Bu Otomobilin Üretimi Tam 4 Yıl Sürdü: Rolls-Royce Sweptail

Dünyanın en saygı duyulan markalarından önde gelen Rolls Royce, yüksek fiyatlı modelleri ile hayranlık uyandırıyor. Bizde sizler için markanın bir zamanlar dünyanın en pahalıya satılan modelini inceledik. İşte karşınızda 13 milyon dolarlık Rolls Royce Sweptail…

Rolls Royce Sweptail
Her markanın etken bir halde yeni model ürettiği günümüz otomotiv dünyasında mevcut bir rekabet var. Dünyanın en saygı duyulan markalarından biri olsanız da yeni çıkardığınız model ve kasalarla fark yaratmanız gerekebiliyor. Elbet ki her modelin ve her kasanın bir evvelkinden daha etkisi altına alan olması da gerekiyor. Hatta daha yüksek performansa haiz olması da… İngiliz asıllı Rolls Royce da Sweptail modeli ile gerekenin fazlasını yapmış.
Rolls Royce Sweptail modelinin bitirilmesi tam 4 yıl sürmüş! Üstelik modelin tasarımını şekillendirense tamamen siparişi veren şahıs. Biliyoruz ki Rolls Royce, kişiselleştirilmiş modeller üretmeye alışkın bir üretici. Sadece 4 yıl, bir arabayı üretmek için oldukça uzun bir süre. 13 milyon dolarlık bu modelin üretiminin 4 yıl sürmesinin elbet ki sebepleri var. Isterseniz bu sebepleri açıklayalım…

Sert Bakışlı Ön Farlar
Sweptail, bildiğimiz Rolls Royce modellerinden oldukça değişik. Gene de ana hatları ile beraber markanın klasikleşen Rolls Royce ruhunu koruyor. Sadece dediğimiz şeklinde farklılıkları da bayağı fazla. Markanın Phantom modelinde farlar dikdörtgen bir tasarıma sahipken Sweptail’da farlar yuvarlak. Bir öteki taraftan Sweptail’ın ızgarası çevresinde Phantom’daki şeklinde herhangi bir şey bulundurmuyor. Bu da araca oldukça temiz bir görüntü katmış. Aracın ızgarasının derhal altında ve önünde bulunan 08 ifadesi ise hem otomobili tanımlıyor hem de tescil numarası görevi yapıyor.

Denizci Ruhundan İlham Alan Tasarım
Rolls Royce’un en pahalı otomobili ünvanına haiz Sweptail’in en mühim özelliği kesinlikle arka kısmı. Rolls Royce karakteristik bir özellik olarak modellerinde dik ve heybetli omuz çizgileri kullanırken, Sweptail’de bu çizgilerin yerini daha ilkin hiçbir otomobil modelinde görmediğimiz çizgiler almış. Bu şekilde büyük bir yeniliğin, çizgilerine oldukça bağlı olan Rolls Royce’un yapması da oldukça cesurca. Tasarım ilhamını denizcilikten alan Sweptail’in denizci ruhu aracın arka tarafındaki çizgilere de yansıtılmış. Aynı şekilde Sweptail’a ilişkin bir özellik olan 08 yazısı burada gene karşımıza çıkıyor.

Tamamen Kişiye Hususi İç Mekan Tasarımı
Otomobilin dışındaki çizgilerin değiştiğinden yukarıda bahsetmiştik. Hal bu şekilde olunca içi de değiştirilmek zorunda kalmış. Aslen bu değişimler kişiye özgü yapılmış. Aracın iç kısmında meydana getirilen değişimleri aracın sahibi istemiş.
Sweptail’in iç tasarımında dünyanın en lüks ve en popüler ahşap kaplamalarından önde gelen dengeli Macassar Ebony ve açık gözenekli Paldao kullanılmış. Bu iki ahşap kaplamanın oldukça kıymetli bulunduğunu söylememize gerek kalmamıştır. Bu kaplamalar yardımıyla araçta öne çıkan detaylar:

Koltuklar,
Koltuk kolçakları ve
Gösterge panelinin bir kısmını kaplayan Moccasin ve Dark Spice derileri

Bahsettiğimiz materyalleri özelleştirme olarak bile daha ilkin hiçbir Rolls-Royce aracında görmemiştik. Haliyle Sweptail’in bu kadar yüksek fiyata haiz olmasının bir sebebi de bu diyebiliriz. Otomobilin iç kısmında kullanılan materyallerin haricinde elbet ki başka özellikler de mevcut. Bahsettiğimiz özellik; merkez konsolda bulunan ve bir şişe şampanya ve iki tane kadeh barındıran el yapımı bir mekanizma.
Rolls Royce bu yüksek fiyatlı otomobili hakkında “aracın göstergeleri şu ana kadar inşaa edilen en temiz ve kusursuz gösterge. Üstelik gösterge panelinde yalnız bir denetim görünüyor. Bir öteki taraftan öteki düğmeler ve anahtarlar gizlice tekrardan konumlandırıldı.” açıklamasını yapmış.

Rolls Royce Sweptail Oldukça Süratli
Şu ana kadar Sweptail’in dış ve iç tasarımının eşsizliğinden bahsettik. Vasıta yalnızca bu tasarımlardan ibaret değil elbet. Performans olarak da oldukça iddialı. Otomobil, 453 beygir gücü ile 6.75 litrelik çift turbo W-12 motora haiz. Bu kapsamda aslına bakarsak öteki Rolls-Royce modellerinden oldukca fazla bir farkı yok diyebiliriz. Sadece standart otomobiller ile karşılaştırdığımızda performansı fazlaca etkisi altına alan. Otomobilin 0-100 km/s hızlanması 6 saniye. Ulaşabildiği maksimum hız ise 250 kilometre. Bakıldığında 250 kilometre yüksek bir kıymet değil sadece aslına bakarsanız aracın yapılış amacı hız değil. Bu yüzden bu detay es geçilebiliyor. Bu şekilde ağır bir otomobilin 250 kilometre hıza çıkabilmesine olanak elde eden unsur ise kesinlikle çift turbo W-12 motoru.
2.El Rolls Royce İlanları

Bir cevap yazın