Ducati New Monster 2021 kullanıcı yorumu nasıl bir arabadır? alınır mı ?

ducati new monster 2021 hakkinda her sey

Ducati New Monster 2021 Tasarım
Yenilenen tarzıyla Ducati Monster 2021 model senesinde karşımıza Monster ve Monster Plus versiyonlarıyla çıkıyor. 2021 Ducati New Monster tasarımı ve özellikleri:
Ilk olarak , Ducati serisindeki öteki tüm modellerden daha kuvvetli ve karakteristik olan Monster modeli , kendi başarısının ardında kalmaya devam ediyor. Canavar’ı çağrıştıran bir görünüme haiz olmak için değişik bir stile gereksinim duyan modelde : kafes çerçeve, metal depo, yuvarlak far (desmodromik valfler ve 90 derecelik açı sağlayıcı ).

Bu, Canavar’ın seneler içindeki evriminin çizgilerini koruduğu anlamına geliyor. 2021 için, 30 senelik bir formülü tekrardan canlandırmak yerine – Ducati’nin tasarımcıları, tamamen ilerlemeye yönelik yeni bir Monster yaptılar.
2021 Ducati Monster Hakkında , orta boy Monster 821’in yerini Yeni Monster alacak (bir tek“Monster”) ve ilk bakışta Monster olarak zor bela tanınacak. Bununla birlikte v Panigale süper motosikletlerinkine benzer bir alüminyum monokok şasi kullanıyor .
Hafifçe ve kompakt. Çevik ve şık.
Alüminyum ön çerçeveli yeni Monster’ın Superbike’tan türetilmiş çerçevesi, kuru ağırlığın bir tek 166 kilo’da tutulmasına katkıda bulunuyor. Hafifçe olmasıyla birlikte sürmesi ve tutması kolay bunun yanında da süratli ve her şeyden öte keyifli olan bir motosiklet.
Kompakt Bir Canavar

Dikey kafa ile aynı hizada sonlanmış olan dar kenarlar ve ön çerçeveye haiz olan yeni monster . Bu sayede , motosiklet dururken ayaklarınızı yere koymanızı kolaylaştırıyor.

Coşku Verici Performans
Monster, desmodromik dağıtıma ve Euro 5 homologasyonuna haiz Testastretta 11 ° 937 cc çift silindirli L şeklinde motorla güçlendirilmiştir. Önceki 821 ile karşılaştırıldığında, motorun hafifliğine katkıda bulunmak ve daha iyi bir sürüş sağlamak için yer değişiklik yapma, güç, tork ve ağırlıkta azalma (-2.4 kilo) artar. Artık bir tek 6.500 rpm’de sunulan 9.5 Nm maksimum tork ile 9.250 rpm’de 111 hp güç üretiyor ve gaz kelebeği tepkisinde verimli ve reaktif bulunduğunu kanıtlıyor.

Kent trafiğinde sürüş asla bu kadar kolay olmamıştı
36 ° ‘ye kadar geliştirilmiş direksiyon açısı, 5,3 m direksiyon çapına ulaşılmasına izin verir. Yeni Monster, şehirde ve pistte daha çevik.

Her Durumda Kullanımı Kolay Bir Canavar
Yeni Superbike’tan türetilmiş alüminyum çerçeve, yeni Monster’ın ağırlığını önceki modele kıyasla etkisi altına alan bir 18 kilo azaltmaktadır. Hafiflik, iyi çalışan ve sürmesi keyifli bir bisiklet için mühim bir bileşendir.

Kafes çerçevesini kaldıran Ducati tasarımcıları, Monster’ı yoldam açısından bile tekrardan tanımlamada özgür. bulunduğunu gösterdi. Ducati “teknoloji aşama kaydediyor, ikimiz de devam ediyoruz” diyor.
Ducati Motosiklet İlanları

Bir cevap yazın