Marşa Basıldığında Motor çalışmıyorsa Ne Yapılır ?

Marşa Basıldığında Motor Çalışmıyorsa Ne Yapılır ?

Marşa basarız ve otomobilimizde tık sesi haricinde  başka ses duymayız bu durum her insanın başına gelebilir. Eğer motoru çalıştıramıyorsak problem % 95 ateşleme sisteminden yada yakıt sisteminden doğar. % 5 öteki nedenlerden doğar fakat ender olarak görülür. Eğer birazcık bilgili olarak davranırsak arızanın nedenini aygıt kullanmadan bulabiliriz. Bu durumda yapılması gerekenleri şöyleki açıklayabiliriz;

Marş motoru arızaları ve marş motoru arıza emareleri;

İlk ilkin kontak anahtarını çeviririz ve göstergeden ampermetreden hafifçe deşarja sapma yada sarj uyarı lambasında yanma görülüyorsa sistemde akım vardır öteki taraftan yakıt lambasına bakarız depoda yakıt olup olmadığını denetim ederiz. Ondan sonra kontağa basıp motoru çalıştırmayı deneriz marş motoruna bakarız motorun dönerek dönmediğini görürüz. Motor düzgüsel şekilde dönüyorsa akü sağlam ve marş motorumuzun durumu iyi anlama gelir.

Marş motorumuz aksi takdirde yavaş bir halde dönmekteyse marş motoru arızalıdır ve bataryamız boştur. Bataryanın kutup başları kirli yada gevşek olabilir. Marş motorunda ,marş şalterinde ,endüvi burçlarının aşınması,mekanik tertibatın arızalı olması şeklinde sorunları göz önünde bulundurmalıyız.Eğer bu durumların haricinde marş motoru düzgüsel şekilde motoru döndürebiliyorsa problemi ateşleme sisteminde ararız.

23 Aralık Yeterlik sınavında çıkan Marş basıyor gösterge ışıkları yanıyor sadece motor dönmüyorsa sorun hangisinde olabilir? sorusunun cevabı ”batarya zayıftır”seçeneği olmalıdır. Motor dönüyor vasıta çalışmıyor olsa idi problem yakıt, yakıt pompası ya da ateşleme elemanlarında olurdu. 

Informasyon:Motor arızaları, sigorta işlemleri, hasar işlemleri, vasıta muayenesi vb. mevzularda  USTAYA SOR! bölümümüzden yada mevzu altı yorumlardan sorularınızı iletebilirsiniz. En kısa zamanda dönüş yapılacaktır.

Otomobilin Marş Sisteminde Farları Kullanarak {Nasıl} Arıza Ararız:

Motor dönmüyorsa batarya boş olabilir şarj edilebilir yada yenisiyle değiştirilir.
Motor dönmüyor ve farlar sönüyorsa bataryada gevşek bağlantı ve kirlenme olabilir.Kablo ve kutup bağlantılarını temizleriz.
Marş dişlisi volan dişlisine geçmiyorsa dişliyi ve manşonu paklayın.
Marş motorunda aşırı drenç yada açık dönem var ise kollektör ve fırçalar temizlenir.
Motorda sıkışıklık olduğunda arıza bulunur.
Batarya zayıfsa şarj edilir yada değiştirilir.
Marş dişlisi takılıysa marş dişlisi özgür hale getirilir.
Açık dönem var ise marş sisteminde,düğmeikontak anahtarı denetim edilir.
Batarya boşsa şarj ederiz yada yenisiyle değiştirilir.
Marş motoru arızalasıyda muayene edilir.
Marş motoru kabloları inceyse kalınca takılır.

İstediğiniz bilgiyi bulamadıysanız aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Motor Arıza Lambası Niçin Yanar

Turbolu Vasıta {Nasıl} Kullanılır?

Motorun Teklemesinin sebepleri?

Ateşleme Sistemi Arızaları Nedir?

Motor Arızaları Hakkında Bilgiler 

Bir cevap yazın