Teknik Bilgiler

Benzinli Aracın Motor Ömrü Ne Kadardır?

 

MOTOR ÖMRÜNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER NELERDİR. BENZİNLİ MOTORUN ÖMRÜ KAÇ KM’DİR.

Motor benzinli yada dizel fark etmez genel olarak motor ömrüne tesir eden faktörler vardır. Dizel motor ve benzinli motorların eski ve yeni teknolojileri içinde büyük farklar olmasıyla birlikte benzinli atmosferik motor ile benzinli turbo motor içinde bile teknik anlamda belirgin farklar vardır.

Genel Olarak Motor ömrünü belirleyen kriterler aşağıdaki benzer biçimde sıralanabilir:

  • Periyodik bakım (Bakımları muntazam yapılmış bir vasıta fazlaca daha uzun ömürlü olacaktır)
  • Kullanım sıklığı (Uzun süre çalıştırılmayan ve yağı süzülen motor çalıştırıldığında yağlama yapmaz ve motorda fazlaca fazla aşınma olur)
  • Kullanım şekli (hararet yaptırma devirsiz kullanma vb. motor ömrünü kısaltan etmenlerdir)
  • Kullanılan Yakıt kalitesi
  • LPG montajı Yapılması ve LPGli kullanılan süre.
  • Tabiat ve yol koşulları
  • Uzun yada kısa mesafede kullanımı (Motorun emek harcama oranı kısa mesafe de devamlı 1 2 3 vitesler de daha azca yol daha fazlaca motor emek harcaması ve ömrü anlamına gelir.)
  • Motor yapısının karmaşık olması ve minik motor yapısı

Motor Kaç KM gider Sorusu yukardaki etkenlere bağlı olarak ve Motor markasına bağlı olarak değişiklik gösterir. 1 milyona yakın km meydana getiren Mercedes’ler 500 bin km meydana getiren Toyota ve Honda’lar halen piyasada etkin kullanılmaktadır. Hatta uzun yol meydana getiren Hyundai vb. ticari taksiler bile fazlaca rahatça 500 bin Km yapabilmektedir.

1 milyon mil doğrusu 1.600.000 km meydana getiren 2007 Model Toyota Tundra sahibine 2016 senesinde aracın sıfırı armağan edilmiş ve vasıta sergilenmeye adım atmıştır.

 

otomobilkampanyalari.org’a bakılırsaistisnalar ve rekorlar değil kapımızın önündeki araçları baz alarak 400 bin km motor ömrü için belirleyebileceğimiz Km’dir.

motor ömründe belirleyici unsurun Motor Markası ve Doğru Kullanım bulunduğunu belirtmektedir. Fazlaca iyi marka bir motor yanlış kullanımla, hararet yaptırtarak yada periyodik bakım yaptırmamaktan kaynaklı arıza verdirterek 150 bin km de bitebilir. ÖR: Yağ pompası arızalanan Wolkswagen polo, motor yağlama yapmadığı için 7-8 bin tl harcama açabilir. Topyekün motor yenileme gerekebilir. Silindirler motor blokları krank krank yatağı vb. değişmesi gerekebilir.

otomobilkampanyalari.org olarak tavsiyemiz periyodik bakımlarınızı, ağır bakımlarınızı dikkatsizlik etmeden aracınızı iyi bir ustaya belli aralıklarla kontrol sürüşü de yaptırarak kullanmanızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün