Vasıta Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vasıta kredisi {nasıl} alınır, ikinci el vasıta kredisi nereden alınır,  sıfır vasıta kredisi için geri ödemeler {nasıl} oluyor….Vasıta kredisi hakkında bilinmesi gerekenleri yazdık.
Otomobil Kredisi {Nasıl} Alınır ?

Günümüzde vasıta satın almak için en oldukça tercih edilen ödeme şekillerinden biri de otomobil kredisidir. Bilhassa de sıfır km otomobil alırken kredi kullanmak oldukça yaygın. Pek oldukça avantaja haiz olmasının yanında kolay ve ulaşılabilir olması da vasıta kredilerini ek olarak çekici ve tercih sebebi yapıyor. Peki, otomobil kredisi alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Taşıt Kredisi İçin Ihtiyaç duyulan Şartlar

Kredi kullanacak kişinin minimum 18 yaşlarında olması,
SGK kaydının etken olması,
SGK kaydının minimum 6 aylık olması,
Taşıt üstünde herhangi bir kurum yada kişinin rehin (ipotek) kaydı olmaması,
Kredi notunun kafi seviyede olması,
Gelirin kredi taksit ödemelerini karşılayabilmesi.

Sıfır km vasıta alacaksanız ilk olarak aracı satın alacağınız firmanın verdiği finansman ve destek sistemlerini incelemelisiniz. Ciddi anlamda avantajları olabildiği benzer biçimde derhal orada, o anda işinizi halledebilme kolaylığı da tanıyabiliyorlar. 
Öteki taraftan, şirketlerin sağladıkları finansman ve destek sistemi ile ilgilenmeyip banka yöntemiyle vasıta kredinizi de alma şansınız var. Ayrıntıları, aslına bakarsan çalıştığınız yada krediyi kullanmak istediğiniz banka ile görüşmelisiniz. Faiz oranlarını, ara ödeme olup olmadığını, değişik ücretlendirmelerin bulun bulunmadığını dikkatle denetim edeceğinize eminiz.
Krediye başvurduğunuzda 48 ay vadeli taksit seçeneği ile taşıtı aldığınız kredi vadesi süresince bankanın ipoteği altında kalır. Aracın ipotekli olduğu süreçte, kredi ödemesinin belirlenen vadede yapılmaması halinde bankanın araca el koyma hakkı bulunur.
Vasıta Kredisi İmkanı Sunan Bankalar

2.El Vasıta Kredisi Hakkında Detaylar

İkinci el vasıta kredisi mevzusunda banka haricinde bir seçeneğinizin olmadığını belirterek başlamış olalım. Durağan(durgun) geliriniz kredi taksitlerini karşılayabilecek düzeydeyse ve önceki dönemleri kapsayan kredi sicilinizde herhangi bir sorun yoksa yüksek ihtimalle taşıt kredisi alabiliyorsunuz. Bu mevzuda ufak bir ihtimali silmeden bırakmak istedik, zira, bankalarda kimi zaman bazı uygulamalar değişim gösterebiliyor.
İkinci El Taşıt Kredisi İçin Ihtiyaç duyulan Şartlar
2. el taşıt kredisi kullanırken bankalar sıfır araçlardan değişik bazı şartlar sunmaktadır.
Bu şartlar;

Bankadan bankaya değişmekle beraber alınacak aracın en fazla 8 yaşlarında olması.
Kredilendirme oranı sıfır araçlarla aynı olmakla beraber, sıfır araçlar için bu oran satmaca kıymeti üstünden belirlenirken ikinci el araçlarda kasko kıymeti üstünden belirlenmesi.

Bankalardan alacağınız 2.el vasıta kredisi için de dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı hususlar bulunuyor. Belgeleyebildiğiniz durağan(durgun) gelir ve kredi siciliniz temiz ise bankanın onayı tamamen onlara kalmış bir şey. Fakat, öncesinde siz durağan(durgun) gelirinizi, ihtiyacınız olan şeyleri ve kredi periyodu süresince karşınıza çıkabilecek sorunları dikkatle belirlemelisiniz. Kredi taksitlerini öderken sorun yaşamamak adına kararınızı dikkatli araştırmalardan sonrasında vermenizi öneriyoruz. Bu aşamada uzun vadeli kredilerden kaçınmanız icap ettiğini de izah edelim. Neredeyse aracın ederinin üzerine çıkan bir taksitlendirmeyle satın aldığınız aracın astarı yüzünden pahalıya gelecektir, ihmal etmeyin! 
Her iki tip kredi işlemleri için dikkat etmeniz gerekenler:

Sözleşmeyi tüm detaylarını anlayarak incelemek.
Taksit ödemeleri haricinde herhangi bir ek harcama oluşmamasına dikkat etmek.
Size en uygun kredi vade süresini seçmek.

Banka kredisi kullanırken kredi tahsis tutarı, dosya harcaması benzer biçimde isimlerle anılan ve ihtiyacınız olan kredinin haricinde sizden talep edilen ek harcama ücretleri mevzusunda da dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.
TRİNK SAT
Arabam Garaj

Bir cevap yazın