Tesla Supercharger Artık Tüm Elektrikli Otomobillere Hizmet Verecek

Tesla Supercharger artık tüm elektrikli otomobillere hizmet verecek. Tüm elektrikli otomobil sahiplerini sevindirecek olan bu karar ile elektrikli araçlar için de büyük bir adım atılmış oldu. ABD’li marka süper şarj teknolojisiyle süratli batarya dolumları sağlıyor. Böylece bilhassa kent yaşamında oldukça fonksiyonel bir vazife üstlenmiş oluyor. Bu istasyonlar çoğu zaman 150 kW ile 250 kW içinde DC şarj hizmeti veriyor. Sadece kısa sürede 300 kW gücünde hizmet vermesi beklentiler içinde. Fakat en önemlisi yalnız Tesla marka otomobillere hizmet vermeyecek. Artık tüm elektrikli otomobillere hizmet verecek.
Elektrikli Otomobiller Tesla Supercharger İçin Sırada

Şu anda Türkiye’de maksimum 150 kW’ye kadar dolum hızı sunan şarj istasyonları mevcut. Sadece averaja bakacak olursak bu kıymet 50 kW civarında. Avrupa’da ve ABD’de daha yüksek hızlar mevcut. Fakat Tesla artık bu oranları değiştirmenin ardında. Bu zamana kadar Hollanda, Norveç ve Fransa’da Tesla dışı araçlara da hizmet veriyordu. Artık bu ülkelere İngiltere, İspanya, İsveç, Belçika ve Avusturya da katıldı. Son olarak İzlanda’da oluşturulan Tesla Supercharger yavaş yavaş dünyanın her yerinde hizmet verir hale gelmeyi istiyor. Böylece Tesla şarj denilince akla gelen ilk marka olmak istiyor. Ek olarak bu anlamda tekelleşmeyi de hedefliyor. Bu durum geçiş sürecinde tüketici için pozitif yönde etkilere haiz olabilir. Şundan dolayı Supercharger istasyonları belli bir standarda haiz .
Süratli Şarj Hizmeti Türkiye’ye Ne Vakit Gelecek?

Tesla yakın bir zamanda Türkiye’ye giriş yapmayı hedefliyor. Hatta bazı şarj noktaları şimdiden kurulmaya başladı bile. Doğrusu gelecek yıl itibariyle Tesla Türkiye’ye giriş meydana getirecek. O süre kadar Tesla Supercharger öteki ülkelerde başarıyı elde etmiş olursa Türkiye için de süratli şarj süreci başlıyor demek mümkün. Elektrikli otomobiller çoğu zaman menzil problemi yaşıyorlar. Dolayısıyla süratli şarj oldukça mühim oluyor. Tesla kısa sürede 30 binden fazla şarj istasyonları ile bu ihtiyaca yanıt vermek hedefinde. Üstelik Tesla bu istasyonları yalnız kent merkezlerine açmıyor. Aksine dinlence bölgeleri ve ücra köşelerde de hizmet veriyor.
İkinci El Tesla Modelleri

Bir cevap yazın