Dacia Sandero Stepway Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

dacia sandero stepway

Dacia Sandero Stepway Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

Jip gibi görünen ancak otomobil boyutlarındaki bu araba belkide hakkında en çok şeyi bildiğim araba. 8 yıldan uzun bir süredir sahibi olduğum bu araba hakkında bildiğim her şeyi sizlerle paylaşacağım.
2010 yılının Aralık ayında sıfır olarak 26.400 liraya almıştım bu aracı. Aslında biraz daha param vardı ama ilk görüşte beni kendisine çekmişti. Sürekli memlekete gidip geliyor olduğumdan yerden yüksekliği ilk tercih sebebim oldu bu aracı almakta.
2011 model Dacia Sandero Stepway‘im 70 beygirlik olanından. Daha sonraları 90 beygirlik olanları da çıktı.
Araçtan objektif olarak bahsedecek olursak donanım namına pek bir şey bulunmuyor. Benim aldığım zaman en üst donanım seviyesinde abs, şoför hava yastığı, manüel klima, elektrikli ön camlar, sis farı olan tüm donanımı. Donanımını biraz daha açmak istiyorum. Renault menşeili bu arabada deyim yerindeyse her şeyden kaçınılmış.Ön göğüs tamamiyle sert plastikten oluşuyor. Araçta camlara su sıkarken silecekler kendisi çalışmıyor. Silecek kolunu aşağıya çekmeniz gerek. 90 model araçlarda bile su sıkarken silecekleri çalıştırma özelliği varken bu araca koymamışlar. Arka camları çevirmeli, ön camları ise elektrikli ama sadece elektrikli mesela sert bastığınızda kendisi otomatik kapatmıyor camları. Kapanana kadar elinizi cam düğmesinde tutmanız gerekiyor.
Yalıtım konusunda ise vasat bir seviyede. Yol sesini az biraz da olsa içine alıyor. Ancak bir focus kadar almıyor buna emin olabilirsiniz. Döşemeler ise oturulan yerlerde kumaş koltuk arkalarında vinlex gibi bir şeyden yapılmış.
Yedek parçalarının fiyatını bilmiyorum çünkü bana bakım haricinde hiç bir masraf çıkarmadı.

Buraya kadar aracın bana göre eksilerinden bahsettik. Şimdi gelelim avantajlarına.

Bu arabada 1.5 DCİ 70 beygirlik motor bulunuyor. Performans olarak çok üstün değil, ancak yolda sizi üzmez gitmem demez. Ama akı konusuna gelince ben bu arabadan daha az yakan bir dizel görmedim. 50 litrelik deposu tam doldurulduğundan Ankara şehir içi hemde iş gidiş ve çıkış trafiğinde kolaylıkla 1000 km yol yapabiliyor. 
Yukarıda dedim ya araç 8 yıldan fazla zamandır bende 120.000 kilometre yapmış ama bir kez dahi olsun arıza açmadı. Ha ben bakımlarını zamanında ve eksiksiz olarak yaptırıyorum. Ama olsun hiç bir zaman beni yarı yolda bırakmadı.
Kapalı garajım olmadığı için aracım yaz kış dışarıda duruyor. Füme rengi olmasına rağmen boyasında bu zamana kadar ne bir güneş yanığı, ne bir solma ne de bir çürüme meydana gelmedi. Kaporta konusunda gayet sağlam bir araba.
Yazımın başında bahsetmiştik ya araba yerden yüksek diye. Memlekette ben bu arabayla tarlaya kayısı toplamaya da gittim, biçerin arkasından tarlada da gezdim. Dere tepe, düz bayır nereye sürdüysem gitmem demedi. Yeri geldi acelem olduğu için orta refüj kaldırımından karşı şeride de geçtim. Zaten alırken de altının yüksekliği ve motorunun sağlamlığı sebebiyle almıştım.
Bu arabayı almadan önce bu yazıyı okuyanlara sesleniyorum. Uzun lafın kısası donanım istiyorsanız bu araç size göre değil. Ancak benim arabam bozulmasın, yolda kalmasın taş gibi sağlam olsun diyorsanız tam size göre bir araç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir