2023 7 Serisi BMW Üretime Başladı

Almanya’nın popüler otomobil üreticisi BMW, tüm dünyada sportif görünüm ve hız severlerin en oldukça tercih etmiş olduğu otomobil markalarından birisidir. Satış sayıları da BMW markasının her geçen gün daha oldukça tercih edildiğini gösteriyor. BMW otomotiv şirketi 2019 senesinde çip krizine karşın 2.2 milyon tane satış yaparak, yeni bir rekora imza atmıştı. Bu satış rakamlarının sebeplerinden en önemlisi şüphesiz BMW’nin amiral gemisi olan 7 serisidir.
BMW’nin Üst Düzey Fabrikası

Yeni 7 serisi, firmanın bazı fabrikalarında üretilmeye başlandı. Bu fabrikalardan en önemlisi kuşkusuz Dingolfing fabrikasıdır. Bunun sebebi BMW otomotiv markasının bu fabrikaya oldukça fazla yatırım yapmasıdır. Böylece BMW bu fabrikaya toplamda 300 milyon Euro yatırım yapmıştır. Bu yapınak en iyi elektrikli araçları üretebilecek teknolojiye ve donanıma haizdir. Bu yüzden yeni 7 serisi BMW, tamamen elektrikli ve hibrit versiyonları bu fabrikada üretilecek. Yeni yatırımlarıyla bu yapınak hem giderleri azaltırken hem de çevreye zarar vermeden üretimini gerçekleştirecek. Son olarak 2022 yılının sonlarına doğru fabrikada üretilen araçların çoğunluğunun elektrikli olması planlanıyor.
Yeni 7 Serisi BMW’nin Özellikleri

Yapınak bilgilerine gore, Yeni 7 serisi çift elektrikli motora haiz olacak.
Bu elektrikli vasıta toplamda 625 km menzile haiz olacak ve 544 beygir güç ve 745 Nm tork üretebilecek.
Motor bloğu 4.4 litrelik çift turbolu bir V8 olacak.
0-100 hızlanması ise yalnızca 4.2 saniye olacak.
Yeni nesil curved gösterge& multimedya ekranı birleşik yapıda olacak.
Yeni nesil park özellliği yardımıyla aracınızda tek bir tuş ile park etme olanağına haiz olacaksınız.
Yeni 7 serisi BMW ek olarak süratli şarj özelliğine haiz olacak.
740i, 735i modellerinde ise 6 silindirli ve benzinli bir motor olacak. Bu motor bloğu 300 beygir güç üretebilecek ek olarak 2023 yılından itibaren satışa sunulması planlanıyor.
740d modelinde ise, hibrit desteğiyle beraber 3.0 litre 6 silindir bir motor bloğu olacak. Bu motor bloğu 300 beygir gücü ve 670 Nm tork üretebilecek. 0-100 hızlanması ise 6.3 saniye olarak belirtiliyor.
Son olarak ise 485 beygir güç ve 700 Nm tork ile 750e Xdrive ile 565 beygir güç 800 Nm tork üretebilen 760e Xdrive modelleri üretilecek. Azami hızları ise 250 km/h olacak. 0-100 km hızlanmaları ise 4.3 saniye ve 4.9 saniye olarak belirtiliyor. Bu modellerde hibrit olarak 80 km menzile kadar elektrikli bir sürüş mevcut olacak.

760i Hibrit modelin özellikleri ise;

Elektrikli motoru 80 km menzile haiz olacak.
Yeni 7 serisi BMW toplamda 571 beygir güç üretirken, 800 Nm tork üretebiliyor.

Yeni 7 Serisi BMW Tasarımı

Ilk olarak Yeni 7 serisi BMW modelinin önceki BMW model araçlara gore oldukça değişik bir tasarıma haiz bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Aracın ön kısmına baktığımızda, elektrikli bir yapıya haiz olduğundan BMW’nin klasikleşmiş hava ızgaraları yalnızca görsel olarak eklenmiş. Fakat ızgara tamamen kapalı, bu sebeple elektrikli motorun hava almaya ihtiyacı yoktur.
Hava ızgaralarının kapalı olarak tasarlanması, bu araca oldukça değişik Premium bir hava katmış. Bunun haricinde ızgaraların altında bulunan tamponu hakkaten oldukça kaslı ve sportif şekilde tasarlanmış. Adeta bilhassa modifiye edilip, kullanıcılara sunulmuş şeklinde hissettiriyor. Aracın ön far ve sinyal kısmı BMW üretimine alışık olmadığımız tarzda ince ve sert bir tasarımla geliyor. Bu tasarım yeni 7 serisine hakkaten oldukça yakışıyor ve aracın tüm yırtıcı tasarımını tamamlıyor.
Aracın arka kısmında ise aynı yırtıcı tasarıma haiz iki tane stop farları bizi karşılıyor. Bu stoplar aracın yan kısmından bagajın ortasına kadar uzanan bir tasarıma haizdir. Alt bölümde ise gene kuvvetli ve karakteristik bir tampon ile dörtlü egzoz bizleri karşılıyor. Her ne kadar dörtlü egzoz yapısına haiz olmasa da spor otomobillerde bu biçim tasarımla daha oldukça ilgi çekiyor.
Aracın iç kısmında ise gene karakteristik bir renk bizleri karşılıyor. Yeni BMW modelinin çürük vişne renge haiz koltukları, deri ve delikli tasarıma haiz olmasıyla beraber hakkaten Premium bir araca haiz olduğunuzu tekrardan hatırlatıyor. Bununla birlikte bu koltuklar hakkaten geniş ve konforlu bir yapıya haizdir. Ek olarak baş koyma minderleri ise gene vişne çürüğü renge haiz kadife kumaştan yapılmıştır.
Aracın göğüs kısmında ise boydan boya karbon fiberle kaplanmış bulunduğunu görüyoruz. Bu göğüs kısmının sürücü panelinde ise bizleri devasa bir gösterge & multimedya ekranı karşılıyor. Bu sayede vasıta topyekün dokunmatik bir izleyeceği yolu göstermeye ve data sistemine haiz oluyor.
Yeni 7 Serisi BMW’nin Fiyatı Ne Olacak?
Şimdilik yalnızca birkaç fabrikada üretimine başlanan Yeni 7 serisi BMW modellerinin fiyatının nasıl sonuçlanacağı mevzusunda net bir data bulunmuyor. Otomobillerin lansmanı ile beraber tüm dünyada ses getireceğine kati gözüyle bakılıyor.
Peki sizler bu otomobilleri {nasıl} buldunuz? Lütfen yorumlarda belirtin.
SIFIR KM BMW MODELLERİ

Bir cevap yazın