Elektrikli Otomobil Üretiminin Zamanı

Elektrikli otomobil üretiminin zamanı nedir? İlk üretilen elektrikli otomobiller nedir?
Elektrikli otomobiller son yıllarda otomotiv pazarında oldukça büyük bir pazar payına haizdir. İlk elektrikli otomobilin ortalama 200 yıl ilkin üretildiğini biliyor muydunuz?
Elektrikli bir araçta enerji, klasik bir benzinli yada dizel araçtaki içten yanmalı motorun yerini aldı. Bu durum bir batarya yada pil ekibi ile çalışan bir elektrik motoru tarafınca sağlanmaktadır. Hem de elektrikli motorlar yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş olduğu sürece en zararsız enerji üretim yöntemidir.
Gelecekte elektrikli motorlar içten yanmalı motorlara haiz otomobillerin yerini alabilir. Bu durumun sebebi sınırı olan kaynaklardan kabul edilen petrolün satın alma gücünün düşmesi ve ülkelerin dış kaynaklara bağımlı olmasıdır.
Ek olarak fosil yakıt tüketen motorlar için sürdürülebilir bir alternatiftir. Sebebi çevreye zarar vermediği ve depolanan enerjiden maksimum performans almasıdır. Hem de dünyada artık elektrikli araçlar için piller üreten birçok şirket var. Teknolojik gelişmenin de etkisiyle fosil yakıt kullanan içten yanmalı motorlu taşıtların sayısının giderek azalacağı düşünülmektedir.

İlk Elektrikli Otomobiller/ Elektrikli Otomobil Zamanı
Elektrikli araçlar üstündeki emek harcamalar 1830’larda başladı. Ve en verimli süreci 1900’lerin başındaydı. Bu zamanda elektrikli araçların başarıya ulaşmış örnekleri ortaya çıkmaya başladı ve yaygınlaştı. Hatta New York’ta elektrikli ticari taksiler kullanılmaya başlandı. Ek olarak ABD’de üretilen 4.000’den fazla aracın yüzde 28’i elektrikle çalışıyordu. Aynı dönemde New York, Boston ve Chicago benzer biçimde büyük şehirlerdeki arabaların üçte ikisi elektrikliydi.
Elektrikli otomobilin ilk örneği 1835 senesinde ortaya çıktı. Thomas Davenport tarafınca ABD’da buluş edildi. Otomobil, iki elektromıknatıs, bir pivot ve bir pil kullanmak suretiyle tasarlanmış ufak bir lokomotiftir. Hem de İskoçya’da yaşayan Robert Anderson da elektrikli arabayı başarıyla buluş etti. Sadece Anderson’ın buluş etmiş olduğu arabanın şarj etme işlevi olmadığı için günlük hayata uyum sağlayamadı ve nispeten başarısız oldu.
Şimdi üretilen öteki elektrikli otomobillere bir göz atalım..

Morrison

Morrison 1890 senesinde, ABD’daki ikinci elektrikli otomobili üreten markadır. Sadece ticari olarak üretilen ilk elektrikli otomobili satan markaydı. At otomobiline benzeyen bir görüntüsü vardır. Hem de 24 bataryaya haiz ve şarj olması 10 saat sürüyor. Vasıta tamamen şarj olduğunda 160 kilometre yol kat edebiliyor.

Baker Electric

Elektrikli araçlardaki en mühim ve en eski markalardan kabul edilen Baker 1899 yılındaki ilk modeli 2 kişilikti. Aslına bakarsak, ilk arabayı satın alan insanın adı, elektriği ve ampulü buluş eden Thomas Edison’du. Baker, ilk elektrikli vasıta serisiyle 800 vasıta sattı. Marka, 1910’da o zamanlar 2 bin 800 dolara satılan 4 kişilik bir otomobil üretti. Sadece Ford Model T’nin satışlarının başlaması Baker’ın satışlarını kökten etkiledi.

Lohner Porsche

Jacob Lohner’in şirketi için geliştirdiği elektrikli otomobil markası Ferdinand Porsche, Lohner Porsche oldu. Lohner ağırlıklı olarak otobüs ürettiği için otomobil üretiminde Porsche tarafınca destek almış. Lohner Porsche, bir motor ve kurşun bazlı bataryalar kullanır ve 44 elektrik hücresine haizdir. Saatte ortalama 60 kilometre hıza ulaşabilen otomobil, Porsche tarafınca kullanılmış ve geliştirilmişti. Sadece Mercedes tarafınca gelen bir iş, Porsche’yi projenin haricinde tuttu.

Detroit Electric

Detroit Electric 1907 senesinde, o devrin Tesla markasıydı. Kendi zamanında, yılda 1.000 elektrikli otomobil satışı yapmış. Başarısının temeli, kullanımı, sürüşü ve temizliği kolay olduğundan kadınlardır. 1938’de üretimi durdurulan Detroit Electric, isim haklarını elinde tutuyor. Hem de bugün Lotus Elise’in elektrikli bir versiyonunu bile üretiyorlar.

Edison Ford 

Thomas Edison, ampulün ve elektriğin mucidi olarak bilinir. Edison ek olarak Henry Ford ile 1914 senesinde elektrikli vasıta piyasasına girmiş. Model T için geliştirilen yeni bir elektrik motoru yardımıyla otomobil elektrikli bir otomobile dönüştü. İlk Edison Ford’un direksiyonu dümen şeklindeydi. Sadece hemen sonra T tipi şasi üstüne geliştirilen otomobiller devrin daha çağıl otomobilleri olarak öne çıktı. Bazı söylentilere bakılırsa, arabanın fiyatı o zamanlar 500 dolardı.

Vectress

Vectress, 1959 senesinde Amerikalı iş adamı George Lippincott’un girişimiyle pille çalışan bir otomobil olarak ortaya çıktı. Vasıta, 8 saat yada 240 kilometre süresince 12 tane 4 voltluk nikel-gümüş bataryaya haizdir. Vectress, 80 km/s’ye kadar hızlara ulaşabilen bir otomobildir. Hem de şık tasarımıyla alışılmadık bir otomobildir. İki koltuklu Vectress o dönemde 2.000 $ olarak fiyatlandırıldı.

Scottish Aviation Scamp

Prestwick tarafınca 1964 senesinde Glasgow Havalimanı’nın yanında geliştirildi. Ek olarak 58km/s hıza ulaşabiliyor ve 35km’ye kadar menzile haiz. Sınırı olan kullanımına karşın, İskoçya Merkezi Elektrik Üretim Kurulu, pazarlama potansiyeli sebebiyle arabayı satın almayı düşündü. Bir tek 13 Scamp üretildi.
İkinci El Elektrikli Araçlar

Bir cevap yazın