Çip Krizi Otomobil Devi Toyota’nın Karını Düşürdü

Çip krizi otomobil devi Toyota‘nın karını düşürdü. Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olan Japon marka yaşanmış olan kriz sebebiyle ciddi bir kar düşüşü yaşadı. 2022’nin ikinci çeyreğinde beşte bir oranında daha azca kar etti. Marka yetkilileri yaptıkları açıklamada 2022 yılının Nisan ve Haziran ayları arasındaki karın 2021’e nazaran yüzde 18 daha azca bulunduğunu belirttiler.
Çip Krizi Otomobil Üreticisini Derinden Etkiledi

Toyota yetkilileri mevzuya dair sayıları da deklare etti. Buna nazaran Toyota 2021 yılının ikinci çeyreğinde  897,8 milyar net kara haiz. Sadece 2022 senesinde bu kıymet 736,8 milyar Yen’e şu demek oluyor ki 5.5 milyar dolar değerine gerilemiş durumda. Sadece gene de 2022’nin ilk çeyreğine nazaran satışların daha oldukca bulunduğunu ifade eden yetkililer en kısa sürede çözmeye çalıştıklarını söylediler. Böylece tüm dünyayı tesiri altına alan çip probleminin ne denli etkili olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
Toyota Sipariş Vermiş Olan Müşterilerinden Özür Diledi

Japon otomobil markası yetkilileri sipariş vermiş olan müşterilerine hitaben de açıklamalarda bulunmuş oldu. Marka uzun süredir vasıta bekleyen müşterilerinde özür diledi. Bazı müşterilerinin çip krizi sebebiyle otomobillerini oldukca fazla beklediklerini de söylemiş oldu. Bunu en kısa sürede çözmek için uğraştıklarını da sözlerine ekledi. Toyota yetkilileri ek olarak üretimdeki problemin yalnızca çip krizinden kaynaklanmadığının da altını çizdiler. Eş zamanlı olarak gerçekleşen Afrika’daki sel felaketinin de üretimlerine ciddi hasar verdiğini belirttiler. Ek olarak Şangay’daki beklenmedik Covid-19 karantinasının da üretimi direkt olarak etkilendiğini söylediler.
2. El Toyota Modelleri

Bir cevap yazın