Haberler

İkinci El Vasıta Alacaklara Ikazlar TÜSED’den Geldi

TÜSED’den, ikinci el vasıta alacaklara ikazlar geldi. Günümüzde sıfır vasıta piyasasında büyük fiyat artışları mevcut. Bunun peşinden ise, ilgi ikinci el vasıta piyasasına kaymakta. Fakat ikinci el araçlarda da fiyatlar günden güne yükselmekte. Hem uygun fiyatlı hem de sorunsuz vasıta bulmaya çabalayan kullanıcılar araştırmalarını arttırdı. Bu mevzuda ise Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED), kullanıcılara uyarılarda bulunmuş oldu. İkinci el vasıta alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.
İkinci El Vasıta Alacaklara Ikazlar
Günümüzde ikinci el vasıta piyasasına olan ilgi arttı. Fakat, ikinci el vasıta piyasasında bazı hileler ve yalanlar bulunmakta. Bu hileler ve yalanlar ise vakit geçtikçe doğru malum yanlışlara dönüşüyorlar. Bu mevzuda ise TÜSED Başkanı Ahmet Nedim Erdem alıcıları uyardı. İşte karşınızda ikinci el vasıta alacaklara ikazlar.
1- Sigorta Şişirmesi
Bu hile kaza geçmişi olan araçları daha yüksek fiyattan satabilmek adına yapılmaktadır. Bunun için ‘kaskodan para almak için sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut’ söylemi kullanılmaktadır. TÜSED Başkanı Erdem bu mevzuya da açıklık getirdi. Erdem, “Kazadan sonrasında vasıta, onarım için servise gider. Servisteyken bağımsız ve yansız sigorta eksperi ‘kaza {nasıl} olmuş, onarım maliyeti nedir?’ şeklinde birçok hususu göz önünde bulundurarak tespit eder. Ekspere karşın servis ya da vasıta sahibi talep ve arzularına bakılırsa bir onarım bedeli çıkaramaz. Bu durum tüm sürece aykırı ve mümkün değil” diye konuştu.
2- Her Aracın Tramer’i Değişik Olur
En sık başvurulan yalan beyanlardan birisi de karşı tarafın hasar bedeli araca işlenmiş. Bu mevzuda ise Erdem, bu şekilde bir durumun sistemsel olarak mümkün olmadığını belirtti. Ek olarak Erdem, “Hangi araca, kaza sonrası onarım için hangi işlem yapıldıysa, bunlar tekil olarak ayrı ayrı her bir aracın şasi numarasına işlenmekte. Mevzuat gereği hiçbir sigorta şirketi, karşı tarafın hasarını suçlu olsa dahi aracın hasar bedeline yansıtamamaktadır.” dedi.

3- Şasi Numarasından Sorgulayın
TÜSED Başkanı Ahmet Nedim Erdem, tramer kayıtlarında bedelsiz hasarlarla karşılaşılabildiğini  söylemekte. Bu mevzuda ise Erdem, eksperlerin tam zamanlı veri aktarımı gerçekleştirdiğini sadece hukuki süreçler, sigorta şirketlerinin ihtimaller içinde hatalı bildirimleri ve hatalı poliçe numaraları sebebiyle hasar kaydı tutarının plaka sorgulamalarında ortaya çıkmadığını belirtti. Erdem, bu tip ihtimaller içinde durumlara karşı vasıta almak isteyen kullananların alacakları araçları şasi numaralarından sorgulamalarını önerdi.
 
En Güvenilir Şekilde İkinci El Aracını Ara⇒

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün