Daihatsu Applause Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

daihatsu applause

Daihatsu Applause Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

Daihatsu Applause eksi araba merakımdan dolayı şuanda benim olan araba. Bu arabaya her bindiğimde keşke devamı üretilseydi diyorum.
Bendeki bu japon 1992 model. Böylesine bir arabanın Türkiye’de tutulmamasını anlamıyorum. Öncelikle bende bulunan bu arabanın özelliklerinden bahsedeyim. 1992 model olmasına rağmen applause‘da Klima, Hidrolik direksiyon, Elektrikli ayna, içeriden açılan bagaj kapağı ve yakıt deposu bulunuyor.
4 bin kilometredir kullandığım bu araç şimdiye kadar hiç sorun çıkarmadı bana. Ancak çıkarırsa diye

temkinliyim. Yedek parçalarını yolum düştükçe Ankara büyük sanayide bulunan japon parçacılara soruyorum. Şimdiye kadar ne sorduysam yok diyen olmadı. Zaten motor parçalarını bulmakta zorlanmıyorsunuz. Kaporta aksamı ise çıkmacılarda mevcut. Yani kısacası yedek parça sorunu olmayan bir araba applause. Ayrıca parçaları da diğer japonlardan pahalı değil.

Şimdi gelelim aracın performansına; Benim aracımda 105 beygir gücünde 1.6 16 valf motor bulunuyor. Performans olarak diyecek bulamıyorum. Rampalarda bayılma felan da yapmıyor. Önceki yazılarımı okuyanlar bilir. Daha önce renault 9, lada samara, tofaş şahin araçlarım oldu. Hepsinin de ortak özelliği rampaya geldiklerinde bayılmasıydı. Ancak yukarıda saydığım arabalar ile 3. hatta 2. vitese düştüğüm rampalarda, applause ile istediğim hızda çıkıyorum. Motor sesi her japonda olduğu gibi biraz fazla ancak çok rahatsız etmiyor. İç mekanı geniş, arka diz mesafesi rahatsız edici değil. Yakıt  olarak ise 100 kilometrede 8 litre lpg tüketiyor, Ankara şehir içi trafiğinde. Bu arabanın 10-12 bin lira civarında piyasası bulunuyor. Hani şu efsane kasa diye tabir edilen 1993 ile 1998 yılları arasında üretilen Toyota Corolla’dan hiç bir farkı yok. Geçen hafta kayınbabamda bulunan toyota ile kıyasladım emin olun birebir aynısı. Bu araba Türkiye’de tutulmadığı için 10-12 bin liraya satılırken, efsane kasa diye corolla 25 30 bin liraya satılıyor.

 

 

Hani bir laf vardır ya tofaş parasına bu araba diye. Applause bu tabire tam uyuyor. Bu fiyatlara sırf piyasası var diye tofaş şahine binmektense japon kalitesi ve sorunsuzluğuna binmek daha mantıklı geliyor bana.

01.02.2019 güncellemesi: Bugün aracımla hız denemesi yaptım. Gazı köklediğimde rampada çoğu arabayı arkada bıraktı. 1.5 dcı clio bana selektör yaptı bastı gitti. Ben rampaya başladığımda gaza kökleyince yaklaşık 2 kilometrelik rampanın yarısında onu yakalayıp geçtim. Ankara kuzey çevre otobanında aracın ne kadar hız yapabileceğini test ettim. 180 km/s hıza rahatça çıktım ama arabanın yaşından dolayı korkup ayağımı gazdan çektim.

03.02.2019 güncellemesi: Aracımla gaz iyice bittikten sonra her zaman aldığım yerden lpg aldım. 262 kilometre yol yapmışım ve 23.2 litre gaz aldı. Kuruş hesabıyla Ankara şehiriçi trafiğinde 26 kuruş yakıyor.

25.06.2019 güncellemesi: Arkadaşlar Applause ile hafta sonu uzun yolda 130 – 140 kilometre hız aralığında 800 kilometre yol yaptım. Tık demedi, yakıt olarak 27 litre gaz ile 286 kilometre yaptım. Aracın motor olarak çok sağlam olduğunu bir kez daha anladım.

13 thoughts on “Daihatsu Applause Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

  1. bence çok güzel araba efsane kasa toyota ile aynı. Ucuza efsane kasaya biniyorsunuz işte daha ne istiyorsunuz

  2. Bende applause almayı düşünüyorum. Acaba bilinen bir kronik sorunu var mı? Kullanımı nasıl? yol tutuşu içeriye ses alması felan nasıl acaba ?

  3. Bu arabalarda conta yakmanın kronik olduğu söyleniyor ne derece doğru acaba?

  4. hocam cok yararlı bilgi olmuş teşekkürler ben de kısa bir zaman içinde bu araçtan almayı düşünüyorum tavsiyeniz ne olur

  5. Kardeşim bana henüz bir sıkıntı çıkarmadı. Parçası bulunmaz diyorlar ama tamamen efsane.

  6. Bende yeni aldim nasıl bir araçtır binenler genellikle hangi tür arıza veriyor bilgi verirseniz sevinirim

  7. 1991 modeline sahibim sol tarafta turuncu bi tuş var bastığımda rölantide bir değişiklik hissediyorum acaba bunun hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir