Oto tamir

Aday Sürücü Nedir? Ehliyetine Hangi Durumlarda El Konulabilir?

Aday Sürücü Nedir? Ehliyetine Hangi Durumlarda El Konulabilir?İlk kez sürücü belgesi almaya hak kazanan ve ehliyetiherhangi bir sebepten dolayı iptal edildiğinden dolayı yeniden ehliyet alan kişiler 2 yıl süreyle aday sürücü kabul edilir. Aday sürücü yanında refakatçi bulunmadan kendi başına araç kullanabilir.Aday sürücü aşağıdaki kabahatleri işlediği zaman sürücü belgesi elinden alınır.

Bu durumda belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekecektir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tâbi tutulacakları psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacaktır.

İki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi,İki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması,İki yıl boyunca sağa-sola dönüşlerde ve dönel kavşaklar da yayaların, bisiklet kullanıcılarının geçiş haklarını üç kez ihlal etmesi,İki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi,İki yıl boyunca emniyet kemerini üç kez takmaması,İki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olması,Bir yılda toplam 75ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi,İki yıl boyunca bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanması,İki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması durumunda sürücü belgeleri iptal edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün