Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır Ne Gibi Zararları Olur?

patlak amortisor

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır Ne Gibi Zararları Olur?

Otomobillerimizde konforun en önemli parçalarından birisi hatta en önemli parçası olan amortisör patladığı zaman ne gibi sorunlar açar?
Yazımıza ilk olarak amortisör’ün ne işe yaradığını açıklayarak başlayalım. Amortisör aracın engebelerden geçişlerinde veya virajlarda olan yatmaları araç içerisinde bulunanlara en az derecede hissettirmeye yarayan parçadır. Aracımızda teker sayısı kadar amortisör vardır.
Amortisörler aracın kullanım şekline göre de çeşitlilik göstermektedir. Örneğin makam araçlarının çok yumuşak olurken, sportif amaçla kullanılan araçlarda oldukça serttir. Sert amortisörler yoldaki çukur ve engebelerden geçişleri daha çok hissettirirken, yumuşak olanlar daha az hissettirir.
Amortisörler içerisinde yağ bulunan ve aracın bir engebeden geçtiği zaman yağı sıkıştırmasıyla, darbeyi emdiği parçalardı. Ancak yeni nesil araçlarda yağ yerine gazlı amortisör kullanılmaktadır. Amortisör İngilizcede Car Shock Absorber yani araba şok emici olarak adlandırılır.

Amortisörün patlak olduğunu anlamanın yolları

  • Aracınız virajlarda yana gereğinden fazla yatıyorsa
  • Bir çukurdan geçtiğinizde tak diye bir vurma sesi geliyorsa
  • Araç herhangi bir tarafa çekiyorsa
  • Araç yürür haldeyken tekerlerin bir veya birkaçından lıkır lıkır ses geliyorsa,
  • Aracınızın durur haldeyken üstüne bastırdığınızda fıs diye bir ses geliyorsa
  • Amortisör etrafında yağ kaçakları varsa
Amortisörünüz patlak olabilir. Ancak bu yukarıda saydıklarımız yağlı sistem olanlar için geçerli. Gazlı sitem amortisörlerin patlak olup olmadığı sökülmeden anlaşılamamaktadır.
Aracınızda bir amortisör patladıktan sonra genelde insanlar umursamaz ve yollarına öyle devam ederler. Tüm yük patlak olmayan diğer amortisöre bindiğinden kısa zaman sonra o da patlar ve bu şekilde araçtaki dört amortisör de patlar. Bu durumda yapmanız gereken tek şey aracınızın yürür aksamında herhangi bir olumsuzluk gördüğünüzde hemen onu yaptırmanız. Bekleyen arızalar muhakkak beraberinde daha başka arızaları da getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir