Toyota Adapazarı Fabrikası Çip Krizi Sebebiyle Üretime Ara Veriyor

Günümüzde tabletten tanklara kadar neredeyse her teknolojik üründe kullanılan yarı iletkenlerin tedarik problemi devam ediyor. Pandemi döneminde teknolojik aletlere duyulan ihtiyaçların artmasıyla dünya devi çip üretim fabrikaları öğrenci yetişemez hale geldi. Dünya genelinde General Motors olmak suretiyle en büyük otomobil fabrikaları kısa devamlı üretime ara verirken, yeni bir haberde Sakarya Adapazarı’nda bulunan Toyota fabrikasından geldi. Toyota, çip krizi sebebiyle üretime kısa süreli ara veriyor.
Toyota Adapazarı Fabrikasında Üretime 15 Gün Ara Veriliyor
1994’de faaliyete süregelen yapınak 5 binden fazla çalışanıyla bölgedeki insanlara istihdam sağlıyor. Ne yazık ki yarı iletken tedarikinde sorun yaşayan Toyota, çip krizi sebebiyle kısa süreli olarak üretime ara vereceğini duyurdu. Bayram tatilinin de eklenmesiyle  4-18 Temmuz tarihleri içinde fabrikada üretim olmayacak.
“Sektör Genelindeki Tedarik Zinciri ve Yarı İletken Zorlukları Sebebiyle Toyota Olarak Avrupa’daki Fabrikalarda Üretim Ayarlamaları Yapılması Gerekiyor”

Toyota Türkiye, “Sektör genelindeki tedarik zinciri ve yarı iletken zorlukları sebebiyle Toyota olarak Avrupa’daki fabrikalarda üretim ayarlamaları yapılması gerekiyor. Bundan dolayı bayram tatili ile bu süreç birleştirildi. Üretim üstündeki etkiyi en aza indirmek için özenle çalışıyor ve araçları müşterilerimize mümkün olan en kısa sürede ulaştırmak için yoğun çaba gösteriyoruz” şeklinde açıklamada bulunmuş oldu.
Türkiye’nin En Büyük 2. İhracatçısı

Toyota Adapazarı fabrikası, uzak doğulu otomobil üreticisinin Avrupa’da kurduğu fabrikalardan biridir. Sanayii şehri Sakarya’nın Arifiye ilçesinde kurulan fabrikada markanın Yaris, Hilux, C-HR ve Proace City Cargo modelleri üretiliyor. Üretilen otomobiller 150’den fazlaya ülkeye ihracat yapılmaktadır. Toyota Türkiye hisselerinin %90’ı Toyota Motor Europe NV/SA (TME) şirketine, %10’u ise Mitsui & Co., Ltd. şirketine aittir. Ek olarak şirket toplamda 2,12 Milyar Euro yatırıma haiz. Ek olarak Toyata’nın, Ford benzer biçimde Avrupa’nın en yüksek hacimli fabrikası devletimizde içeriyor. Bu sebeple Ford’dan sonrasında ülkemizin en büyük 2. ihracatçısı olarak içeriyor.
Sıfır KM Toyota Tutarları ve Paketleri

Bir cevap yazın