Daihatsu Sirion Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

daihatsu sirion

Daihatsu Sirion Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

Japon otomobil üreticisi olan Daihatsu’nun ülkemizde en çok tutulan modeli olan, Sirion hakkında 4 yıllık kullanım ardından nasıl bir araba olduğunu yazacağım.
Daihatsu, Toyota tarafından bundan yıllar önce satın alınmış bir marka. Daihatsu’nun bir çok parçası Toyota ile aynı. Ancak Toyota pazar hakimiyetini kaybetmemek adına Daihatsu markasına ağırlık vermedi. Avrupa ve Amerika’da satıları dururken Asya pazarında halen satılmakta olan bir markadır. Hatta Endonezya’nın en çok araba satan 5 markasından bir tanesidir Daihatsu. Bu yazımda da 4 yıllık bir kullanımın ardından Daihatsu Sirion hakkında konuşacağım.
Daihatsu Sirion, Mini cooper ile benzerliğiyle dikkat çeken bir araba. Hatta ülkemizde satıldığı dönemlerde, Daihatsu’nun satış temsicileri bile arabayı satarken, Japon mini cooper‘ı olarak adlandırıyordu. Daihatsu Sirion’un ülkemizde 2003 yılında satılmaya başlanmış ve 2008 yılına kadar satılmıştır. 2005 yılında kasa değiştiren sirion, 1.0, 1.3 ve 1.5 litre motor seçenekleriyle satışa sunulmuştur. En çok tutulan motoru 1.3 olanıdır. Araçta Toyota Yaris ile aynı motor kullanılmıştır. Ancak motor gücü olarak Yaris’ten daha üstündür. Bunun sebebi ise Sirion’da motor yazılımının farklı olmasından kaynaklanıyor. Bende 4 yıl boyunca 2004 model 1.3 litre hacimli 102 hp gücündeki motorlu olanını kullandım. Daihatsu Sirion‘nun manuel ve otomatik vitesli modelleri mevcut.
Ben aracı 201 yılında aldığımda Sirion fiyatına, tofaş sahin bile satılıyordu. Hoş gerçi yıl 2019 oldu ama değişen pek bir şey yok. Araç hakkında bir kullanıcı yorumu yapmak gerekirse. Yakıt olarak piyasadaki en az yakan arabalardan diyebilirim. Ankara’dan İstanbul’a otobandan 22 litre LPG ile rahatlıkla gidebiliyor. LPG 2.90 TL 22 litre alan ile depoyu doldurduğumda 370 km‘yi rahatlıkla buluyordu. Aracın motoru LPG ile tam uyumlu, yok arıza lambası yakayım, yok sibop yakayım gibi bir sorunu yok. Araç emsali olan Yaris, Fiesta ve Polo‘dan (aynı modeli baz alırsak) 6-7 bin lira daha ucuza satılıyor. Daihatsu Sirion‘da donanım olarak sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, abs, cam otomatikleri, elektrikli aynalar gibi özellikler mevcut. 4 yıl boyunca yaklaşık 100 bin kilometre kullandım bana hiç bir sorun açmadı. Ama bakımlarını hep zamanında yaptırdım. Şehir içinde çok atik bir araba. Rampaları felan böyle hiç bayılmadan rahatlıkla çıkabiliyor. Yedek parça sıkıntısı büyük şehirlerde zaten bulunmuyor. Mekanik parçaları Toyota ile tam uyumlu. Kaporta aksamı ise Ankara, İstanbul gibi şehirlerde bolca mevcut. Arabanın iç mekanı boyutlarını göre baya geniş. 4 yetişkin rahatlıkla yolculuk yapabiliyor.

Daihatsu Sirion’un eksi yönlerine gelirsek

  • 2005 ve üstü modelleri tasarım olarak göze hoş gelmiyor.
  • Araçta 3 bin devirden motor sesini içeriye alıyor. Yalıtımı öyle aman aman değil.
  • Araba en fazla motor gücünü 7 bin d/dk’da veriyor. Bu da arabayı sürekli yüksek devirde kullanmanıza neden oluyor. Yani sürekli bağıran bir motor ile karşı karşıyasınız. Ama bu daihatsu sirion’a has bir şey değil. Tüm küçük hacimli atmosferik motorlar, yüksek devirde maksimum gücü verirler. Bundan başka da pek eksi yönü bulunmuyor.

Daihatsu Sirion artı yönlerine gelecek olursak

  • Çok ucuza kaliteli bir arabaya sahip oluyorsunuz.
  •  Donanım olarak emsallerine göre daha üstündür.
  • Yakıt tüketimi, en az olan araçlardan bir tanesidir.
  • Yedek parçası ucuzdur.
  • Otomatik şanzımanı uzun yıllar sorun çıkarmadan kullanılır.
2019 yılı Mart ayı itibariyle ortalama 25 bin lira gibi bir fiyata satılıyor. Bu paralara alınabilecek eniyi otomobil bana göre Daihatsu Sirion. Bana göre Sirion’un Türkiye’de tutulmaması bir dezavantaj değil, avantaj. Az parayla kaliteye ulaşabilme imkanı sunuyor sizlere. Eğer 25 bin bin liraya araba önerisi araştırıyorsanız, Sirion mutlaka listenizde olmalı diye düşünüyorum.

2 thoughts on “Daihatsu Sirion Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir