Elektrikli Otomobil Satışları Yükselirken Hibrit Satışları Düşüyor!

Otomotiv sektörü her gün gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmelerine de teknoloji öncülük ediyor. Son devrin popüler mevzusu olan elektrikli ve hibrit otomobiller ise, otomobil satışlarını arttırıyor. Sadece son üç aylık dönemde, elektrikli otomobil satışları arttı, hibrit otomobil satışları geriledi.
Elektrikli Otomobile Talep Devam Ediyor!
Türkiye’de bu senenin Ocak-Mart arası döneminde elektrikli otomobil satışları geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 243,9 artışla 1.073’e terfi etti. Sadece, hibrit otomobil satışları yüzde 17,1 azalış ile 11 bin 227’ye geriledi.

Otomotiv Dağıtıcıları Derneği’nin (ODD) yapmış olduğu derlemeye bakılırsa, Türkiye otomobil ve hafifçe ticari vasıta toplam satışları, 2022 yılı Ocak-Mart arası dönemde bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 23,5 azaldı. Gerçekleşen sayı ise: 152 bin 50 tane.

Bahsi geçen dönemde otomobil satışları, yüzde 25,3 azalış ile116 bin 834 tane olarak gerçekleşti. Hafifçe ticari vasıta satışları ise yüzde 16,5 azalarak 35 bin 216 olarak kaydedildi.
Otomobil pazarını motor tipine bakılırsa değerlendirdiğimizde, dünya genelinde yavaş yavaş artık üretimi azaltılan ve ilerleyen yıllarda üretiminin tamamen durdurulması planlanan dizel motorlu otomobil satışlarının gerilemesi de dikkat çeken detaylar içinde. Azalışa sebep olan bir başka etkenin ise üreticilerin geçmiş yıllara bakılırsa daha azca dizel motorlu aracı piyasaya sunması olarak kabul ediliyor.
Azalış kaydedilen öteki otomobil türleri ise oto gazlı ve hibrit otomobiller. Son zamanların en popüler mevzusu olan elektrikli otomobil satışları ise artmaya devam etti.

Yalnız Elektrikli Otomobil Satışları Arttı
Bu senenin Ocak-Mart periyodunu geçen senenin aynı periyodu ile karşılaştırdığımızda:

Benzinli otomobil satışlarının yüzde 14,6
dizel otomobil satışlarının yüzde 52,4
oto gazlı otomobil satışlarının yüzde 58,7 ve
hibrit otomobil satışlarının ise yüzde 17,1 gerilediği görülüyor.

Sadece aynı dönemde elektrikli vasıta satışlarının da yüzde 243,9 artış gösterdiği görülüyor.
Toplam Satışlardaki Hisse Hala Düşük
Toplam otomobil satışlarını incelediğimizde elektrikli otomobillerin payının yüzde 0,2’den yüzde 0,9’a çıktığını görüyoruz. Hem de hibrit otomobillerin oranı da yüzde 8,7’den yüzde 9,6’ya çıktı.
Verilere baktığımızda her geçen gün Dünya’da yaygınlaşan elektrikli ve hibrit otomobillerin Türkiye otomobil pazarındaki payının düşük olduğu göze çarpıyor. Hem de “yeşil otomobil” olarak adlandırılan bu otomobillerin ilerleyen dönemlerde payının artması planlanıyor.

Sıfır km elektrikli otomobil modelleri

Bir cevap yazın