Türkiye’de Elektrikli Vasıta Kullanımı Teşviği: Emobilite Operatörleri Derneği

turkiyede elektrikli vasita kullanimi tesvigi emobilite operatorleri dernegi 6349813e20d41

Türkiye’de elektrikli vasıta kullanımı teşvik adımları atılmaya devam ediyor. Son olarak ‘Emobilite Operatörleri Derneği’ (E-MOD) ortaya çıktı. Bu derneğin temel amacı Türkiye’de elektrikli araçların yaygınlaşması. Ek olarak lüzumlu altyapı için de çalışmaların düzenlenmesi. Bunun  içinde elektrikli vasıta şarj istasyon ağı ve hizmeti de yer ediniyor. Böylece bunlar geliştikçe Türkiye’de daha çok elektrikli vasıta olması umut ediliyor.
Türkiye’de Elektrikli Vasıta Kullanımı İçin Sektör Öncüleri Bir Arada

E-MOD enerji sektöründeki birçok firmanın bir araya gelmesi ile ortaya çıktı. Temelde ülke çapında elektrikli vasıta kullanımını artırmayı hedefliyor. Bu anlamda iklim krizine ve hava kirliliğine de yanıt vermiş olmak istiyor. Hem de bu adımlar karbon sıfır hedefleri için de oldukça mühim. Aslına bakarsan derneğin istediği de Türkiye’deki karbon salınımının en aza inmesi. Dernekte Yönetim Kurulu Başkanı olarak Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar yer ediniyor. Ek olarak Sıkıntılı Enerji CEO’su Sinan Ak da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde. Ek olarak derneğin kurucu üyeleri içinde Zebra Elektronik A.Ş’yi temsilen Berkay Somalı da yer ediniyor. Son olarak  EVS Elektrikli Şarj Sistemleri A.Ş. (Sharznet) şirketini temsilen Tamer Şengönül dernek bünyesinde.
Türkiye’de Yeni Mobilite Çözümleri Yaygınlaşıyor

Emobilite Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar, “Vatanımızda emobilite ekosisteminin geliştirilmesi, sektörün hizmet standartlarının yükseltilmesi ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak adına oldukca mühim bir adım atarak sektör profesyonelleri olarak bir araya geldik ve Emobilite Operatörleri Derneği’ni hayata geçirdik. Vatanımızda emobilite sektörünün gelişimi sürdürülebilirlik, mega trendler ışığında ve tüm paydaşların etkin katılımıyla ivme kazanacaktır. Bu anlamda kıymetli üyelerimizin katkılarıyla derneğimizin etkili çalışmalara imza atacağına yürekten inanıyorum.” dedi. Ek olarak Emobilite Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Ak da Türkiye’de elektrikli vasıta kullanımı teşviği ile ilgili izahat yapmış oldu. Ak, “Tüm dünyada elektrikli vasıta ekosistem yatırımlarının ivmelendiği zamanı bir dönüşüme tanıklık ettiğimiz bir dönem içindeyiz. Başarı göstermiş bir dönüşümün ise oldukca paydaşlı yaklaşım ile gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Dernek olarak ortaya koyacağımız katma kıymet ve paydaş temelli yazışma yaklaşımı ile elektrikli vasıta ekosisteminin vatanımızda de gelişmesine ve dünya ülkeleri ile paralel büyümesine katkıda bulunmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
İkinci El Elektrikli Vasıta Modelleri

Bir cevap yazın