Soğuk havada otomobil zor mu çalışıyor?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Kış aylarının getirmiş olduğu soğukla beraber motorların kolay bir halde çalışabilmesi zorlaşır. Ülkemiz içinde bazı bölgeler hariç aşırı dondurucu soğuklar yaşanmasa bile, sıcaklıkların belli bir oranın altına düşmesi, otomobillerin çalışmasıyla ilgili çeşitli sıkıntıları bununla beraber getirir. Motorların çalışmama problemi en oldukca sabahın erken vakitlerinde okula ya da işe giderken meydana gelir. Gelişmiş teknolojiye haiz araçlarda soğuk sorun değilken, eski model araçları çalıştırmak için oldukca zaman kaybedilir.Vasıta sabahları zor çalışıyor diye birçok insan sanayilerde oldukca uzun süre zaman kaybeder.Bu yüzden erken bakım devamlı oldukca önemlidir.Soğuktan etkilenen ilk bileşenimiz benzindir. Öteki sıvılar ile benzer buharlaşma özelliklerine haiz benzinin, soğuk havalarda buharlaşma özelliği azalır. Bu da bujilerin buharlaşamayan benzini ateşlemesini zorlaştıracaktır. Aracın çalışmasını zorlayan bir öteki etken de motor yağıdır. Sıcak havalarda daha akışkan bir kıvama haiz yağ, soğuk havalarda ciddi oranda katılaşır ve akışkanlığı azalır. Bu da motorunuzun harekete geçmesi için extra güç harcanması anlama gelir. Şu sebeple katılaşmış kıvamdaki yağ, motorun dönüşünü zorlaştırır.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Buji kablosu arızası iyi mi anlaşılır? Kaç km de değişmiş olur?
Bilhassa LPG li araçlar soğuk havada zor çalışabilir.Birde bazı ayarsızlıklar var ise kullanıcıyı oldukca üzebilir.Her kış aylarında araçlarını vurduranları itenleri görmekteyiz.Bu yüzden eski karbüratörlü araçların kışa girmeden derhal ilkin akü bakımı,şarj dinamo bakımları ve lpg ayarları ve yağ değişimi benzer biçimde bakımları yapılmalıdır.Soğuk havaya düşman donanımlarımızdan biri de akülerdir. Akülerin içindeki elektrik, soğuk hava sebebiyle daha yavaş tepki gösterirler. Marş motorunun verimli bir halde dönmesi, tamamen aküden gelen elektriğe bağlıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Klima Arabanın Çekişini Etkisinde bırakır Mi?Eğer bir garaja haiz değilseniz, kış aylarında otomobilinizi örtmenizde yarar var. Ek olarak motorun soğutma suyu içine antifriz koymanız, dona karşı etkili bir çözümdür. Bununla beraber radyatörünüzün önünü kalınca bir araç-gereç ile kapatmanız aracınızı soğuktan koruyacaktır. Bilhassa kış aylarında aracınızın bakımlarını sıklaştırmanız tavsiye edilir.Aracın kışlık bakımlarının tam yapıldığından güvenilir olun. Bakımları yapılı bir otomobil kışın kolaylıkla çalışabilir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir