Geleceğin Petrolü Hidrojen için Emekler Hız Kazanmıştır!

Geleceğin petrolü hidrojen ile çalışacak kamyonlar geliyor. İngiltere’de hidrojen üstüne olan emekler hız kazanmıştır. İngiltere’nin Essex bölgesi merkezli bir üretici, kısa sürede hidrojen ve elektrikle çalışan kamyonların seri üretim sürecine başlamış olacak. Her geçen gün küresel iklim krizinin etkilerini daha oldukça görüyoruz. Bu anlamda enerji krizi ile direkt olarak bağlantıda olan otomotiv sektörünün belli çözümler üretmesi gerekiyor. Her ne kadar elektrikli araçlar gelişse de kafi değil. Artık yeni yakıtlara gereksinim var. Bu aşamada da ortaya geleceğin petrolü olarak malum hidrojen çıkıyor. Hidrojeni enerji olarak kullanmak için meydana getirilen çalışmalara artık hız kazanmıştır. O şekilde ki İngiltere’de 2040 yılına kadar motorinle çalışan kamyon kalmaması planlar içinde. Bundan dolayı hidrojenin yakıt olarak kullanılması için birçok devlet teşviği sektördekileri bekliyor. Bu anlamda Tevva simli kamyon üreticisi de artık hidrojen yakıt hücresi ile çalışan araçlar tasarlıyor.
Bu Kamyonlar Geleceğin Petrolü Hidrojen ile Çalışacak

İngiliz üretici hidrojen yakıt hücresi sistemini eklediği elektrikli kamyonlarıyla çevre dostu bir profil kazanıyor. Tam 7,5 ton ağırlığında olan bu kamyon, tek şarjla 500 km yol kat edebiliyor. Böylece 2040 yılına kadar yasaklanacak olan motorinle çalışan kamyonlara da ilk veda eden marka oluyor. Tevva’nın CEO’su Asher Bennett mevzuya dair izahat yapmış oldu. Sıfır emisyonlu araçların hayal olmadığını ifade eden Bennett, gezegenle dost olan araçların üretilmesinin lüzumlu bulunduğunu söylemiş oldu. Bu hidrojenle çalışacak olan kamyonların öteki kamyonlara gore daha oldukça tercih edilmiş olduğu takdirde dünyadaki oksijen oranının artacağını söylemiş oldu.
Motorinle Çalışan Kamyonların Maliyeti Daha Fazla
Bennett motorinle çalışan kamyonların maliyetine de dikkat çekti. Elektrikle ya da geleceğin petrolü hidrojenle çalışan araçların oldukça daha ucuza enerji tükettiğini de beyan etti. Ek olarak geceleri kolaylıkla şarj olabilen bu kamyonların alternatif güç kaynakları ile beraber çalışabildiğini de sözlerine ekledi. Böylece pilin bittiği durumlarda endişeye gerek kalmadığını söylemiş oldu.
İkinci El Kamyon Modelleri

Bir cevap yazın