Bisiklet Sürmeyi {Nasıl} Öğrenirim?

En keyifli ve sıhhatli aktivitelerden biri bisiklet sürmektir. Sadece bisiklet sürmek hepimiz için fazlaca kolay olmayabilir. Bilhassa çocukluklarında bisiklet sahibi olmayan kişiler, ilerleyen yaşlarında bisiklet sürmekte zorlanır. Pedal çevirme ve dengeyi sağlamayı bir arada yürütemez. Bisiklet sürmek kolay fakat dikkat isteyen bir aktivitedir. Bisiklet sürmeyi öğrenmeye başlamadan ilkin bilmenizde fayda olan noktalar var. Ilk olarak sizin şeklinde birçok kişinin bisiklet sürmeyi bilmediğini kabul etmelisiniz. Bisiklet sürdüğünüz süre çevreye saygılı olduğunuzu göstereceksiniz. Ek olarak bisiklet sürmek bedensel ve ruhsal sağlığınızı korur. Bugün birçok şahıs tarafınca merakla sorulan, “Bisiklet Sürmeyi {Nasıl} Öğrenirim?” sorusunu cevaplayacağız.
Bisiklet Sürmeyi {Nasıl} Öğrenirim?
Bisiklet sürmeyi öğrenmek için ilk olarak uygulamanız ihtiyaç duyulan belirli adımlar bulunmakta. Bu adımları sizler için sıraladık. Şartları uygun hale getirerek kendinizi ve çevrenizi tehlikeye atmamanızı öneriyoruz.
Uygun Yer Bulmak

Bisiklet sürmeye başlamadan ilkin hazırlanmanız ihtiyaç duyulan birçok nokta var. Ilk olarak bisiklet sürmek için uygun yer bulmak, öğrenme aşamanızı hızlandıracaktır. Öğrenmeye başlamadan ilkin vasıta ve yaya trafiğinden uzak bir yer bulmalısınız. “Uygun yer bulmak” dediğimiz süre endişelenmeyin. Fazlaca fazla kullanılmayan vasıta otoparkları, alış veriş merkezlerinin azca kullanılan katları, bisiklet sürmek için oldukça uygun yerlerdir. Kalabalık şehirlerde yaşamıyorsanız fazlaca daha çok şanslısınız. Azca kullanılan yollar, bisiklet sürmeyi öğrenmek için en uygun yerlerdir.
Bisiklet sürmeye başlamadan ilkin bulacağınız sürüş alanının düz ve mümkünse asfalt zemin olmasına dikkat edin. Toprak ve çakıllı yollar ilk başlarda bisiklet sürmeyi zorlaştırır.
Koruyucu Ekipman Kullanımını Önemseyin

Bisiklet kullanmak oldukça kolay gözükebilir. Sadece dikkat isteyen mühim bir aktivitedir. Küçük kazalar bile büyük felaketlere yol açabilir. Bisiklet kullanırken kask, eldiven, dizlik ve dirseklik takmalısınız. Bu koruyucu ekipmanlar, ihtimaller içinde bir kazada sizi yeterince korur. Koruyucu ekipmanlar asfalt yanığı, sıyrık ve darbeleri engeller. Ek olarak bisiklet sürerken giyim tercihinizde fazlaca önemlidir. Bilhassa bolca giysiler ve etek giymekten kaçınmalısınız. Bu tip giysiler sürüş hareketlerinizi zorlaştırır. Bolca giysiler bisikletin dişlilerine ve lastik aralarına takılabilir. Bu durum kazaya davetiye çıkarır.
Hava Durumu ve Sürüş Saatinin Önemi

Bisiklet sürmeyi öğrenmek için fazlaca sıcak ve soğuk havaları seçmeyin. Ek olarak gündüz saatleri, sürücü psikolojinizi iyileştirir. Bisiklet sürmeyi gece saatlerinde öğrenmek istiyorsanız açık renkli ve ışığı yansıtan giysiler giymeyi tercih edin.
Bisikletinizin Ayarlarını Yapın
Bisikletinizin koltuk, gidon ve pedal ayarı öğrenme hızınız için fazlaca mühim. Bu ayarlar, sürüş anında dengenizin bozulmamasını sağlar.
Bisikletin Dengesini Anlayın

Ilk olarak bisikletin dengesini anlamalısınız. Bunun için ilk adım olarak iki elinizle gidonu tutun. Bisiklete binmeden bir tek gidonu tutup, ilerleyin. Bu sayede bisikletin dengesini ve ağırlığını kavrayacaksınız.
Ondan sonra bisikletin selesine oturun. İki ayağınızla bisikleti ilerletmeye çalışın. Arada iki ayağınızı yerden kesmeye çalışın. Bu sayede bisikletin gidişini ve dengesini anlayacaksınız.
Üçüncü adıma geçtiğimiz süre tek ayağınızı bisikletin pedalına koyun ve tek ayağınız yerdeyken gitmeye çalışın. Bedeninizi kasmadığınızdan güvenilir olun.
Dördüncü adıma geçmeden ilkin bisikletin dengesini ve ağırlığını anladığınıza güvenilir olun. Ondan sonra iki elinizle gidonu sıkmadan tutun. İki ayağınızı pedal koyun ve fazlaca fazla beklemeden çevirmeye başlayın. Sakin olduğunuz süre bisikletiniz kolaylıkla dengede gittiğini anlayacaksınız. Kontrollü gitmek, dengeyi kolaylaştırır. Bisikletin pedallarını ne fazlaca yavaş ne de fazlaca süratli çevirmeyin. Belirli bir ritim tutmaya itina gösterin.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Bisiklet Türleri 

Bir cevap yazın