Mecburi Trafik Sigortasına Uygulanan Yüzde 20 Zam Bugün İtibariyle Yürürlüğe Girdi!

Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafınca meydana getirilen mecburi trafik sigortası primleri zammı bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Trafik sigortası zammı yüzde 20 iken aylık artış oranı yüzde 4,75 olarak açıklanmıştı. Ek olarak poliçe kesmekten kaçınan bazı sigorta şirketlerine 60 gün poliçe kesmeme cezası verileceği duyurulmuştu.
Mecburi Trafik Sigortası Poliçe Düzenlemesinden Kaçınan Şirketlerin Yetkisi Kısa Süreli Olarak Alınacak!
 

Yeni yönetmeliğe nazaran mecburi trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerine ceza verilecek. 3 günden azca ve 30 günden fazla olmamak suretiyle poliçe düzenleme yetkisi durdurulabilecek. İhlalin devam etmesi halinde verilen ceza iki katına çıkarılabilecek. Ek olarak SEDDK, poliçe düzenlemesinden kaçınan şirketleri, resmi gazete web sitesi üstünden duyurabilecek.
Azami Prim Tutarı Aylık Bazda Yüzde 4,75 Arttırılacak!
 

Yönetmeliğim 11. maddesinde meydana getirilen değişikliklere nazaran bugünden itibaren azami prim tutarı değiştirildi. Meblağ, aylık yüzde 1,5’dan yüzde 4,75‘e çıktı. Mesela 100 liralık sigorta meydana getirilen zamla beraber 120 tl olacak ve ve her ay 4,75 oranla artış yapılacak.
Azami Prim Artırım Oranı Tüzel Kişilerde Yüzde 25’e Kadar Çıkabilir
 

SEDDK tarafınca açıklanan tabloya nazaran tüzel kullanım azami prim artırım oranında değişimler yapılmış oldu. Tüzel kişiler için; otomobil ve kamyonetlerde yüzde 20, motosiklette ise yüzde 25’e kadar çıkabilecek. Ek olarak açıklanan tabloya nazaran hususi amaçlı araçlar olan otomobil, kamyonet, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, traktör, taksi için hususi kullanım azami prim artırım oranı sıfır olarak belirlendi. Fakat hususi kullanım azami prim artırım oranı iş makineleri için yüzde 7,5, römorklar için yüzde 25, kamyon ve çekiciler için yüzde 5 olarak belirlendi.
Hasarsızlık İndiriminde Değişimler Yapılmış oldu
 
Trafik sigortasına meydana getirilen zammın peşinden hasarsızlık prim indirimi oranlarında da değişimler yapılmış oldu. Bu düzenlemeler bağlamında hasarsızlık indirimi düşürüldü. Buna nazaran birinci basamak için yüzde 150’den yüzde 135’e, ikinci basamak için yüzde 100’den yüzde 90’a, üçüncü basamak için yüzde 50’den yüzde 45’e düşürüldü. Beşinci basamak için yüzde 15’den yüzde 10’a düşürüldü. Altıncı basamak için yüzde 30’dan yüzde 22’ye, yedinci basamak için yüzde 45’ten yüzde 42’ye düşürüldü. Böylelikle hasar sebebiyle prim artırım oranında değişimler yapılmış oldu.
Sigortam.net

Bir cevap yazın