Ehliyet Sınıfları Hangi Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir ?

ehliyet turleri

Ehliyet Sınıfları Hangi Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir ?

1 Ocak Ayı 2016 zamanı itibari ile yeterlik sınıflarında gidilen farklılıklar neticesi 18 tane yeterlik katagorisi meydana getirildiğini biliyoruz. Yalnız yeni yeterlik alacakları değil aynı vakitte da halihazırda ehliyeti olanları da ilgilendiren bu farklılık neticesi meydana çıkan yeterlik sınıflarını sizler amacıyla inceledik.

2016’daki farklılık ile bazı yeterlik katagorilerinin yaş sınırlaması değiştirilirken bazı ehliyetler amacıyla yalnızca yaş değil aynı vakitte deneyim koşulu da getirildi. Mesela; 2016 senesi evvel B katagorisi ehliyete haiz iseniz minibüs sürebiliyordunuz fakat 2016 senesi planlamalerinin sonrasında B katagorisi ehliyete haiz bireylerin minibüs sürebilmesi amacıyla deneyim koşulu aranıyor. Yaş sınırı planlamalerine örnek olarak M Sınıfı ehliyetlerde yaş sınırının 16‘ya düşürülmüş olması verilebilir.

2016’daki planlamalerle gelen bir başka farklılık ise motosiklet yeterlik sınıflarında oldu. Daha evvelce motosiklet yeterlik sınıfları yalnızca A1 ve A2 iken yeni yönetmelikle sınıflar M, A, A1 ve A2 olarak güncellendi.

Yeni planlamayle gelen bir yenilik de yalnızca manuel vites amacıyla değil otomatik vites amacıyla de yeterlik müracaatı uygulanabilmesi oldu.

Yeni planlama ile yürürlüğe giren yeterlik sınıflandırması şöyleki:

Motosiklet ehliyetleri 4 tane olarak sınıflandırılmıştır. Bunlar M, A1, A2 ve A’dır.

ehliyet turleri

M Sınıfı Yeterlik

MOPED doğrusu Motorlu Bisiklet kullanmak amacıyla lüzumlu olan bu derslik yeterlik ile “Azami sürati saate 45 kilometreyi, samimi yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetre küpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen…” iki tekerlekli vasıtalar kullanılabilmektedir. M Sınıfı yeterlik almak amacıyla 16 yaşını doldurmuş olmanız lüzummektedir. Herhangi bir ehliyeti olan sürücü aynı vakitte M ehliyetine haiz sayılıyor sadece hiçbir ehliyeti olmayan bir kişi M yeterlik katagorisina doğruda başvurabiliyor. Herhangi bir ehliyeti olanların ise M katagorisi amacıyla sınavlara başvurmasına lüzum yok.

A1 Sınıfı Yeterlik

Motosiklet ehliyeti olarak tanınan A1 ehliyete haiz şahıslar, “Silindir hacmi 125 santimetre küpü, kuvveti 11 kilovatı ve kuvvetinün ağırlığına seviyesi 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosiklet.” kullanabiliyorlar. A1 Sınıfı yeterlik amacıyla yaş sınırı 16.

A2 Sınıfı Yeterlik

A2 Sınıfı ehliyete haiz şahıslar “Gücü 35 kilovatı ve kuvvetinün ağırlığına seviyesi 0,2’yi geçmeyen, iki tekerlekli motosiklet.” kullanabilirler. 18 yaş sınırı aranan A2 katagorisi ehliyete haiz şahıslar M ve A1 sürücü belgelerinin kullanabileceği vasıtaları da kullanabilmektedirler.

A Sınıfı Yeterlik

A Sınıfı ehliyete haiz sürücüler “Gücü 35 kilovatı ve kuvvetinün ağırlığına seviyesi 0,2 yi geride bıraktığımız iki tekerlekli motosiklet” kullanabilirler. Yaş sınırı 21 olmakla beraber 24 yaşını doldurmamışlar amacıyla minimum iki senelik A2 ehliyetine haiz olma zorunluluğu aranmaktadır. 24 yaşını doldurmuşlar amacıyla ise rastgele bir şart aranmamaktadır.

B1 Sınıfı Yeterlik

B1 katagorisi ehliyete haiz şahıslar, motor kuvveti 15 kilovatı ve ağırlığı 400 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletlerin tüketiminde geçerlidir. Sadece yük nakliyeciliği yapılacak ise net ağırlık 550 kilo olarak ele alınır. Yaş sınır 16’dır.

B Sınıfı Yeterlik

B katagorisi yeterlik ile otomobil ve kamyonet kullanılmaktadır. 01.01.2016 yılından evvelce B katagorisi ehliyete sahipler minibüs de kullanabiliyorlarken yeni yönetmelik ile minibüs kullanabilmek amacıyla B ehliyetini aldıktan sonrasında D1 ehliyetini almaları lüzummektedir. B katagorisina haiz sürücü talibi M, B1 ve F katagorisinın kullandığı vasıtaları ve azami yüklü ağırlıkları 4250 kilo olan entegre vasıtaları kullanabilirler.

Yeni planlama ile sürücü kursuna bildirerek otomatik vitesle yeterlik sınavına girebilirsiniz fakat otomatik vitesle sınava girenlerin sürücü belgesinde “Otomatik vitesle otomobil kullanır.” ibaresi yer alır ve bu sürücü belgesine haiz olan şahıslar manuel otomobil kullanamazlar.

BE Sınıfı Yeterlik

B katagorisi ehliyetin kullandığı vasıtalarla eş güdümlü yük nakliyeciliği meydana getirecek olan sürücü adaylarına BE ehliyeti verilir. B ehliyeti olmayan sürücüler BE ehliyetini alamaz. BE ehliyetini almak amacıyla her hangi bir deneyim koşulu yoktur. B ve BE yeterlik sınıfları amacıyla yaş sınırları aynıdır. Yük nakliyeciliği yapılacak römork ağırlığının 3500 kilogramı geçmemesi lüzummektedir. BE yeterlik katagorisina haiz bir kişi M, B1, B ve F yeterlik katagorilerinin kullandığı vasıtaları kullanabilirler.

C1 Sınıfı Yeterlik

C1 katagorisi yeterlik alanlar M, B1, B ve F yeterlik sınıflarına ilişkin vasıtaları kullanabilirler. Bu derslik ehliyeti 3500 ile 7500 Kilogram’a kadar olan çekici ve kamyon kullanmak isteyen sürücü adayları almaktadır. B katagorisi şeklinde yaş sınırı 18 olmakla beraber deneyim koşulu aranmaz.

C1E Sınıfı Yeterlik

C1 Yeterlik katagorisi ile eş güdümlü sarfedilen vasıtalara takılan, 750 kilo geride bıraktığımız römork ve yarı römorkların tüketimine izin verir. Ek olarak, katar ağırlıkları 12 000 kilo geçmeyen entegre vasıtalar ile B Yeterlik katagorisi ile eş güdümlü sarfedilen vasıtalara takılan ve azami yük ağırlığı 3500 kilo geçmeyen vasıtalar gene bu yeterlik katagorisinın kapsamındadır. Yaş sınırı 18’dir ve C1 Sınıfı yeterlik sahibi olunması koşultır. C1E Yeterlik katagorisi ile eş güdümlü B, B1, BE, C1, F ve M katagorisinın kullandığı vasıtaları kullanabilirsiniz.

C Sınıfı Yeterlik

C Sınıfı yeterlik, kamyon ve çekici kullanmak isteyen sürücü adaylarına verilir ve yaş sınırı 21’dir. C ehliyetini almak amacıyla minimum B katagorisi ehliyete haiz olunması lüzummektedir. C katagorisi ehliyete haiz bir sürücü B1, B, C1, F ve M katagorisinın kullandığı vasıtaları kullanabilir.

CE Sınıfı Yeterlik

C katagorisi yeterlik sahiplerinin kullandığı vasıtalara ağırlığı 750 kilogramı geride bıraktığımız römorkların takılarak kullanılması amacıyla bu derslik ehliyete haiz olunması lüzummektedir. Bu derslik ehliyetler Tır ehliyeti olarak adlandırılabilir. CE Yeterlik katagorisi kendi içersinde en kapsamlı yeterlik katagorisi olup CE ehliyete haiz sürücü adayları M, B1, B, BE, C1, C, C1E ve F katagorisi ehliyetler ile kullandıkları vasıtaları da kullanabilirler.

D1 Sınıfı Yeterlik

D1 Sınıfı ehliyetler, araçtaki koltuk adedi, sürücü koltuğu dahil 17 ve aşağısında ise alınması lüzumen ehliyettir. Minibüs ehliyeti olarak adlandırılabilecek bu derslik yeterlik amacıyla minimum B katagorisi ehliyete haiz olmanın birlikteinde 21 yaş sınırı da aranmaktadır. D1 Sınıfı yeterlik ile ise M, B, B1 ve F yeterlik katagorisinın kullandığı vasıtaları da kullanabilirsiniz.

D1E Sınıfı Yeterlik

D1 yeterlik katagorisinın kullandığı vasıtaların 750 kilo’ı geride bıraktığımız römork takması durumunda alınması lüzumen yeterlik katagorisidır. Aracın koltuk adedi, sürücü koltuğu dahil en fazlaca 17 olabilir. D1E yeterlik katagorisi amacıyla yaş sınırı 21’dir ve minimum D1 ehliyetiniz olması lüzummektedir. D1E katagorisi yeterlik ile B, B1, BE, D1 ve M katagorisi yeterlik ile sarfedilen vasıtalar kullanılabilir.

D Sınıfı Yeterlik

Koltuk adedi 18’den fazlaca olan vasıtaları kullanmak amacıyla lüzumlu olan ehliyettir. Otobüs ehliyeti olarak adlandırılabilecek D katagorisi ehliyete haiz olmak amacıyla amacıyla minimum 24 yaşlarında olmanız ve minimum B katagorisi ehliyete haiz olmanız lüzummektedir. D katagorisi yeterlik ile M, B, B1, D1 ve F katagorisi ehliyetlerin kullandığı vasıtalar kullanılabilir.
DE Sınıfı Yeterlik

DE yeterlik sahibi olabilmek amacıyla minimum D katagorisi ehliyete haiz olmanız ve 24 yaşını doldurmuş olmanız lüzummektedir. DE ehliyetini D katagorisinden ayıran özellik D katagorisi yeterlik ile kullanılabilen vasıtaların, arka kısmına 750 kilo’ı geride bıraktığımız römork takılı olarak kullanılabilmesidir. DE yeterlik sahibi sürücüler B, B1, BE, D, D1, M, D1E ve F katagorisi ehliyetlerin kullandığı vasıtaları kullanabilirler.

F Sınıfı Yeterlik

F Sınıfı yeterlik traktör kullanacaklara verilir. 18 yaşına girmiş hepimiz F Sınıfı yeterlik alabilir.

F katagorisi ehliyete haiz sürücüler M katagorisinın kullandığı vasıtaları da kullanabilirler.

G Sınıfı Yeterlik

Yaş sınırı 18 olan bu yeterlik katagorisi iş makinesi kullanacaklara verilmektedir. G katagorisi yeterlik alan sürücüler M katagorisi ehliyetinin kullandığı vasıtaları da kullanabilmektedirler.

H Sınıfı Yeterlik

Bu derslik ehliyetler engelli sürücülere verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir