Motor Soğukken LPG’de Çalışmıyor Sorunu Çözümü

motor sogukken lgp

Motor Soğukken LPG’de Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Bundan yaklaşık 20 gün kadar önce aracım LPG’de çalışmamaya başlamıştı. Benim aracım eski sistem olduğu için direk lpg’de çalışıyor.

Bu sebeple LPG sisteminde bir arıza meydana geldiği zaman ilk çalışmaya etki ediyordu.Son zamanlarda bazen sabahları, bazende motor sıcakken LPG’de çalışmıyordu.

İlk olarak sorunlarımdan daha detaylı bahsedeyim belki bu yazıyı okuyan birilerinin de başına geliyordur. Aracım şu soğuk kış günlerinde sabahları ilk marşta alırken bir anda üçüncü dördüncü marşta almaya başlamıştı. Bende sorunu soğuk havalara bağlıyordum. İşe giderken motor ısınmasına rağmen, poğaça almak için maksimum 2 dakikalığına arabayı stop edip tekrar çalıştırmaya, çalıştığımda çalışmıyor bende, benzinde çalıştırıyor sonra gaza geçiriyordum. Yani LPG’de marş alma sıkıntısı vardı. Bu zamanlarda sabahları LPG’de çalışıyordu.
Ancak 10 gün kadar önce her şey tersine döndü, bu seferde motor ısındığı zaman tek marşta alıyor, sabahları LPG’de çalışmıyordu. Bende LPG ustası arkadaşımı arayıp yanına gittim. Durumu izah ettikten sonra bana şase rölesinin arıza yaptığını ve değişmesi gerektiğini söyledi. 30 lira karşılığında röle değiştirdi. Ancak bana LPG beyninin de arızalı olduğunu sabahları sorun devam ederse LPG beyninin değişmesi gerektiğini söyledi.
Ustamın dediği gibi de oldu. Sabahları yine çalışmayınca gittim ve 180 lira karşılığında beyin değişti. Yaklaşık bir hafta oldu ilk marşta alıyor araba.
Sizinde başınıza buna benzer bir şey geliyorsa aşağıya yorum olarak bırakırsanız ustama hemen sorarım ve sorununuza çare bulmaya çalışırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir