Otto Çevrimi Nedir? Aşamaları Nedir?

Otto Cevrimi

Benzinli otomobiller vatanımızda oldukça yaygın. Gündelik kullandığımız benzinli otomobillerimizin aslına bakarsak nasıl ve hangi zamanlamayla çalıştığını biliyor muyuz? Buji ateşlemeye haiz benzinli motorlar genel olarak dört zamanlı olarak çalışır. Bu dört zamanlama sırasıyla sıkıştırma, genişleme, emme ve egzozdur. Otto çevrimi adı da verilen bu sistem, içten yanmalı motorlarda kullanılan termodinamik bir sistemdir. Gelin birlikte bu sistemin emek verme prensibine, aşamalarına, ve kim tarafınca buluş edildiğine bakalım.
Otto Çevrimi Zamanı
Her ne kadar dört zamanlı motorun patentini ilk alan kişi 1861 senesinde Alfonso de Rochas olsa bile, 1876 senesinde yakıt olarak kömür gazı ve havayı kullanarak motoru icra eden kişi Nikolaus Otto olmuştur. Bu sebepten dolayı dört zamanlı motorlar bir çok vakit Otto çevrimli motorlar olarak bilinir. Buji ateşlemesi ile çalışan sisteme sahiptirler. 1959 senesinde Etienne Lenoir’in yapmış olduğu motor çalışmasını gördükten sonrasında, içten yanmalı motorlara odaklanan Nikolaus Otto, taş kömürü yerine sıvı yakıt kullanmanın avantajlarını fark etti. Çalışmalarını Lenoir’in tasarladığı iki zamanlı motoru geliştirip dört zamanlı versiyonunu hayata geçirmeye adadı. Nikolaus Otto bununla beraber içten yanmalı motorun mucidi olarak bilinmektedir.
Volkswagen üretimi TSI benzinli motorlar Otto Çevrimi ile çalışırlar.nasıl Çalışıyor?
Otto çevrimini anlayabilmek için ilk olarak pistonlu motorların emek verme prensibine kabaca hakim olmak gerekir. Klasik piston silindir düzeneğine bağlı olan sistem değişik değişik alanlarda kullanılabilir. Önemli olan, pistonlara bağlı olan biyel kollarının döndürdüğü krank milinin istenilen amaca yönelik kullanılmasıdır.
Piston silindirin içinde aşağı ve yukarı olarak hareket eder. Pistonun durduğu, silindir hacminin en küçük olduğu nokta üst ölü nokta, pistonun alt tarafta durduğu ve silindir hacminin en büyük olduğu noktaya ise alt ölü nokta denir. Üst ölü nokta ve alt ölü nokta içinde pistonun düşey doğrultuda hareket etmiş olduğu mesafeye strok, hacme ise strok hacmi denir. Bununla beraber hava ve yakıt karışımının içeri alınması için emme, atık gazların atılması için egzoz subabı silindirin üst kısmında bulunur. Silindir içinde oluşan en büyük hacmin en küçük hacme oranına ise sıkıştırma oranı adı verilir. Otto çevrimli motorlarda sıkışan pistondaki hava yakıt karışımı buji tarafınca ateşlenir.
Otto çevrimi ile çalışan ilk motor örneklerinden bir tanesi.Otto Çevrimi Aşamaları
Otto çevrimi ile çalışan motorlar ateşleme, genişleme, egzoz ve emme olarak 4 strok iki çevrim gerçekleştirir. Emme esnasında, piston aşağı doğru hareket ederken, emme manifoldundan gelen hava yakıt karışımı sistemin içine girer. Bu esnada sistem basıncı atmosfer basıncından azdır. Ateşlemede ise alt ölü noktaya kadar inen piston içindeki hava-yakıt karışımını üst ölü noktaya kadar sıkıştırır ve buji ile ateşlemesini gerçekleştirir. Anlık olarak ısı yükselir ve tazyik artar. Oluşan yanma sonucunda piston ortaya çıkan tazyik yardımıyla aşağı doğru harekete adım atar ve krank miline hareketi iletir. Piston alt ölü noktaya kadar aşağı inmeye devam eder. Yalnız piston gene yukarı çıkarken oluşturulan egzoz subabı atık gazların tahliyesini sağlar.
Ateşleme buji tarafınca sağlanır.2. El Benzinli Otomobiller İçin Tıklayın

Bir cevap yazın