Haberler

Elektrikli Otomobillere Gümrük Vergisi Sonucu Geldi

28 Temmuz 2022 Tarihindeki 31906 sayılı Resmi Gazetede piyasaya sürülen 5902 sayılı karara gore; Belirli ülkelerden gelen elektrikli otomobiller için Gümrük vergisi alınacak! Karar 12.08.2022 Tarihinde yürürlüğe girecektir.
Resmi Gazete ‘de piyasaya sürülen Cumhurbaşkanı Sonucu’na gore “Yalnız elektrik motorinden tahrikli olanlar” notuyla yeni elektrikli otomobillerin GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) ülkelerinden yüzde 10 şeklinde bir oranla ilave gümrük vergisi alınması kararlaştırıldı.
İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişim Yapılmasına Dair Karar kapsamında ithalatta ilave gümrük vergisi alınması adına hazırlanmış listeye elektrikli otomobiller dahil edilmiştir.

Gümrük Vergisi Tüm Elektrikli Otomobiller İçin Alınmayacak!
Yeni otomobil vergisi tüm elektrikli araçlar için alınmayacak. Şundan dolayı bu sistem gelişmekte olan ülkelerin dış ticareti açısından oldukça mühim. Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi bazı ülkeler tarafında kullanılmakta. Bu ülkeler ise şöyleki ; AB, ABD, Japonya, İsviçre Avustralya, Norveç, Kanada ve ülkemiz tarafınca kullanılıyor. AB ile olan tecim mutabık olmamız kapsamında bölgeden gelen modellere vergi ödemeyeceğiz. Fakat Endonezya, Vietnam ve Hindistan şeklinde ülkelerden gelen modellerde yüzde 10 oranında vergi alımı olacak.
Hindistan ve Vietnam kendi elektrikli otomobillerini üretme mevzusunda bir karara varmışlardı. Vietnam hükümetinin desteklediği VinFast kısa zamanda Avrupa’ya açılmayı hedeflemekte. Hindistan’da ise durum değişik değil, Tata Motors elektrikli girişimlerini arttırmaya yönelik çalışıyor. Bu extra gümrük vergisi kararının arkasından yeni markaların Türkiye’de yer alıp almayacağı ise merak mevzusu. Elektrikli girişimlerini arttırmaya devam eden markaların, çeşitli ülkelerde yer alıp almayacağı mevzusunda otomobil özellikleri ve otomobilin hitap etmiş olduğu kitle oldukça mühim gözüküyor.

ÖTV Düzenlemesi {Nasıl} Olacak?
Geçtiğimiz ay meydana getirilen son düzenlemeyle beraber motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve hem de matrah kıymeti 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yeni ÖTV oranı yüzde 10 olarak hesaplanmıştır. Fakat benzer motor gücüne haiz olup matrah kıymeti 700 bin TL’yi aşan elektrikli otomobiller için ÖTV oranı yüzde 40 olarak açıklanmıştır.
Bununla birlikte motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli otomobillerde ise durum şöyleki; matrah kıymeti 150 bin TL’yi aşmayanalar yüzde 50, aşanlar ise yüzde 60’lık vergi dilimine girmiştir. Ek olarak ek bir düzenlemeyle ÖTV tebliğindeki ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirilmiştir.
ARABAM GARAJ
Arabam Kaç Para

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün