Citroen C-Elysée ve Renault Symbol kıyaslaması

Sedan B segment sınıfının en oldukca tercih edilen otomobillerinden olan Citroen C-Elysée ve Renault Symbol modellerinin artı yanlarını ve eksi yanlarını birbiriyle kıyaslayarak gelin hep beraber inceleyelim…
Citroen C-Elysée Genel Bakış

Vasıta Tipi
Binek Vasıta / B Segment

Motor Tipi
4 Silindir / Dizel

Şanzıman
5 vites manuel / Önden Çekiş

Maksimum Sürat
180km/h

Net Ağırlık
1090 kilogram

2022 Citroen C-Elysée Fiyat
455.000₺

Tasarım ve Özellikler
B segment de yer edinen Citroen C-Elysée tasarım olarak oldukça mütevazı ve şık bir görünüme haiz. Ön tarafında bulunan krom kaplı panjur ve krom pencere çıtalarıyla rakiplerine nazaran daha varlıklı bir görüntüsü sergilemekte. Sınıfına nazaran birçok değişik özelliği barındıran Citroen C-Elysée, Renault Symbol modelinde bulunmayan yada opsiyonel olarak bulunan ısıtmalı yan aynalar, stepne, ön kol dayama, Elektronik fren dağıtım sistemi, arka park sensörü, benzer biçimde vasıta teslim esnasında içinde bulunan özellikleri mevcut. Araç-gereç kalitesi maalesef kaliteli değildir. Fiyatta esnekliği yakalamaya çalışan Citroen, kaliteden taviz vermek zorunda kalmış.
Citroen C-Elysée ikinci el piyasası oldukça süratli ve akışkandır. Konfor bakımından oldukca kaliteli yapıda değildir. Sadece kendi sınıfına nazaran ek donanımsal özellikleriyle sürüş esnekliğini sağlıyor.
Motor ve Performans

2022 Senesinde C-Elysée modelinin motor çeşitliliği teke indirilmiştir. Yalnızca dizel bir motora haiz olan Citroen C-Elysée 1.5 litrelik motor hacmi ve 100 Hp güç ve 230Nm tork’ a haiz. 230 NM tork kıymeti ile, oldukça dinamik ve ekonomik sürüşler yapmanıza olanak sağlıyor. 0’dan 100 kilometre hıza 9 saniyede ulaşabilmektedir.

Motor Hacmi
1.5lt

Maksimum Güç
100 HP

Maksimum Tork
230 Nm

Hızlanma 0-100 km/saat
9 sn

Yakıt tüketimi
Citroen C-Elysée’ı en çekici kılan yanlarından biri yakıt tüketimi olabilir. 1.6litre motor hacmi olmasına karşın yakıt tüketim değerleri son aşama ekonomiktir.

Kent İçi (100km’de) 4.9 lt
Kent Dışı(100km’de) 3.9 lt
Averaj(100km’de) 4.3lt
Yakıt Depo Hacmi 48 lt

Renault Symbol Genel Bakış

Vasıta Tipi
Binek Vasıta / B Segment

Motor Tipi
4 Silindir / Dizel

Şanzıman
5 vites manuel / Önden Çekiş

Maksimum Sürat
180km/h

Net Ağırlık
1090 kilogram

2022 Renault Symbol Fiyat
(Üretimi Durduruldu)

Citroen C-Elysée benzer biçimde Renault Symbol’de B segment araçlar içinde en oldukca tercih edilen otomobiller içinde kendini senelerce kanıtlamayı başarmıştır.
Citroen C-Elysee Tasarım ve özellikleri
Renault Symbol B Segment olup mütevazı bir tasarıma haizdir. Son kasalarda çıkmış olan led farlar güzel bir görünüm sağlamaktadır. Citroen C-Elysée modelinde sunulan bazı donanımsal özellikler Renault Symbol modelinde opsiyonel olarak sunulmuştur. Renault aslen opsiyonel alternatifleriyle her türlü kullanıcı kitlesini yakalamaya çalışmış. En boş paketi çoğu zaman şirketlere ve filolara hitap eden yapıdadır. Sadece opsiyonel donanımları ilave ederek de konforunuzu fazlalaştırabilirsiniz. Citroen C-Elysée’da olan Renault Symbol’de opsiyonel olarak sunulmuş özellikler; Arka park sensörü, hız sabitleme, stepne ve deri direksiyon sistemidir.
Motor ve Performans

Motor Hacmi
1.5lt

Maksimum Güç
90 HP

Maksimum Tork
220Nm

Hızlanma 0-100 km/saat
11.9

 
Dizel bir motora haiz olan Renault Symbol 1.5 litrelik motor hacmi ve 90 Hp güç ve 220Nm tork’ a haiz. 0’dan 100 kilometre hıza 11,2 saniyede ulaşabilmektedir. Konforlu bir sürüşü maalesef oldukca sağlayamasa da daha oldukca ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Motor performansı oldukça yeterlidir. Sadece yüksek hızlara çıkılması için pek uygun bir otomobil değildir. Hızınız arttıkça konforunuz azalacaktır. Araç-gereç kalitesi Citroen de olduğu benzer biçimde maalesef kaliteli değildir. Fakat uygun fiyatlı otomobil üretilmek adına kaliteden taviz verildiği anlaşılmaktadır.
Yakıt Tüketimi
Citroen C-Elysée ve Renault Symbol oldukça ekonomik yakıt değerlerine haizdir. Symbol yakıt değerleri C-Elyséemodeline nazaran daha ekonomiktir.

Kent İçi (100km’de) 3.7lt
Kent Dışı(100km’de) 3.6 lt
Averaj(100km’de) 3.6lt
Yakıt Depo Hacmi 48 lt

Citroen C-Elysée ve Renault Symbol kıyaslaması
Her iki aracında avantajlı yanlarını ve dezavantajlı yanlarını karşılaştırdık. Yakıt tüketiminde Renault Symbol ön plana çıkarken, performans bakımından 2022 Citroen C-Elysée daha kuvvetli teknik verilere haiz. Kalite bakımından her iki araçta birbirlerine yakındır. Sadece C-Elysée krom kaplı pencere çitaları ve krom kaplı panjurları ile daha havalı ve kaliteli görünüm katmaktadır. Her iki vasıta uzun seneler birbirlerine rakip olsalar da Symbol modelinin üretimi durdurulmuştur. 2022 Symbol üretimi olsaydı bir ihtimal karşılıklı rekabet daha çok hız kazanabilirdi. Siz Citroen C-Elysée ve Renault Symbol modellerini nasıl buluyorsunuz ?

Sıfır Km Citroen C-Elysée Fiyat Sıralaması
İkinci El Renault Symbol İlanları

Bir cevap yazın