Otomobil Satışına Sınırlama Geliyor!

otomobil satisina sinirlama geliyor 62f3cf6d53467

Tecim Bakanı Mehmet Muş’un yapmış olduğu resmi açıklamanın arkasından otomobil satışına sınırlama geliyor. Son dönemde sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında oluşan büyük artış kullanıcıları rahatsız etmişti. Bunun arkasından devlet, otomobil fiyatlarına yönelik bazı düzenlemelere gitti. Bu düzenlemelerden son olanı ise bugün, Tecim Bakanı Mehmet Muş tarafınca açıklandı. Gelecek yeni düzenlemeye gore; Firmalar, galeriler, oto kiralama vb. kuruluşlar, aracın ilk tescilinden sonrasında 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden, aldıkları sıfır araçları satamayacaklar.
Resmi Izahat ile Beraber Otomobil Satışına Sınırlama
Son dönemde oldukça yükselen vasıta fiyatlarının önüne geçebilmek adına yeni bir düzenleme daha açıklandı. Bugün, Tecim Bakanı Mehmet Muş tarafınca açıklanan yeni düzenlemeye gore; İlk tescilden sonrasında firmalar, galeriler, vasıta kiralama vb. kuruluşlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden, aldıkları sıfır araçları satamayacak. Düzenleme ile ilgili Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde yapmış olduğu konuşmada açıklamada bulunan Bakan Muş, düzenleme ile ilgili yönetmeliğinde hazır bulunduğunu duyurdu. Muş, şirketlerin, galerilerin ve vasıta kiralama şirketlerinin aldıkları sıfır aracı derhal satmalarına karşı engelleme getireceklerini deklare etti.
Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el vasıta ilanları var. Dolayısıyla yeni vasıta alınıyor ve üstüne daha büyük sayı konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz mevzusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonrasında firmalar, galeriler, vasıta kiralama şirketleri için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına engelleme getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Yönetmelik yayınlandıktan sonrasında vatandaşın birinci elde daha çok erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” dedi.

Gelecek Yeni Düzenleme ile Beraber Vasıta Tutarları Düşecek mi?
Son zamanlarda bilhassa sıfır araçların bayilerden tedariki ve vasıta tutarları ile ilgili artan şikayetler mevcuttu. Vatandaşlar, galeri vb. kuruluşların sıfır araçları satın alarak daha yüksek fiyattan satmalarından şikayetçiydi. Meydana getirilen bu düzenleme ile beraber bir nebze de olsa sıfır vasıta alımında kolaylık sağlanacağı düşünülmekte. Bilhassa sıfır vasıta tedarikinde oluşan problemlerin bu karar ile beraber çözülmesi planlanıyor.
Tecim Bakanlığı yalnız sıfır vasıta piyasasında oluşan yüksek fiyatların önüne geçmek için çalışmıyor. Öteki taraftan Bakanlık, ikinci el piyasası için de emek harcamalar yürütmekte. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Bakanlık, ikinci el vasıta satımına ilişkin bir denetleme başlatmıştı.

Bir cevap yazın