Uncategorized

Hyundai eVTOL Uçan Vasıta Satışa Çıkıyor

Hyundai eVTOL uçan araçlarını ve gelecekte düşündüğü mobilite teknolojisini tanıttı.
Son zamanlarda bir çok şirket, kendi uçan otomobil teknolojilerini geliştirmek ve gelecekte kullanabilmek adına emek harcamalar yürütüyor. Bu hızla gelişen teknolojinin trafik derdini tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediği bilinmekte. Firmalar uçan otomobil ve drone taksi benzer biçimde araçları geleceğe yönelik büyük bir yatırım olarak görmekteler. Bu sayede giderek yoğunlaşan metropol kentlerde ulaşım problemlerinin bu projelerle ortadan kaldırılacağı düşünülmekte.
Cenup Koreli otomobil üreticisi Hyundai, uçan otomobiller için geçtiğimiz yıl yeni bir adım atmıştı. Marka, uçan otomobil üretimi yapmak adına Supernal LLC isminde bir şirket kurmuştur. Böylece Supernal, elektrikli hava araçları konseptini geliştirerek gelecekteki endüstriyi şekillendirecek. Amerikan Supernal ve Hyundai Motor tarafınca ortaklaşa geliştirilen eVTOL isminde konsept vasıta, ABD’da ve Avrupa’da ticari kullanım amacıyla 2028 yılından itibaren satışa sunulması planlanmakta.
(Hyundai eVTOL)
Hyundai eVTOL İlk Uçuş Hedefi 2028
Seri üretim olarak piyasaya sürülmesi beklenen dikey iniş ve kalkış aracın ilk uçuş hedefi 2028 olarak belirlendi. Supernal ve Hyundai, gelecek yıllarda eVTOL benzer biçimde elektrikli hava araçlarının kapasitesini ve boyutunu geliştirmeyi hedefliyor. Hyundai tamamıyla elektrikli ve hidrojen yakıt hücresi teknolojilerini geliştirmek amacıyla Rolls-Royce’la da iş birliği hedeflemekte. Kentsel Hava Hareketliliği (UAM) ve Bölgesel Hava Hareketliliği (RAM) pazarları içine tamamen elektrikli olmak suretiyle hibrit elektrikli çözümler üretecek.
Geçen yıl Rolls-Royce net sıfır karbon emisyonu için planını açıklamıştır. Şirket yeni çıkan ürünlerini 2030 yılına kadar, sıfır karbonla uyumlu hale getirmeyi hedeflemekte. Kullanılmakta olan tüm ürünlerini ise 2050 yılına kadar net sıfır karbonla uyumlu bir hale getireceğini duyurmakta. Hyundai ilk olarak uçan vasıta konseptini Ocak 2020’de Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) sergileyerek tanıtımını yapmıştır.
Aynı anda 4-5 yolcu taşıması planlanan hava aracı, kent içi kullanımlar için tasarlanıyor. Üretilen ilk hava aracı otonom özelliklere haiz olarak ABD’deki kamu ve hususi kuruluşlarla beraber kullanacaktır. Ek olarak bilimsel nitelikli alanlarda da iş birliği yapılarını güçlendirecektir.

Kabin Konsepti
Ergonomik olarak şekillendirilen koltuklar ve kişisel eşyalar için bir şarj istasyonu tasarlanmakta. Eşya bölmeleri elde eden cepler bulunmakta. Ek olarak tavan lambaları değişik bir aydınlatma kombinasyonu oluşturmakta. Bir “ışık terapisi” olarak adlandırılan bu konsept uçuş aşamalarına bakılırsa değerlendiriliyor. Tüm bunlara ek olarak kabin yerleşimleri ve yüksek boşluklar eşya taşımaya olanak sağlıyor. Önümüzdeki seneler içinde hava araçlarının kapasitesinin büyütülmesi hedeflenerek, fiyatının her bütçeye uygun bir siyaset izleyerek düzenlenmesi beklenmekte.
Internasyonal düzeyde altyapı ve ulaşım ağlarını genişletmesi konuşulan Supernal, İngiltere ve Kanada’da da çalışmalarına yoğunlaşıyor. Böylelikle hava sahası yönetim mevzusunda uzmanlaşmayı hedefliyor. Son olarak Hyundai eVTOL benzer biçimde 2030 yılına kadar uçan araçların gerçekleştiğini görmek, trafik sıkışıklığının önlenmesi anlamında da gelmekte. Ek olarak vasıta emisyonlarının da azaltılmasına destek olacağı söz mevzusu.
TRİNK SAT
ARABAM GARAJ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün