Chevrolet Alınır mı? Alınmaz mı?

Chevrolet alınır mı? sorusunu deneyimli kontrol pilotu ve otomobil yazarı Mert Yılmaz’a sorduk. İkinci el Chevrolet fiyatlarını görüp de ‘niçin ucuz‘ diye işkillenenler için araştırdı ve yazdı…
Chevrolet tutarları niçin oldukca uygun, Chevrolet satmak zor mu, Chevrolet alınır mı, Yedek Parça problem olur mu….Detaylar için okumaya devam edin.
Chevrolet Zamanı
Söylenişi bile kulağa oldukca hoş geliyor değil mi? Chevrolet’ten bahsediyoruz. 1911 senesinde Louis Chevrolet tarafınca kurulan marka, papyon logosuyla hafızalarda yer etmiştir. 1918’de General Motors hisselerin yarısından fazlasını alarak Chevrolet’yi kendi bünyesine kattı ve o günden beri devamlı keyifli otomobiller üretti.
Aslına bakılırsa anavatanında Chevy’nin üst derslik bir vasıta olduğu söylenemez. Sonuçta GM’in lüks kolu devamlı Cadillac olmuştur. Fakat Avrupa ve bilhassa Türkiye’de Chevrolet’nin algısı daha yüksektir. 80’li yıllara kadar yollarımız Chevrolet modelleriyle doluydu. Küçükken bir Chevrolet dolmuşa binmek en büyük zevklerimden biriydi. Doğal yalnız Chevy değil, devir Amerikan otomobillerinin devriydi.
70’lerin başlangıcında Oyak Renault, Tofaş ve Otosan yerli modelleri üretime alınca Amerikanlar yavaş yavaş azalmaya başladı. Oldukca geniş ve konforluydular ek olarak mekanik olarak da sağlamdılar. Öteki taraftan yakıt tüketimleri yüksekti ve devasa boyutlarıyla kent içlerinde kullanımları da zordu. 80’lerde ithal malların ülkemize girmesiyle beraber Avrupalı üreticilerin istilasını izledik. Yerli otomobil istemeyenler için artık seçenek çoktu ve Türkiye’de Amerikan otomobilleri artık üvey evlat konumuna gelmeye başlamıştı. Bir tek performanslı otomobil arzusunda olanlar Corvette modellerini ve öteki Amerikan araçlarını tercih ediyordu. Bir de hakikaten ihtiyacı olanlar arazi aracı ya da pick-up şeklinde Amerikan araçlarına yönelmek durumundaydı. Mesela Jeep şeklinde markalar devletimizde devamlı satmaya devam etti. Bir dönem Ford, Taurus şeklinde Amerikan otomobillerini getirdi. Chrysler de 300M ve Voyager şeklinde modelleriyle pazarımızda azca da olsa yer etti. Fakat aslolan efsaneleşmiş marka ortada yoktu. Doğal ki Chevrolet’den bahsediyoruz.
Daewoo ve Chevrolet ilişkisi 

Daewoo mevzusu ise oldukca mühim. Bu vasıta devletimizde ikinci elde hala ilgi görüyor. Daewoo& Chevrolet ilişkisi de şu şekilde:
General Motors, Koreli Daewoo’yu 2002 senesinde satın alarak Asya pazarına girdi. Kore’de üretilen ve daha ilkin Daewoo logosuyla tanıdığımız Chevrolet marka araçlar, Türkiye’de ilk kez 2004 senesinde satışa sunuldu. Geniş sedan geleneğinin devamı olan Chevrolet Epica ve Chevrolet Cruze’un yanında Captiva, Kalos, Aveo ve Spark şeklinde modeller mühim satış adetlerine ulaştı. Bir taraftan satışlar iyi giderken öteki taraftan da marka imajı gittikçe düşüyordu. Bir zamanlar safkan Amerikan markası olan Chevrolet, artık devletimizde bir Uzakdoğulu şeklinde algılanıyordu. Gene de insanoğlu Chevrolet almaya devam etti. En azından Chevrolet tutarları uygundu ve donanımları da belli bir seviyenin üstündeydi.
Ortalama 10 yıl Chevy modelleriyle birlikteydik. Fakat GM, 2013’te Avrupa pazarında Chevrolet modelleriyle yer almama sonucu aldı. 2014’te de Türkiye dahil olmak suretiyle Avrupa’dan çekildiler. İşte aslolan sual burada devreye giriyor.
İkinci El Chevrolet Alınır mı?
arabam.com ilanlarını incelediğinizde ikinci el pazarında birçok ikinci el Chevrolet modeli bulunduğunu görüyorsunuz. Kullananlar memnun fakat 2. el Chevrolet almak isteyenler tedirgin. Bu markaya para bağlamak doğru mu? Chevrolet yedek parça bulabilir miyiz? Servis ihtiyacı gideriliyor mu? Ilk olarak şunu belirtmekte yarar var. Bir modelin üretimi dursa dahi o marka 10 yıl süresince o modelin yedek parçasını bulundurmak zorunda. Bu durum Chevrolet de ilgilendiriyor. En azından 2024 yılına kadar Chevrolet modellerinin yedek parçaları ülkemize gelecek ve servis ihtiyacı da karşılanacak. İsterseniz derhal Chevrolet Türkiye’nin açıklamasına bir göz atalım:
“Chevrolet, Türkiye’de yeni vasıta satışını durdurdu… 
Bir Chevrolet müşterisi olarak, Chevrolet’nin gelecekte size ve aracınıza hizmet vermeye devam edeceği mevzusunda rahat olabilirsiniz. Chevrolet yetkili servisleri, Chevrolet araçları için servis hizmeti vermeye ve orijinal Chevrolet parçalarını tedarik etmeye bugün olduğu şeklinde devam edecektir. Chevrolet araçları ile ilgili yazılı güvence yada servis planları aynen devam edecektir ve söz mevzusu anlaşmanın hükümlerine uygun olarak tam olarak yerine getirilecektir. Ortalama 2000 Chevrolet servis noktası Batı ve Orta Avrupa’da hizmet vermeye devam ederek, aracınızın gelecekte gereksinim işitebileceği servis, onarım ve güvence işlemlerini gerçekleştirecektir. Türkiye genelinde 66 yetkili servis sizlere hizmet vermeye devam edecektir. Türkiye genelinde son yeni Chevrolet aracının satılmasından itibaren minimum 10 yıl süresince (2024 yılına kadar) Chevrolet araçları için Chevrolet orijinal parçalarını tedarik etmeye devam edeceğiz. Yetkili servislerin adreslerini buradan bulabilirsiniz. Desteğe gereksinim duyarsanız, satın alan danışma hattımızı da arayabilirsiniz: 0212 375 52 61″
Yukarıdaki izahat, hem ‘ikinci el Chevrolet alınır mı’ sorusuna hem de ‘Chevrolet niçin Türkiye’den çekildi‘ sorusuna cevap veriyor.
Ek olarak Chevrolet Türkiye’nin açıklamasında markanın niçin Avrupa’dan çekildiğine dair bir data de yer alıyordu:

Son birkaç senedir Avrupa’da otomotiv sektörünü etkileyen bazı negatif gelişmelerden dolayı, Chevrolet’nin ticari neticeleri kabul edilemez seviyeye gelmiştir ve bu şekilde devam edeceği tahmin edilmektedir. Bundan dolayı, Batı-Orta Avrupa’da Chevrolet yolcu araçlarının satışını durdurma sonucu alınmıştır. Sadece, Chevrolet Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu genelinde tüm Chevrolet yolcu araçlarının satışına devam edecektir. Buna ek olarak GM, kilit bir bölge olarak Avrupa operasyonlarını sürdürecek ve gelecekte kaynaklarını Opel/Vauxhall markalarına yoğunlaştıracaktır.

Chevrolet Tutarları Niçin Düşük?
Yukarıdaki açıklamalara bakıldığında en azından 2024 yılına kadar servis ve parça sıkıntısı olamayacağını düşünebiliriz. Öteki taraftan bu otomobillerin ikinci el değerinin gittikçe düşeceğini öngörmek de zor olmasa gerek. Esasen günümüzde bir Chevrolet almak isteyenler de bu yüzden markaya yoğunlaşıyor. Sunmuş olduğu performans ve donanıma bakıldığında tutarları oldukça düşük. Doğal ucuz Chevrolet alıp ucuza satmak bir seçenek.
Chevrolet Tutarları Düşecek mi?
Eğer bir-iki yıl kullanıp satarım diyorsanız bir Chevrolet almak negatif bir hareket olmayacaktır. Fakat 2020’lerden sonrasında Chevrolet’in değerlerinin iyice düşeceği, 2024’ten sonrasında da Chevrolet yedek parça sıkıntılarının başlamış olacağı unutulmamalı.
Chevrolet Oldukca Yakar mı?
‘Chevrolet ne kadar yakıyor’ sorusunun yanıtı şu şekilde:  Chevrolet’nin benzinli motorları, benzer hacim ve güçteki Avrupalı rakiplerinden devamlı daha oldukca tüketir. Bundan dolayı bu otomobillerin çoğuna LPG sistemi takıldı.

Chevrolet’e LPG Takılır mı?
Chevrolet modelleri genel olarak sorunlu mekanik aksamlara haiz değiller fakat LPG takılmış Chevrolet motorlarının problem çıkarma olasılığı oldukca daha yüksek.

Kendi adıma konuşmak gerekirse Cruze modelini en azından tasarımıyla beğenirdim. Bir Cruze satın almayı düşünsem LPG takılmamış olanı tercih ederdim. Evet bir ihtimal ilk etapta yakıt tüketimi yüksek gelebilir fakat motor yaptırmak zorunda kalınca ettiğiniz kârı fazlasıyla geri vermek zorunda kalacaksınız.
Chevrolet Almak Mantıklı mı?
Netice olarak şu anda bir Chevrolet satın almak zekice olabilir. Rakiplerinden daha uygun fiyata benzer bir konforu elde etmek mümkün. Doğal Aveo şeklinde modellerin zamanında EuroNCAP çarpışma testlerinden 1.5 yıldız aldığını da unutmamak lüzumlu.
Chevrolet Alırken Bunlara Dikkat Edin!
Eğer uzun vadeli düşünmüyorsanız bir Chevrolet alabilirsiniz fakat oldukca kilometre yapmamış olmasına ve LPG takılmamış olmasına dikkat edin. Eğer ne olursa olsun LPG diyorsanız, daha ilkin takılmamış olanını bulun ve siz güvenilir bir markayı tercih edip bu sistemi taktırın. En azından otomobilin geçmişini bilmiş olmuş olursunuz. Yeniden ediyorum, 2020’li yıllardan sonrasında yedek parça ve servis problemleri de başlayabilir.
Arabam Kaç Para >>
Trink Sat >>

Bir cevap yazın