı Elvis Presley bile Volkswagen Beetle satın almıştı. 1953 senesinde ise Volkswagen ABD Birleşik Devletlerinde kendine ilişik bir distribütor ağı açamaya karar vermiş.
Volkswagen Beetle, bir süre sonrasında o denli popüler olmuş ki 1968’li yıllardaki Hippi gençlerinin temsili otomobilleri haline gelmiş olarak bir ikon olmuş. Tüm dünyada Volkswagen Beetle rüzgarı esmiş.
Beetle’ın Keyifli Öteki İlanları

Volkswagen Tarihindeki En Mühim Otomobiller

Bir cevap yazın