15 Bin Liraya Araba Tavsiyesi 2020

15 bin araba

15 Bin Liraya Araba Tavsiyesi 2020

Her markanın 15 bin liraya alınabilecek bir arabası vardır. Bende bu yazımda 15 bin liraya alınabilecek otomobilleri sıralayacağım. 

Neredeyse her arabayı sıralayacağım. Bazı otomobiller donanım olarak, bazıları ikinci el ve yedek parça fazlalığı olarak alternatifler sunuyor.  Bu yazıyı okuyanlardan bir ricam var. Aşağıdaki arabalardan herhangi birisi hakkında bildiklerinizi yorum olarak bırakırsanız. O arabanın açıklamasına eklerim. bu sayede arabalar hakkında daha detaylı bilgiler vermiş oluruz çok önemli.

1- Citroen Saxo

2000-2001 modelini rahatlıkla bulabilirsiniz. Bazı modellerinde abs, airbag ve klima var. LPG ile uyumlu bir motoru var. Ülkemizde fazla tutulmasının en büyük sebebi adının okunuşu. Bagajı küçük, iç mekanı dardır. Yani 4 kişilik bir aile için küçük kalabilir.

2- Dacia Solenza

Renault’un clio 1.4 motorunu kullanan bu arabalarda Megane 1’lerde kullanılan şanzuman vardır. Bilinen bir kronik sorunuda yok. Ancak her ne hikmetse rampalarda cliolardan daha fazla bayılıyor. hidrolik direksiyon ve ön cam otomatiği standart. Bazı modellerinde klima bile var. Bana göre Clio, Broadway karışımı bir araba. İkinci eli çok zayıf olduğu piyasası düşük. Bilinen kronik bir sorunu yoktur. 

3- Daewoo Lanos

Türkiye’de tutulmayan arabalardan bir tanesi Daewoo. Aslında Güney Kore menşeili olmasına rağmen, 1999 yılında Amerikan GM şirketi tarafından tamamen satın alınmıştır. Motorları opel ecotech motorlarıdır. Yani motor parçalarını bulmak zor değildir. Ancak kaporta ve elektrik aksamı paraları çok zor bulunuyor. Yüksek donanımlı ve ucuz bir araba olmasını isterseniz tercih sebebi olabilir.

4- Siena – Palio

Bu iki arabada yedek parça bolluğu, lpg uyumu ve sorunsuzluğuyla tam Türkiye için üretilmiş. Donanım olarak pek bir şey beklemeyin. 1.2 EL modelini bulursanız alabilirsiniz. Siena sedan olması sebebiyle aileler için daha tercih edilebilir. Palio ise bayan ve genç sürücüler için seçilebilir.

5- Honda Civic (1990 – 1995)

Honda Civic’in en az 25 yaşındaki modelleri bulunabilir bu paraya. Hidrolik direksiyon ve klima mevcut olanları var. Görünüş olark hoşuma giden arabalar. Benim 15 bin lira paraya alacağım bir araba olsaydı honda aradığım ilk 3 arabadan bir tanesi olurdu. Gerçi siz bana bakmayın bende Japon sevdası var.

6- Hyundai Accent (1997-1999)

1.3 motorlu 75 beygir gücünde olanları en çok tutulanlarıdır. Yumurta kasa diye tabir edilen bu arabaların ülkemizde yedek parça sıkıntısı bulunmuyor. Bazı modellerinde hidrolik direksiyon ve cam otomatiği var. LPG ile uyumu sorunsuzdur. Bagajı geniştir. Bilinen kronik bir sorunu yoktur.

7 – Kia Sephia (1999 – 2001)

1.6 motorlu bu araçlar bu fiyatlara alınabilecek en donanımlı arabalardandır. Yedek parça sıkıntısı bulunmuyor. Aslında Hyundai ile çoğu parçası aynı olmasına rağmen accent kadar tutulmuyor.

8- Mazda 323 (1994 – 1996)

Zaten sorunsuzluğuya nam salmış olan Mazda’nın zamanının çok ötesinde olarak üretmiş olduğu otomobillerdendir. Hidrolik direksiyon ve cam otomatiği standarttır. LPG uyumu tamdır. Yedek parça sıkıntısı çekmezsiniz. Kendisine göre orta seviyede bir piyasası vardır.

9- Mitsubishi Carisma (1999 – 2000)

Sorunsuz bir diğer aile arabasıdır. Yedek parçaları biraz pahalı olmakla birlikte ikinci eli zayıftır. Bu fiyatlara alınabilecek en donanımlı ve oturaklı arabalardan bir tanesidir.

10-  Nissan Sunny (1990 – 1995)

Garip bir şekilde Konya’da çok fazla tutulmaktadır. Çok sağlam bir arabadır. Kolay kolay sorun çıkartmaz. Klimalı, hidrolik direksiyonlu, cam otomatikli modelleri mevcuttur.

11- Opel Astra (1994 – 1996)

Bu fiyatlara 1.4 motorlu olanları alınabilir. Avrupa arabadır. Bana göre başka arabalar değerlendirilebilir.

12- Peugeot 106 (1998 – 2000) 

Bayanlar ve gençler için tercih edilebilir. Bagajı çok küçüktür. LPG’ye de pek uyumlu değildir.

13- Proton 415

Mitsubishi Carisma ile aynı motora sahiptir. Ancak kaporta parçalarında sıkıntı vardır. Bilinen kronik bir sorunu yoktur.

14- Renault 19 (1995 – 1999)

Piyasası orta seviyede olan bir arabadır. Yedek parça sıkıntısı yoktur. Ancak rampalarda bayılmaktadır. Ayrıca yakıtı da fazla. Benim hafta kadar kullanmışlığım var ama hoşuma gitmedi benim.

15- Renault Twingo

Tam bir bayan arabasıdır. Klima, hidrolik direksiyon mevcuttu, airbag felan vardır. Tek kapılıdır. Aile için pek uygun değildir. LPG ile uyumludur ve yakıtı düşüktür.

16- Rover 416

Ne yedek parçası bulunuyor ne de anlayan ustası. Ama donanımlı bir araba arıyorsanız, ben parçasını bulurum diyorsanız alabilirsiniz.

16- Tofaş Doğan SLX

Geldik efsaneye, Koltukları çok rahattır. Hidrolik direksiyonlu ve cam otomatikli olanları vardır. Yukarıda saydığım hiç bir arabadan bundan aldığınız konforu alamazsınız. Yedek parça olara hiç bir sıkıntısı yoktur. Yakıt olarak biraz fazla yakar. Yol tutuşu fena değildir. Hele petrol yeişili oldu mu tadından yenmez.

17 – Toyota Corolla

Efsane kasa corollaların 1.3 motorlu olanlarından alabilirsiniz. Ancak o motorlar kasaya küçük geldiği için biraz fazla yakmaktadır. Efsane kasanın bir önceki kasası olan 1988 – 1992 yıllarında üretilenlerinin 1.6 motorluları tercih edilebilir. Sağlam ve kalitelidir.

4 thoughts on “15 Bin Liraya Araba Tavsiyesi 2020

  1. Yaklaşık 5 yıl kia sephia kullandım ve tek bir sorun çıkarmadı bana.Ülkemizde kia çok tutulmuyor sebebini bilmediğim bir şekilde fakat şuan 2017 astra kullanıyorum her 3 ayda bir servise götürmek zorunda kalıyorum..Yazınız ülkenin ekonomik anlamda zor günler geçirdiği için gayet uygun olmuş elinize sağlık

  2. yukarıdakiler arasında 15 bin liraya alınabilecek en iyi araba dacia solenza bence. Hem renault clio parçaları kullanılmış hem yeni model.

  3. Hyundai Accent 1.3 bilinen kronik sorunu ön göğüs çatlaması hocam ayrıca elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir