Fiat Egea Cross Hibrit Kontrol Sürüş İzlenimleri

Fiat Egea Cross elektriklendi!
Türkiye’de üretilen araçlardan önde gelen Fiat Egea Cross hibrit seçeneğine kavuştu. İşte buna oldukça büyük bir atak derim.
2022 Fiat Egea Cross Hibrit Tasarım Özellikleri

Yerli Üretim Fiat Egea Cross göze iyi görünen araçlardan biri olmayı başarmış durumda.
Bugüne dek onun için meydana getirilen yorumlarda da genel olarak tasarımın beğenildiğini gördüm. Egea Cross, kuvvetli ve yürekli tasarım hatları, farların altına kadar uzanan yeni ızgara görünümü ile bir crossover modelde olması gerektiği benzer biçimde geniş ve heybetli görünüyor. Yeni süspansiyon yapısı, yeni jant ve lastik ölçüleriyle Egea Cross’un yerden yüksekliği, öteki beden seçeneklerine bakılırsa 4 santimetre artıyor. Tüm Cross versiyonlarında standart sunulan tavan rayları yardımıyla Egea Cross, hatchback muadiline bakılırsa toplamda 7 santimetre yükselmiş oluyor.
Fiat Egea Cross, kuvvetli görünümünü perçinleyen daha büyük lastikleriyle de gerek tasarımsal gerekse işlevsel farkını ortaya koyuyor. Egea Cross’un crossover bilgileri çamurlukların etrafındaki beden kaplamaları ile başlayarak yanlarda ve ön tarafta da devam ediyor.
Cross için hususi tasarlanan kaslı ön ve arka tampon, yan marşpiyeler ve bu beden tipine hususi tavan rayları da otomobile kuvvetli ve heybetli görünümünü bununla beraber getiriyor. Hibrit olmasıyla beraber tasarıma eklenen logolar onun ekonomik ve çevreci bir vasıta bulunduğunu net bir halde ortaya koyuyor.
Fiat Egea Cross Hibrit İç Mekan Özellikleri

Fiat Egea Ailesi, tüm yolcularına oldukça geniş bir iç alan sunmaya devam ederken, iç hacim mevzusunda sınıfının en iyi değerlerinden birini sunarak hem ön hem de arka yolculara geniş bir diz mesafesi sağlamayı da sürdürüyor.
Bu özellikler Fiat Egea Cross modelinde de korunmuş ve bu aracı satın alacaklar rahat edecekleri bir yaşam alanına haiz olacak. Son aşama çağıl görünen yaşam alanında kullanılan araç-gereç kalitesi açısından da mühim bir sorun bulunmuyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda boy gösteren Fiat Egea Cross çağıl kokpitiyle de beğeni kazanıyor.
Yeni dijital gösterge, 10 inç dokunmatik ekrana haiz tamamen yeni 5’inci nesil UConnect multimedya sistemi ile entegre çalışıyor.  Anahtarsız giriş & çalıştırma, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Arka Sıra USB Çıkışı ve Geri Görüş Kamerası da dikkatimi çeken özelliklerinden.
Yeni Fiat Egea modellerinde direksiyon da daha şık ve daha sportif tasarımıyla ve tamamen yenilenmiş olarak dikkat çekiyor. Daha kompakt bir boyuta haiz olan direksiyon daha ergonomik olacak şekilde tasarlanırken 7 inçlik dijital gösterge panelinin daha iyi görünmesini sağlıyor.
Ailede ek olarak tekrardan tasarlanan klima kumandaları, krom ve siyah detaylarla zenginleştirilen orta konsol da yeni tasarımıyla ön plana çıkıyor.  Gösterge paneline eklenen Hibrit sistem takipleri son aşama kolay bir halde yapılıyor.
 
2022 Fiat Egea Cross Hibrit Motor Özellikleri

Ilk olarak bu vasıta geliştirilmiş bir hafifçe Hibrit teknolojisini kullanıyor. Bu sistemin rakiplerine bakılırsa en mühim artısı yalnız elektrikli olarak sürüş menziline haiz olması.
Açıklanan bilgiler ve yaptığım kontrol esnasında 3 kilometreye kadar yalnız elektrikle gidebildiğini gördüm. Bilhassa sıkışık trafiklerde oldukça işe yarıyor. Yapmış olduğum kontrol tüketimlerinde de 5 litre benzer biçimde bir sonuca imza attı.
Benzinli otomatik bir vasıta olmasına karşın bu veri oldukça iyi. Egea Hybrid ile beraber 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da Fiat markasında ilk kere satışa sunulmuş oldu. 7 ileri otomatik vitesli Egea Hybrid, 0-100 km hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlarken yakıt tüketiminde de mühim bir avantaj sağlıyor.
Egea Hybrid, performansını yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka haiz, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor ile 48-Volt bataryaya haiz 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor.
2022 Fiat Egea Cross Hibrit Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Egea Cross’ta da ailenin öteki üyelerinde olduğu benzer biçimde, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı ’,‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Bitkinlik uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’, ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’, Ön park sensörleri, Anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarj benzer biçimde özellikler yaşamı kolaylaştıran ve güvenliği artıran detaylar yer ediniyor.
Multimedya mevzusunda da yenilikçi ve çağıl teknolojik imkanları kullanıma sunan Egea Cross’ta gelişmiş bağlanabilirlik çözümlerine ve 10 inç dokunmatik ekrana haiz beşinci nesil UConnect 5 multimedya sistemi yer ediniyor.
Kullanıcılarına ergonomik ve kullanışlı bir sürüş deneyimi sunan kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine haiz olan Uconnect 5, kişiselleştirilebilir profillerle 5 adede kadar konfigürasyonu gizleme olanağı sunuyor. Egea Hybrid, yeni güç aktarma organları yardımıyla içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor.
Egea’daki hibrit teknolojisi; aracın sessiz, akıcı, yakıt harcamadan, %100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine (e-launch) ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) olanak sağlıyor. Egea Hybrid, yalnız elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing).Egea Hybrid tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park).
Hem frenleme hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek şekilde geliştirilen Hibrit Egea, performanstan taviz vermediği benzer biçimde maksimum sürüş konforu sağlıyor.
Fiat Egea Cross Hibrit Güvenlik Özellikleri

Euro NCAP’in vasıta ilk çıkmış olduğu dönemde doğrusu 2016 senesinde yapmış olduğu çarpışma testlerinden Fiat Egea HB 4 yıldız alarak ayrılmıştı. Bu sonuca ulaşırken erişkin yolcu güvenliğinden yüzde 82, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 60, yaya güvenliğinden yüzde 62 ve teknolojik yardımcılarından da yüzde 57 almıştı.
Fiat Egea Cross Hibrit Yorumları

Fiat Egea Ailesi devletimizde en oldukça tercih edilen araçlar içinde yer ediniyor. Hibrit seçeneğinin eklenmesiyle beraber görmüş olduğu ilgiyi oldukça rahat bir halde daha da yukarıya taşır. Bunun yanında otomatik şanzıman eksikliğini de başarı göstermiş ve kuvvetli bir birliktelikle gidermiş olması oldukça büyük bir avantaj. Fiat Egea Cross, tasarım, yaşam alanı ve sunmuş olduğu üst düzey özelliklerle başarı göstermiş bir vasıta.
2022 Fiat Egea Cross Hibrit Özellikleri

Fiat Egea Cross Hibrite ulaşmanın en kolay yolu Street donanım paketiyle 534 bin 900 TL etiketle oluyor. Orta donanım paketi olan Urban ile satın almak istediğinizde karşınıza 554 bin 900 TL etiket çıkacak. En üst donanım paketi olan Lounge ile onu satın almak istediğinizde fiyatı 584 bin 900 TL oluyor.
2022 Fiat Egea Cross Hibrit Teknik Özellikleri

Motor: 1.5 lt /Motor Hacmi: 1469 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 130 HP / Maksimum Tork: 240 Nm
Fiat Egea Cross Hibrit Performans Verileri
0-100 km/s Hızlanma: 9.0 sn / Maksimum Hız: 202 km/s

2022 Fiat Egea Cross Hibrit Frenleri
Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk
Fiat Egea Cross Hibrit Yakıt Tüketimi Miktarı
Yakıt Türü: Hibrit Karma: 5.3 lt/100 km / Kontrol: 5.3 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 120
Fiat Egea Cross Hibrit Boyutlar
Uzunluk: 4386 mm /Genişlik: 1818 mm /Yükseklik: 1556 mm /Dingil Mesafesi: 2638 mm

2022 Fiat Egea Cross Hibrit Bagaj kapasitesi
440 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 50 lt /Boş Ağırlık: 1350 kilo Lastik Boyutu: 225/45 R17
Sıfır Kilometre Fiat Egea Cross Hibrit Modelleri

Bir cevap yazın