Apple Yeni Nesil CarPlay Sistemi {Nasıl} Olacak?

Apple şirketi, oldukça uzun süredir vasıta teknolojilerine hizmet etmektedir. Apple yeni nesil CarPlay sistemi yardımıyla telefonunuzdaki neredeyse tüm uygulamaları (Müzik, Apple Haritalar, İMessage, İBooks, podcasts) denetim etmenize olanak sağlar. Hatta ve hatta App Store’dan yükleyeceğiniz 3. Parti uygulamaları bile çalıştırabilir.
Apple Yeni Nesil CarPlay Doğuş ve Gelişim Süreci

Bu sistem araçlarda adeta bir devrim yaşattı. Şu sebeple daha öncesi otomobiller oldukça donanımlı olsa bile, bu tür teknolojiler araçlarda bulunmuyordu. Telefon endüstrisinin gelişmesi yeni nesil araçların da yararına olmuş benzer biçimde gözüküyor.
İlk kere 2011 senesinde BMW ile meydana getirilen ortaklık sonucu araçlara bu sistem eklenmişti. Ondan sonra ise 2014 senesinde Ferrari, Mercedes- Benz, Volvo benzer biçimde araçlarla anlaşmalar yapılarak, bu araçlara entegre edildi. 2015 senesinde ise Hyundai Sonata modeline entegre edildi. 2016 senesinde ise Volvo XC90 modelinde görüldü. Günümüzde doğrusu on yıl sonrasında ise, Apple yeni nesil CarPlay oldukça daha iyi bir hale geldi.
Apple Yeni Nesil CarPlay Kullanan Anlaşmalı Vasıta Şirketleri

BMW
Fiat Grubu (Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram)
Honda
Hyundai ve Kia
Jaguar ve Land Rover
Mercedes- Benz
Mazda
Mitsubishi
Nissan
Peugeot ve Citroen
Subaru
Suzuki
Volkswagen Grubu (Audi, Bentley, Porsche, SEAT, Skoda)
Volvo
Lada
Tesla
Ferrari
Ford
General Motors (Cadillac, Opel, Chevrolet)

Apple ek olarak Carplay sistemiyle çalışan yeni bir otomobil üstünde çalışıyor. Bu otomobile de ICar adını vermeyi düşünüyorlar.
Yeni Nesil Apple CarPlay Neyi Vaat Ediyor?

Apple Yeni nesil CarPlay ile ilgili ayrıntılar daha paylaşılmadı. Şu anki güncel bilgiler, CarPlay’in artık aracın göstergesiyle birleşmiş durumda olmasıdır. Yakıt göstergesi hatta aracın arızaları hakkında bile informasyon verebilecek. Ek olarak hava durumunu gösterebilecek. Ayırca telefonunuzun ekranı benzer biçimde Apple CarPlay’ın arka planını istediğiniz şekilde düzenleyebileceksiniz.
Klima denetim ayarı, koltuk ısıtma soğutma ayarları benzer biçimde ayarları araçla tamamen entegre olarak denetim edebileceksiniz. Ek olarak hava durumuna gore ısı ve soğukluk ayarlarını otomatikman meydana getirecek. Böylece siz aracın ısı yada soğukluk ayarlarıyla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.
Apple Car Play ile ilgili olarak negatif bir taraf ise, çip krizinin devam ediyor olmasıdır. Sırf bu yüzden Apple CarPlay günümüzde sınırı olan sayıda üretilebiliyor. Peki sizler Apple CarPlay’ı {nasıl} buluyorsunuz? Lütfen yorumlarda belirtin.
 Trink Sat

Bir cevap yazın