Otomobille Yaşam

Elektrikli Vasıta Sözlüğü: Yeni Modaya Uyum Sağlayın

Tesla, Renault, BMW, Hyundai benzer biçimde markalar elektrikli vasıta üretimi ile ön plana çıkmayı başardı. Üretilen elektrikli arabaların benzer sınıftaki benzinli ve dizel otomobillere bakılırsa oldukça daha yüksek performanslı olmaları büyük beğeni topladı. Öteki taraftan ise Avrupa’da gelecekte içten yanmalı motorların yasaklanması adına meydana getirilen yasa tasarısı ile birlikte Dünyanın geleceği elektrikli araçlarda benzer biçimde duruyor. Peki gelecekte dizel ve benzinli araçların yerini tamamen alacak elektrikli araçlar hakkında ne bildiğiniz gibi ? Siz kıymetli okuyucularımıza bu yazımızda elektrikli vasıta sözlüğünü sunuyoruz.
Elektrikli Vasıta Sözlüğü
Dünya’da adeta bir çılgınlık yaratan elektrikli vasıta furyası bazı durumlarda kullanıcıları zor duruma sokabiliyor. Mesela bir elektrikli aracı inceleyebilmek için bildiğiniz tüm klasik otomobil terimlerini unutmalısınız. Elektrikli araçların terimleri, kendi takip edenleri tarafınca biliniyor fakat yaygınlığı maalesef bulunmuyor. Şimdi sizlere elektrikli vasıta sözlüğünü sunuyoruz.

BEV (Battery Electric Vehicle):

Bataryalı elektrikli vasıta olarak Türkçeye çevrilen BEV, aracın hareket etmesi için ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin vasıta içindeki bataryalardan sağlandığı modellere verilen isimdir. Tesla Model S, Jaguar i-Pace ve Tesla Model 3 benzer biçimde birçok vasıta bu sınıfa dahildir.

FCEV Fuel Cell Electric Vehicle:

Yakıt hücreli elektrikli vasıta sözcüklerinin İngilizce kısaltması olan FCEV yerine kimi zaman FEV kısaltması da kullanır. Elektrikli motoru çalıştırmak için bir yakıt hücresi, akü ya da süper kapasitör kullanan araçlara verilen isimdir. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisiyle üretilen Hyundai Nexo, Honda Clarity benzer biçimde araçlar bu sınıfta yer alır.

HEV (Hybrid Electric Vechile):

Hibrit araçlar için kullanılan bir kısaltmadır. Hibrit araçların içinde iki değişik motor mevcuttur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan hibrit otomobillerde elektrikli ve benzinli motorlar yer alır.

PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vechile):

Büyük bataryalara haiz ve bataryası dışarıdan şarj edilebilen hibrit araçlara verilen isimdir.

REX (Range Extender):

Menzil uzatıcının İngilizce kısaltmasıdır. Bazı elektrikli otomobillerde kullanılan ve arabanın menzilinin uzamasını elde eden teknolojidir. Otomobilin içinde bir üreteç misali içten yanmalı motor mevcuttur. Motor, bataryayı şarj eder ve bu şekilde aracın menzili uzar.

Charger:

Şarj aleti olarak Türkçeye çevrilen sözcük, araçların şarj edilmiş olduğu istasyonları ifade eder.

BMS (Battery Management System):

Batarya Yönetim Sistemi olarak Türkçeye çevrilen ve bataryanın güvenle dolmasını elde eden sistemdir.

Inverter:

Dönüştürücü olarak Türkçeye çevrilebilen sistem, alternatif akımı (AC) direkt akıma (DC) dönüştürür.

12V Akü:

Elektrikli olmayan araçlarda da kullanılan ve alt ekipmanların çalışmasını elde eden aküdür. Elektrikli arabaların motorları yüksek voltaja gerekseme duyarlar. Fakat far, silecek ve radyo benzer biçimde öteki sistemler için daha düşük voltaj da uygundur. Bundan dolayı 12V aküler bazı modellerde mevcuttur.

DC-DC Inverter:

DC-DC dönüştürücü olarak Türkçeye çevrilen sistem, yüksek voltajı düşük voltaja çeker. Bundan dolayı elektrikli otomobillerde motorların emek harcaması için yüksek voltaja gerekseme vardır. Sadece motor sistemi dışındaki bazı ekipmanlar (farlar ve silecekler benzer biçimde) düşük voltaja gerekseme duyar.

EVSE (Electric Vehicle Supply Equipment):

Elektriğin olduğu her yerde elektrikli otomobilleri şarj edebiliriz; sadece EVSE olarak kısaltılan elektrikli otomobil şarj istasyonları, araca giden elektrik akımını denetim eder. Öteki taraftan ise aracı kaçak akıma ve öteki problemlere karşı korur.

UMC (Universal Mobile Connector):

Tesla araçlarda kullanılan EVSE teknolojili kablolara verilen isimdir.

HPWC (High Powered Wall Charger):

Bilhassa Tesla kullanıcılarının ev ve iş yerlerinde araçlarını şarj edebilmeleri için sunulan teknoloji. Duvara monte edilen şarj istasyonuna verilen isimdir.

Supercharger:

Tesla araçlarda gördüğümüz doğru akımla vasıta bataryasının normalden daha süratli şarj edilmesini elde eden teknoloji.

Volt:

Elektrik gerilimi.

Amper:

Akım. Elektrik akımı.

kW:

Elektrik gücü. Bir işi icra eden elektrik miktarının ölçülmesine yarayan birimdir.

kWh:

Elektrik enerjisi. kW’ın saate bağlı olarak hesaplanmasıdır.

Rejeneratif Frenleme:

Elektrikli, hibrit yada plug-in hibrit otomobillerde yavaşlama esnasında ortaya ısı benzer biçimde enerji türleri çıkar. Bu tip enerjiler, rejeneratif frenleme geri kazanım teknolojisi ile elektrik enerjisine dönüştürülür ve bataryanın dolması sağlanır.
 
Elektrikli ve Hybrid Otomobil Modellerine Göz Atın⇒

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün