Hyundai DAL-e Suni Zeka Satın alan Hizmetleri Robotu!

  • Whatsapp
Hyundai Dal E Suni Zeka Satin Alan Hizmetleri Robotu 607F2545E2936 Hyundai Dal-E Suni Zeka Satın Alan Hizmetleri Robotu!

Hyundai DAL-e Suni Zeka Satın alan Hizmetleri Robotu ile tanışın. Hyundai Motor Group, “DAL-e” adlı insansı bir alan kişi hizmetleri robotunu piyasaya sürdü. Kati tanıma kabiliyetleri ve hareketlilik işlevi kullanarak insanlarla yazışma oluşturmak için tasarlanmış son aşama gelişmiş bir makinedir.
Hyundai DAL-e Suni Zeka Satın alan Hizmetleri Robotu
DAL-e adı, “Sürmek, Size Destek Olmak, Deneyiminizle Bağlantı Oluşturmak” sözlerinin kısaltmasıdır. Robot yüz tanıma için state-of-the-art suni zeka teknolojisi, hem de bir dil anlama platformuna dayalı bir yazışma sistemi ile donatılmıştır. Covid-19 pandemisi şeklinde şeylerin günlük görevlerinizi yerine getirirken daha azca fizyolojik temas gerektirdiği alan kişi hizmetlerinin geleceğini getirmek için tasarlandı.
1,160x600x600 mm ebatlarında ve 80 kilogram ağırlığındaki DAL-e, robotun ilk operasyonunu gerçekleştirdiği Cenup Seul’deki Hyundai showroomunda sergilendi. Bu operasyonun peşinden, Hyundai Motor Group bünyesinde işletilen öteki showroomlarda da müşterilerle günlük etkileşim gerektiren çeşitli alanlarda kullanılması umut ediliyor.

Hoş bir izlenim bırakan minik bir insansı gövdesi ile DAL-e, piyasadaki öteki birçok alan kişi hizmeti ve kılavuz robottan mühim seviyede daha hafifçe ve daha kompakttır. Müşterilerle daha organik yakın etkileşimler için bir takım dost canlısı, duygusal özellik ile donatılmıştır. Bir müşterinin showrooma maske takmadan girmesi durumunda, robot bunu fark edecek ve müşteriye maske takmasını önerecektir. DAL-e, yazışma kabiliyeti açısından hem dokunmatik ekrana hem de sözlü komutlara cevap verirken, ürünler ve hizmetler hakkında yararlı bilgiler sağlayarak müşterilerle yazışma kurabilmektedir.

Read More

Mobilite açısından robot, dört oldukça yönlü tekerleği yardımıyla serbestçe hareket edebilir ve müşterilere belirlenen noktalara kadar eşlik edebilir. Ek olarak, mekandaki geniş bir ekrana kablosuz olarak bağlanmak, ziyaretçilerden onunla fotoğraf çekmelerini istemek ve hareketli kollarını kullanarak jestli geri bildirim sağlamak şeklinde çeşitli şekillerde müşterileri eğlendirebilir.
DAL-e, görücüye çıkmış olduğu sergi salonunda, bilhassa salgın döneminde insan personelden yardım almayı tercih etmeyenler için iyi bir seçenek. Ek olarak mekanı ziyaret edenler başta olmak suretiyle hafta sonu şeklinde yoğun zamanlarda müşterilere uygulamalı yardım sunarak personelin iş akışını kolaylaştırmakla övgü aldı.

Hyundai Motor Group, süre geçtikçe kabiliyetlerini geliştirmek için pilot operasyonlarından elde edilmiş verilere dayalı olarak DAL-e’yi devamlı güncellemeyi planlıyor.
İkinci El Hyundai İlanları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir