Dodge Challenger SRT Demon İnceleme!

ABD kökenli bir otomobil markası olan Dodge 1914’ten bu yana otomobil üreticisi. Markanın tamamen Drag yarışlarını baz alarak tasarladığı Demon modeli ise tam bir canavar! Hakkaten Dodge Demon için bir otomobil demek yetersiz kalıyor.
Dodge Challenger SRT Demon piyasaya gelene kadar uzun bir süre süresince, 707 beygir güçteki Dodge Challenger SRT Hellcat’in büyük motorlu ve performansı yüksek Amerikan otomobilleri içinde liderliğini koruyacağı düşünülüyordu. Sadece bu şekilde düşünenler ne yazık ki yanıldı. Dünyanın en süratli seri üretim otomobili Dodge Challenger SRT Demon ile tanışın!

Dodge Challenger SRT Demon Özellikleri
Dodge Demon’un kaputunun altında selefi Hellcat şeklinde 6.2 litre hacimli sekiz silindirli Hemi motor mevcut. Sadece selefinden değişik olarak Demon’un motorunu daha kuvvetli bir hale getirmek için daha kuvvetli bir supercharger ve fazladan donanım kullanılmış. Bu sayede de Demon, Hellcat’te gore 133 beygir daha çok güç üretiyor! Peki bu ne demek? Toplamda 840 beygirlik güç demek! Bununla birlikte otomobil 1044 nm tork üretiyor.
Dodge Challenger SRT Demon haiz olduğu güçler ile 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 2.3 saniyede gerçekleştiriyor. Sizin de anladığınız şeklinde bu muhteşem bir performans! Daha güzel açıklayacak olursak; vasıta dururken gaza sonuna kadar bastığınızda ön tekerler ortalama bir metre havada giderek görkemli ötesi bir şov yapabilirsiniz. Şimdi sıkı durun! Demon’un ulaşabildiği maksimum hız 354 km/s.
Canavar diye adlandırdığımız bu otomobilde yapınak çıkışlı olarak drag lastikleri bulunuyor. Şu demek oluyor ki yapınak çıkışlı olarak ön kaldırabilen bir otomobil. Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde Demon, baştan sonrasında drag yarışları için tasarlanmış bir otomobil.

Dodge Demon İç Mekanı
Dodge Challenger SRT Demon, selefi SRT Hellcat’te bulunun tüm özelliklere haiz. Bununla birlikte aracın içinde şeytan logosu ve Demon yazısı da birçok noktada vurgulanmış. Bir öteki taraftan daha koltuğa oturmadan bile görülen şeytan figürü, cesaretsiz insanları bile tereddütte bırakacak bir detay diyebiliriz.
Canavar görünümlü otomobilin iç mekanına baktığımızda kokpitinin ortasında 8.4 inçlik Uconnect alt yapılı multimedya sistemi ile karşılaşıyoruz. Bu kokpit bizlere, aracın hem eğlence sisteminin kullanımını hem de öteki birçok performans verilerini aktarıyor.
Eğlenceden bahsetmişken Demon’un Harman Kardon ses sisteminden bahsetmezsek olmaz. Otomobilde, 19 hoparlörlü 900 watt rms çıkış gücüne haiz Harman Kardon ses sistemi bulunuyor.

İlklerin Otomobili: Dodge Demon!
Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde 840 beygir ve 1044 nm tork üreten bu canavar otomobil, bir oldukca Drag yarış pistinden yasaklandı. 0-100 km/s hızlanması 2.3 saniye olan Demon, 1/4 mil Drag yarışlarındaki en süratli seri üretim otomobil olmayı başardı. Böylece ilklerin otomobili ünvanını aldı.
2.El Dodge Challanger İlanları

Bir cevap yazın