Audi Geri Dönüşüm Projesi Yapıyor!

audi geri donusum projesi yapiyor 638b6c2e19cfb

Dünyaca meşhur otomotiv devi Audi’den takdir toplayan bir proje. Günümüzde geri dönüşümün oldukça mühim bir haledir. Audi’den ise örnek bir uygulama daha geldi. Audi geri dönüşüm projesi için; yeni çıkardığı aracı Q8 E-Tron’un bazı parçalarını geri dönüştürülmüş eski ve kullanım dışı araçlardan yapacağını söylemiş oldu. Q8 E-Tron için güvenlik kemeri tokalarının ham maddelerini eski araçlardan elde edip geri dönüştürüyor.
Audi Geri Dönüşüm Projesi
Audi daha önceleri bir pilot geri dönüşüm projesi başlatarak Karlsruhe Institute for Technology (KIT) ile ortaklığa gitmişti. Kimyasal kullanılarak meydana getirilen bir geri dönüşümdü. Otomobil sektöründe kullanılan parçalar çoğu zaman geri dönüştürülemeyen parçalardan oluşuyor. Bunun sebebi ise; aşınma, ısınma (temelde güvenlikten dolayı) benzer biçimde faktörleri ortadan kaldırmak amacıyla parçaların içine petrol benzeri maddelerin eklenmesidir. Geri dönüşümü zorluk derecesi yüksek bu parçaları, Karlsruhe Institute for Technology ile ortaklık sağlayarak geri dönüştürmeye başladı. Pilot projenin adı ise; “Otomotiv Mühendisliğinde Plastiklerin Kimyasal Geri Dönüşümü”ydü. Projenin başarı göstermiş olması durumunda yeni Q4 E-Tron’da kullanacaktı.

Audi Q4 E-Tron için eski ve hasarlı araçlarındaki parçaları kullanarak yeni araçları için cam geri dönüşümü yaparak da bunu kanıtlamıştı. Günümüze geldiğimizde ise yalnız Audi Q4 e-tron için değil; şimdilerde yeni çıkardığı Q8 E-tron içinde geri dönüştürülmüş parçaları mevcut.

Audi Q8 E-Tron
Audi’nin ek olarak geri dönüşüm emek harcama alanlarından biri de Q8 E-Tron’dur. Audi’nin bakım ve tadilatını yapmış olduğu bayilerden artık kullanım ömrünü tamamlamış parçalara ulaşmak oldukça mümkün. Geri dönüşüm ile güvenlik kemeleri tokalarının; ızgarları, mahfazaları, tamponları, beden altı kapakları vb. kısımlarını kısmen karışık otomobil plastik atıklarından tekrardan üretiyor.
Geri dönüşüm sürecinde ise; ilgili çalışanlar parçalardaki metal kısımları ve öteki materyalleri çıkararak plastik olan bölgeleri ayrıştırıyor. Arkasından tüm otomotiv plastikleri karıştırılıyor. Kimyasal Piroliz yağı kullanarak geri dönüşüm gerçekleştirilmeye başlanır. Bu parçalar süreçten sonrasında granül hale gelir. Platik parçalar güvenlik tokası haline gelmiş olarak süreç biter. Bu girişim ise LyondellBasell ile ortaklık sonucu yürütülen PlasticLoop projesinin bir ayağıdır.

Son olarak daha iyi bir dünya için geri dönüşüme devamlı destek olmalıyız. Audi sıkça geri dönüşüm faaliyetleri gerçekleştirerek destek olmaya devam ediyor. Pek fazlaca otomotiv şirketi de kendi bünyesinde geri dönüşüm süreçlerine giriyor. Ek olarak Audi’nin öteki geri dönüşüme dair çalışmalarını merak ediyorsanız aşağıda yer edinen bağlantılardan ulaşabilirsiniz.
Audi’den Geri Dönüşüme Destek Projesi
Audi E-Tron Pilleri Çöpe Değil, Geri Dönüşüme Gidiyor
Audi Elektrikli Q8 e-Tron 2024 Tanıtıldı!

Bir cevap yazın