Sedanların Yarışı: Civic, Corolla, Astra, Megane’ı inceledik

sedanlarin yarisi civic corolla astra meganei kiyasladik

Otoboom.com ekibi olarak kullanıcılarımızın taleplerini baz alarak en oldukca talepte bulunulan modellerin ağırlıklı olarak sedan karoserli bulunduğunu ve bu sedanların büyük çoğunlukla Honda Civic, Toyota Corolla, Opel Astra ve Renault Megane’dan oluştuğunu gördük. Peki bu araçlardan hangisini almak daha mantıklı?

Araçlarımızın en üst donanım bulunduğunu ve benzinli otomatik motor-şanzıman kombinasyonuna haiz olduklarını da ilave ederek başlamış olalım.

Yarışmacımızı Tanıyalım…

Listemizde iki tane Japon ve iki tane de Avrupalı bulunuyor.
– İlk Japon’umuz devletimizde üretilen ve kısa sürede makyajlanan Honda Civic. 1.5 litrelik turbo beslemeli Turbo V-tec motoru, CVT otomatik şanzıman ve Executive+ donanım seviyesi ile karşımızda.
– Rotamızı Avrupa’ya çevirdiğimizde ise 2016 senesinde dördüncü nesli tanıtılan bir başka yerli Renault Megane, 1.3 litrelik turbo beslemeli TCe motoru, çift kavramalı EDC şanzımanı ve Icon donanımı ile listemizde.
– Geldik ikinci Japon’a; listemizdeki son yerli kısa sürede yeni nesli tanıtılan Toyota Corolla 1.6 litrelik atmosferik motoru, Multidrive S şanzımanı ve Passion X donanımı ile yarışıyor.
– Son olarak ise listemizdeki en “yaşlı” ve tek ithal yarışmacı ile beraberiz. Opel Astra 2009 yılından beri satışta ve 1.4 litrelik turbo beslemeli motoru, 6 ileri tam otomatik şanzımanı ve Sport donanımı ile listemizde.

Teknik Veriler

Azca ilkin de belirttiğimiz şeklinde yarışmacılarımızın üç tanesi turbo beslemeli motorlara haiz.
– 1.5 litrelik turbo beslemeye ve V-tec sübap teknolojisine haiz olan Civic 182 Ps güç ve 220 Nm tork üretiyor. Civic’in ek olarak beygir gücü olarak listenin şampiyonu bulunduğunu da ekleyelim.
– Bir başka yarışmacı Renault Megane yeni tanıtılan 1.3 litrelik turbo beslemeli benzinli motorundan 140 Ps güç ve 240 Nm tork alıyor. Megane, bu değerler ile tork bazında listenin birincisi.
– Son turbo beslemeli motora haiz olan vasıta ise Astra. Alman sedan 1.4 litrelik turbo beslemeli motorundan 140 Ps güç ve 200 Nm tork alıyor.
– Gelelim tek atmosferik motorlu yarışmacıya: Toyota Corolla. Japon ve yerli yarışmacı 1.6 ltirelik motorundan 132 Ps güç ve 159 Nm tork elde ederek hem tork hem de beygir gücü anlamında listenin sonunda yer ediniyor.

Honda Civic ve Toyota Corolla bir Japon geleneği suretiyle devamlı değişken oranlı şanzımana sahipler/CVT ve Multidrive S isimleriyle). Öte taraftan Megane, Avrupalı bir çok markanın yapmış olduğu şeklinde çift kavramalı bir şanzımana haiz. Şanzımanın 7 ileri bulunduğunu ve adının EDC bulunduğunu belirtelim. Öteki Avrupalı rakibi ise 6 ileri klasikleşmiş tam otomatik şanzıman ile kombine edilmiş.
Bu motor-şanzıman birliktelikleri ile Civic’in 8.2 saniyelik, Megane’ın 9 saniyelik, Corolla’nın 10.2 saniyelik ve Astra’nın 10.3 saniyelik 0-100 Km hızlanma süreleri var. Civic’in bu kıyaslamada ki şampiyonluğu normal olarak ki motorunun gücü sebebiyle mümkün oluyor. Öte taraftan turbo beslemeli bir motora haiz vasıta olmasına karşın Astra’nın, Corolla’ya kaybetmesinin sebepleri aracın ağrılığı (1397 Kilogram) ve şanzımanın hantallığından kaynaklanıyor.

Mevzu ağırlıktan açılmışken araçların kilolarına da bakalım: Corolla en genç vasıta olmasının pozitif yanları ile 1205 Kilogram’lık bir ağırlığa haiz ki bu da onu listedeki en hafifçe vasıta yapıyor. Corolla’yı Megane(1382 Kilogram) ve Civic (1388 Kilogram) takip ederken listenin sonunda azca ilkin de söylediğimiz şeklinde Astra bulunuyor. Doğal ağırlık araçların maksimum hızlarını da etkileyen bir etkendir. İlginç bir halde Astra ve Megane 205 Km ile bu alanda birinciliği paylaşıyor. Onları 200 Km ile Civic, 190 Km ile Corolla takip ediyor.
Doğal performans kadar tutumluluk da mühim bir kalem. 5.4 litrelik averaj yakıt tüketimine haiz Megane, bu başarısını ufak turbo motoruna ve çift kavramalı şanzımanına borçlu. Megane’ı Corolla (5.5 lt), Civic (5,7 lt) ve Astra (6,8 lt) takip ediyor. Araçların menzillerine baktığımızda ise gene Megane’ın 926 Km’lik menzili kendisine birincilik getirirken ikinciliği Corolla (909 Km), üçüncülüğü Astra (824 Km) ve sonunculuğu garip bir halde Civic (807 Km) alıyor.

Araçlarımız ne kadar “dolu”?

Ilk olarak belirtelim ki araçlarımız en üst donanıma haiz olup, üstlerine opsyionel olarak bir ekleme yapılmamıştır. Dört araçta da standart olarak gelen donanımlara baktığımızda;
Yol bilgisayarı, park sensörü, Cruise Control, otomatik kararan iç dikiz aynası, far sensörü, yağmur sensörü, otomatik-dijital-çift bölgeli klima, ABS-ESP-ASR güvenlik ekipmanları, Hill Holder, Bluetooth, AUX ve USB bağlantısı standart olarak geliyor.
Astra’nın yaşlılığı sebebiyle Civic’te, Corolla’da ve Megane’da bulunan anahtarsız giriş ve çalıştırma, ön kol dayama, arka kol dayama, LED ön ve arka farlar, renkli ve dokunmatik multimedya ekranı şeklinde donanımlar Astra’da bulunmuyor.
Öte taraftan Corolla’da park yardım asistanı, Civic’te navigasyon, Megane ve Astra’da da anahtar üstünden cam kaldırma özellikleri bulunuyor. Japon otomobillerimizin ek olarak cam tavanı standart olarak sunduklarını da belirtelim.

Otoboom.com’un kıyaslama hususi durumunu kullanarak araçların tüm detaylarını karşılaştırabilirsiniz.

Honda Civic, 1.5 litrelik turbo beslemeli motoru, CVT şanzımanı ve Executive+ donanımı ile birlikte 185.900 TL’den alıcı bulunuyor. Avantajlı fiyat teklifleri almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

Renault Megane, 1.3 litrelik turbo beslemeli motoru, 7 ileri çift kavramalı EDC şanzımanı ve Icon donanımı ile birlikte 175.000 TL’lik fiyat etiketi taşıyor. Avantajlı fiyat teklifleri almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

Toyota Corolla, 1.6 litrelik atmosferik motoru, Multidrive S şanzımanı ve Passion X donanımı ile birlikte 189.200 TL’den satılıyor. Avantajlı fiyat teklifleri almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

Opel Astra, 1.4 litrelik turbo beslemeli motoru, 6 ileri tam otomatik şanzımanı ve Sport donanımı ile 139.800 TL’lik bir fiyatı var. Avantajlı fiyat teklifleri almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri ve araştırma yazılarını izlemek için Otoboom.com’a Üye olabilirsiniz.

Bir cevap yazın