P0123 Gaz Kelebeği Konum Sensörü A Devresi Yüksek Giriş Sorunu Ve Çözümü

p0123

P0123 Gaz Kelebeği Konum Sensörü A Devresi Yüksek Giriş Sorunu Ve Çözümü

Bu diyagnostik kodu genel bir güç aktarım kodudur. Yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Genel bir sorun olmasına rağmen onarım adımları marka ve modele göre değişiklik gösterebilir.
Gaz Kelebeği Konum Sensörü (TPS), gaz kelebeği gövdesine monte edilmiş bir parçadır. Gaz gelebeğinin içerisinde bulunan bıçağın açısını tespit eder. Gaz kelebeğinin kanadı haret ettikçe, aracın Güç aktarma sistemi kontrol modülüne bir sinyal gönderir. Bu sayede aracın motoruna alınan havanın oranı ECU tarafından analiz edilir.
Gaz kelebeği kapalı konumdayken gönderilen sinyal 0.45 Volt civarındadır. Gaz kelebeği açıldığı zaman ise 5 voltluk bir sinyal gönderilir. Eğer güç aktarım modülüne (PCM) bu değerlerden daha yüksek bir sinyal gönderilirse, P0123 kodu belirlenir.

P0123 Arıza kodu belirtileri

  • Rölantide hırıltılı çalışma.
  • Rölanti yükselmesi
  • Diğer başka belirtiler de olabilir.

P0123 Arıza kodu nedenleri

  • Gaz Kelebeği Konum Sensörü yerinden çıkmış olabilir. Veya doğru takılmamış olabilir.
  • Gaz Kelebeği konum sensöründe kısa devre veya arızalı kablo olabilir.
  • Arızası gaz kelebeği konum sensörü veya PCM

P0123 Arıza Kodu Çözümü

Eğer aracınızda bu arıza kodu beliriyorsa ancak aracınızda hiç bir sorun yoksa kodu silmek gerekir. Ancak kodun tekrar çıkıp çıkmadığını kontrol etmek gerekir. Motorda titreme ve hırıltı gibi semptomlar varsa Gaz Kelebeği Konum sensörüne giden kabloların dikkatlice incelenmesi gerekir. Büyük olasılıkla sorun TPS kablolarındadır. TPS voltajı kontrol edilmelidir. Gerilim yüksekse o zaman bir sorun olduğu anlamına gelir. Gaz Kelebeği Konum sensörü arızalarında en iyi çözüm sensörün değiştirilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir