Conta Yakmak Nedir Conta Değişiklik Yapma Fiyatı

conta yakmak

Conta Yakmak Nedir Conta Değişiklik Yapma Fiyatı

Araçlarda hararet yükselmesinin sonucu olarak silindir kapak contasının yanması çoğunlukla görülen bir arıza tipi, Çoğu zaman erken fark edilme ve araca fazla hasar vermeden hızlıca onarılması ve aracın fazla hararet yükselmeden önleminin alınması durumunda çoğu zaman düşük sayılabilecek maliyetlere onarımı gerçekleştirilebilen bir arızadır. Fakat birçok şahıs aracını bu şekilde kullanmaya devam etmiş olduğu gözlemlenebir. Bu yazımızı da Otomobil Conta Yakarsa Ne Olur, ve maliyeti ne meblağ benzer biçimde mevzularda tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Otomobil Conta Yakarsa Ne Olur

Conta yandığı vakit vasıta motorunun çalışmasına tesir eden birçok parçada köktencilik değişimler meydana gelecektir . bu değişimler ise sırasıyla;

• Conta, motor yağı ve suyu ayrı kanallarda tutamaz ve motor suyuna yağ, motor yağına da su karışır.
• Motor yağına su karıştığında motor iç aşınması hızlanır
• Yanma odalarına girecek olan su yada buğu, ateşleme standardını düşürür
• Motor suyunda yağ olması, başta radyatör ve devirdaim pompası benzer biçimde parçaların çalışmasına engel olur ve tıkanmalara niçin olabilir.
• Aracın nedensiz yere sık sık hararetinin yükselmesine niçin olur
• Düzensiz ateşleme ve yanmayan yakıt sorunları katalitik konvektör arızası oluşmasına niçin olabilir
• Hararete bağlı motor hasarları görülür.

Bu durumlar haricinde conta yanmasına bağlı olarak gerçekleşebilecek sayısız ihtimalden söz edilebilir. Yapılması ihtiyaç duyulan doğru davranış, araçta conta yanması durumu ortaya çıkmış olduğu an itibari ile aracın onarımı yapılana dek kullanılmamasıdır. Bu sayede maliyet cüzzi oranlarda tutulabilir ve motorun fazladan zarar almasının da önüne geçilmiş olur.

%C3%BCst kapak yan%C4%B1kSonrasında ise silindir kapak contası değişiklik maliyeti mevzusunda neler değişmiş olur hangi işlemlere ne kadar para harcanabilir mevzusunda detayları alt başlıkta bulabilirsiniz.

Vasıta Conta Yakması Ne kadara Mal Olur?

Silindir kapak contası değişiklik maliyeti, motorda oluşan hasara bağlı olarak değişmiş olur. Bir tek contanın fiyatı oldukca ucuz ve cüzzidir. Örnek vermek gerekir ise Peıgeot 206 marka bir araçta silindir kapak contası fiyatı averaj olarak 30-50 tl arasındadır. Fakat yapılacak işlemler ve öteki işçilikler ile beraber bu sayı katlanarak artar.


Conta Yandığında Yapılacak Harcamalar

Üst Kapak Tamiri : Her üst kapak söküldüğünde çoğu zaman rektefe edilir. Usta silindir kapağını sökerek bir kapakcıya gönderir. Kapakcıya bu işlem karşılığında ödeme yapmanız gerekecektir.

su bidonuMotor Su Haznesi Değişimi : çoğu zaman conta yandığında motor suyuna aşırı oranda yağ karıştığı için su haznesi yağ ile kaplanır. Bu durum su seviyesini görmenize engel olur. Bundan dolayı su haznesi çoğu zaman değişmektedir.

Devirdaim Pompası : Devirdaim pompasının arızalanıp arızalanmadığı ilk denetim edilen yerlerdendir. Bu parça arızalı ise yada conta yakmaya bağlı arızalanmış ise değiştirilir.

Motor Yağı, Antifiriz, filtreler : Motor yağı, sogutma suyu ve filtreler değiştirilir.
Radyatör Tamiri : ğer radyatörden tıkanıklık yada yağa bağlı hasar var ise elden geçirilebilir.

Kayış, Kasnak Triger Aksamı : Sökülmüşken değişen parçalardan bazılarıdır. Bu tip parçalar bir çok usta tarafınca sökmüşken değişmesi gerekir mantığında olunan parçalardır. Eğer durumları iyi ise değiştirilmese de olur fakat değiştirilmesi devamlı daha iyidir. Bu parçalara da ücret ödemeniz gerekecektir.

Ivır Zıvırlar : Düşük ücretli ıvır zıvır malzemeler birleştiğinde büyük seviyede maliyet tutan bir hal alabilir.

İşçilik Tutarı : Usta ile sıkı bir pazarlık yapmanızı gerektirecek kadar bir işçilik tutarı karşınıza çıkabilir.

Motorda Hasar Var İse …. : Eğer hararate bağlı esktra hasarlar var ise bunlar için de para harcamanız gerekir. Örnek vermek gerekir ise vasıta sekman kaynatmış olabilir, bu yada bu benzer biçimde fazladan arızalar çıkmış ise bunlara da bir miktar para harcamanız gerekecektir.

Burada yazan tüm harcamalar şundan olarak dile getirilmiştir. Örnek vermek gerekir ise devirdaim pompanızda ve radyatörde hiçbir problem olmayabilir. Motor su hazneniz de oldukça temiz kalabilir. Yada fazladan motor hasarları oluşmuş olabilir. Şu demek oluyor ki aracı görmeden ne maliyet tutacağı kesinlikle belli olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir