Direksiyonun Hidrolik Yağı Biterse Yada Azalırsa Ne Olur

hidrolik yagi

Direksiyonun Hidrolik Yağı Biterse Yada Azalırsa Ne Olur

Yeni nesil araçların birçoğunda otomatik elektrikli hidrolik direksiyonlar mevcut. Bu sistemler devinimini motor gücünden alsa da elektrik ile güçlendirilmiş sistemler olup, mekanik aksamlarının devamlı yağlanması gerekmektedir. Söz mevzusu yağlama, Hidrolik sistemin sıhhatli emek vermesi için eğer olmazsa olmaz bir durum.

Direksiyon Hidrolik Yağı Niçin Boşalır : Problem Çoğu zaman keçe, power yağ hortumu şeklinde noktalar ile power ile yağ haznesi devir daim bağlantılarında meydana gelen kaçaklardan meydana gelebilir. Detaylı olarak incelendiğinde çoğu zaman sorunlu parçalar hızlıca tespit edilebilmektedir. Problem devam etmiş olduğu sürece yağ eklemek nafile bir çaba olacaktır.

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur

Direksiyon yağının tamamen bitmesi durumunda, Vasıta hidrolik sisteminin parçaları çalışmaya devam edecektir. İçerisindeki mekanik aksamlarda sürtünme hat safhaya çıkağı için direksiyonu kullandığınız her an yüksek bir uğultu olması muhtemeldir. Ek olarak bu sürtünmeden meydana gelen direnç sebebi ile direksiyonunuz eski yumuşaklığında olmayacaktır.

Bu şekilde kullanıma devam edilmesi, yağ eklenmemesi halinde ise söz mevzusu mekanik parçalar, sürtünme ve direncin

tesiri ile arızalanır yada tamamen dağılabilir. Bu sebeple direksiyon hidrolik yağı biterse, aracı hareket ettirmeden yağ eklemeli, eğer kaçak var ve eklenen yağ boşalıyor ise çekici ile bir servise götürmelisiniz. Bu şeklinde yağsız kalma sorunlarında hasarın büyümemesi birazcık dikkat birazda soruna daha oldukca ehemmiyet vererek önlenebilir.

Aşağıdaki Videoda Ne Biçim Bir Ses Çıkardığı Görülebilmektedir.


Direksiyon Hidrolik Yağı Azalırsa Ne Olur

 

Direksiyon Power, Power hortumları yada iç mekanizmalardan meydana gelen kaçaklar minimize durumda olduğunda vasıta yavaş yavaşta olsa direksiyon yağı eksiltmeye başlayacaktır. Bu durumda ise sık sık yağ azalması problemi görülür. Çoğu zaman onarım ettirmek yerine hidrolik azaldıkça ekleme yoluna giden vasıta sahipleri netice olarak direksiyon power’ının tamamen bozulması ile oldukca daha büyük maliyetlerle karşı karşıya kalabilir.İlk başlangıçta mesele yaşamasanız bile devamlı yağ eklediğiniz bir direksiyon sisteminiz var ise arıza yapması kaçınılmaz.

h2

Direksiyon yağının azalması, dişli sesleri ve uğultular ile kendini gösterir. Çoğu zaman vasıta kullanırken asfalt ve motor sesi sebebi ile power uğultusunu duymak son aşama zor olsa gerek. Fakat park esnasında yada vasıta hareket etmiyor iken direksiyonu çevirdiğiniz vakit uğultuyu oldukca daha rahat bir halde duyabilirsiniz. Uğultu haricinde direksiyonda belli belirsiz sertleşmeler de çoğunlukla görülebilir.

Yağ Değişimine De Ehemmiyet Verin.

Motor yağı yada antifriz her bakımda denetim edilse de direksiyon hidrolik yağı maalesef ki mesele çıkarana kadar denetim edilmeyen bir sıvı. Bilhassa yalnız seviyesi denetim edilmekte, yağın genel durumu göz ardı edilmektedir.

Direksiyon yağları kırmızı renkte olmalı kıvamını korumalıdır. Birkaç bakımda bir yağı tazelemek, direksiyon power ve öteki sistemlerinin daha uzun ömürlü olması açısından size yararlı olacaktır. Bakımlarda servisinizden direksiyon yağının da denetim edilmesini talep ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir