Mercedes-Benz Logosunun Seneler İçindeki Değişimi

Mercedes Benz Logosu

Mercedes-Benz logosunun anlamı nedir?
Mercedes-Benz, neredeyse bir asırdır seyircileri içinde yankı uyandıran büyüleyici logo tasarımıyla tanınır. Mercedes-Benz’in varlıklı mirasını, bütünlüğünü ve ustalaşmış ahlakını temsil eden logosu kurulduğu günden bugüne bir marka kimliği altında derin anlam taşımaya devam ediyor. Mercedes-Benz’in üç boyutlu yıldız logosu, Dünyadaki üç oluşumu kısaca kara, hava ve deniz’deki gücü ifade eder.
Mercedes Logosundaki tasarım öğeleri nedir?
Biçim: Mercedes logosunda ki en dikkat çekici öge olan ‘üç köşeli yıldız’ dır. Bu yıldız Mercedes marka benliğinin gerçek özünü yansıtıyor ve çarpıcı klasik bir görüntü oluşturuyor
Renkler: Mercedes, kurumsal kimliğinde metalik gümüşün gölgesini çok iyi kullanıyor. Gümüşün elitlerin favori rengi olduğu söyleniyor, bu yüzden bu renk Mercedes-Benz’de markanın karakterini haklı çıkarmak için kullanılıyor.
Yazı tipleri: Mercedes logosundaki yazı tipi “Corporate A Light” da oluşturulmuştur. Bu yazı tipi logo tasarımında sofistike bir görünüm ortaya koyar ve Mercedes’in genel kurumsal kimliğiyle uyumludur.
Mercedes-Benz’in logo tasarımında oluşturduğu görüntü ve kimliği gerçek anlamda da yansıtıyor.
Mercedes logosu süre içinde nasıl değişti?
1902: Mercedes isminin geçmiş olduğu ilk logo
Mercedes, 1902 senesinde şirketini temsil etmek amacıyla “Mercedes” adını tescil ettirerek ilk marka kimliğini yarattı. Otomobil logosu, görüntü yada tasarım ögesi kullanılmadan yalnız “Mercedes” adını taşıyordu.

1909: Meşhur Üç Köşeli Yıldız Logosu
Mercedes logosu tarihinde, 1909 yılı, onlarca senedir firmanın otomobillerini süslemeye devam eden meşhur üç köşeli yıldız logo tasarımının yaratılmasına şahit oldu. Bu logo, eşine postalayacağı bir kartpostalda ki amblemi geliştiren Gottlieb Daimler tarafınca tasarlandı.

1916: Halkada Dört Yıldızlı Yeni Mercedes-Benz Logosu
1916’da yeni bir Mercedes logo tasarımı yapılmıştı. Bu yeni tasarım, yıldızı çevreleyen ve dört yıldızın yanı sıra firmanın adını da içeren bir daire içeriyordu. Logo, sonraki on yıl süresince Mercedes Corporation’ın marka kimliği olarak kaldı.

1926: Defne Çelengi ile Yeni Bir Tasarım
Logoya 1926’da bir zamanlar Benz & Cie motorlarının bir parçası olan defne çelengi dahil edildi. Yeni tasarım, Benz & Cie’nin Daimler-Benz AG ile birleşmesinden sonrasında yapılmış oldu. Yeni logo ek olarak her iki firmanın adını da yazdı ve bu marka kimliği, her iki motor şirketinin fabrikalarında kullanıldı.

2008: Daha Sofistike Görünen Gümüş Logo Tasarımı
Gümüş rengi, 1934’te Nürburgring’de düzenlenen ilk Grand Prix’e katıldığından beri Mercedes ile ilişkilendirilir. Otomobil devi o yıl Grand Prix Motor Racing’e katılarak “Silver Arrows” adını verdikleri yarış otomobillerini üretti. Otomobiller, 1954 ve 1955 Formula 1 yarışmasında otomobil şirketini temsil etmeye devam etti.
Hemen sonra gümüş rengi firmanın marka kimliğinin ana rengi haline geldi. Logo orijinal mavi renginde kalırken, radyatörde duran rozet gümüşe çevrildi. Logonun 2008’de yenilenmesinden sonrasında, gümüş rengi 2008’de logonun bir parçası oldu.
Bir sonraki Mercedes Logo Tasarımı
Mercedes-Benz logosu, dünyanın en meşhur otomobil üreticilerinden birinin ifadesidir. Bu yüzden logo tasarım tarihinde prestijli bir konuma haizdir.

Mercedes’in gelecekteki marka kimliği, yüz yıldan fazla bir süredir oluşturduğu görsel çekiciliği yaratmaya devam edecek mi? Hep beraber göreceğiz!
İkinci el Mercedes-Benz otomobillerine ulaşmak için tıklayınız

Bir cevap yazın