Tesla Uygun Fiyatlı Bir Elektrikli Vasıta Üstünde Çalışıyor

Tesla şirketi bildiğiniz suretiyle CEO’su Elon MUSK olan ve kısa süre içinde barındırdığı teknolojiler yardımıyla birçok köklü otomotiv firmasını tahtından etmiş bir şirkettir. Bilhassa bu kadar teknolojiyi köklü firmalara gore nispeten uygun sunması şüphesiz tercih edilmesini elde etmiştir. Şimdi de Tesla uygun fiyatlı bir elektrikli vasıta üstünde çalışıyor.
Tesla CEO’su Elon MUSK Çarpıcı Açıklamalar Dile Getirdi

Tesla şirketi CEO’su Elon, açıklamada bulunmuş oldu. Tesla Model 3 Y’nin de altında bulunacak bir elektrikli vasıta üstünde çalıştıklarını belirtti. Bu aracın muhtemelen üretim hacminin tamamını kaplayacak bir vasıta olacağını belirtti. Buradan anlaşılan suretiyle, Tesla uygun fiyatlı bir elektrikli vasıta üstünde çalışıyor.
Şirket toplamda 25.000 dolara satışa sunulabilecek bir elektrikli model üretmeyi planlıyor. Daha ilkin bu modelin Çin’de üretilmesi planlanmıştı fakat bazı olumsuzluklardan sonrasında bu düşünce rafa kalkmıştı.
25.000 dolarlık proje, Tesla Model 3’ten bile ilkin tasarlanan ve en fazlaca beklenen projelerdendi. Hatta Elon MUSK  2020 senesinde “Bundan 3 yıl sonrasında 25.000 dolarlık bir elektrikli vasıta yapabileceğimizden eminiz” demişti. Tesla ondan sonra bu projeyi ikinci plana atıp, SEMİ ve Cybertruck projelerine odaklanmıştı.
Tesla’nın hali hazırda satışta olan modeli, Model Y artık 63.000 dolardan alıcı buluyor. Tesla Model 3 ise 35.000 dolara satılması bile artık imkânsız oluyor. Kısa sürede güncelleme alan Tesla Model S ise 105.000 dolardan alıcı bulacak.
Uygun Fiyatlı Yeni Vasıta Maliyetlerin Bile Altında Kalabilir

Yeni vasıta 35.000 dolar bile olsa maliyetlerin fazlaca altında kalacağı belirtiliyor. Öteki otomobil üreticileri şeklinde Tesla’da yüksek performanslı araçlarının fiyatlarını yükselterek, buradan kar edebilir. Şu anki duruma bakacak olursak, bu fiyatlara vasıta üretmek artık fazlaca zor şeklinde görünüyor. Ek olarak Avrupa’da baş gösteren hammadde ve enerji sıkıntıları bu hedefin fazlaca daha ileri bir yıla sarkacağını gösteriyor.
Her ne kadar üretim maliyetleri fazla gözükse de bu vasıta üretildiğinde bile fazlaca fazla rakiple karşı karşıya duracak. Fisker Pear adlı vasıta 29.000 dolar şeklinde bir fiyata 2024 senesinde satışa çıkacak. Sono Motors ise, 25.000 dolara bir elektrikli vasıta ortaya çıkardı. Buradan anladığımız suretiyle öteki otomobil şirketleri de 25.000 dolar civarında elektrikli vasıta üstünde çalışıyorlar.
Eğer 25.000 dolarınız olsaydı elektrikli Tesla’yı tercih eder miydiniz?  
Sıfır Kilometre Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın